PREDSJEDNIK DEMOSA MIODRAG LEKIĆ TVRDI DA CRNA GORA NE OSJEĆA EKONOMSKE
BENEFITE ČLANSTVA U NATO-U 

 

Lekić:  Izjava Stoltenberga je propaganda 

 

Pošto niko u Crnoj Gori, a najmanje njeni građani, u realnom životu nije
primijetio taj ekonomski preokret, niti ikakav ekonomski boljitak, generalni
sekretar NATO saveza je tim propagandnim uzletom vjerovatno nadmašio
zvaničnu crnogorsku propagandu, koja još nije upotrijebila te podatke –
ocijenio je Lekić 

 

Predsjednik Demosa Miodrag Lekić kazao je da Crna Gora ne osjeća ekonomske
benefite članstva u NATO-u i da je izjava generalnog sekretara te vojne
alijanse Jensa Stoltenberga propagandni uzlet.
Lekić je podsjetio da su mediji pod kontrolom crnogorske vlasti prije
nekoliko dana objavili da je Stoltenberg u Skoplju na konferenciji za
štampu, „valjda da bi domaćinima ukazao na prednosti članstva u NATO-u“,
javno ustvrdio da je u crnogorskom društvu, posebno u ekonomiji, došlo do
velikog progresa jer su strane investicije udvostručene nakon ulaska Crne
Gore u zapadni vojni savez.
– Pošto niko u Crnoj Gori, a najmanje njeni građani, u realnom životu nije
primijetio taj ekonomski preokret, niti ikakav ekonomski boljitak, generalni
sekretar NATO saveza je tim propagandnim uzletom vjerovatno nadmašio
zvaničnu crnogorsku propagandu, koja još nije upotrijebila te podatke –
ocijenio je Lekić.
Kako je dodao, izgleda da i međunarodne finansijske organizacije koje prate
Crnu Goru kasne za podacima o stanju u crnogorskoj ekonomiji koje posjeduje
generalni sekretar vojnog saveza.
– Pada u oči da radosna vijest o investicionom bumu i „utemeljenom
prosperitetu“ u Crnoj Gori koincidira sa objavljivanjem podataka o
dramatičnom stanju duga zemlje i nespornom činjenicom da država besomučnim
zaduživanjem pokriva neracionalnu, kockarsku, zapravo neodrživu ekonomiju,
koja dobrim dijelom funkcioniše pod sjenkama kriminala i korupcije. Upravo
na ovu činjenicu uporno ukazuje Evropske unija, nezadovoljna nepreduzimanjem
ekonomskih reformi od strane crnogorske vlasti, a posebno nepostojećim
rezultatima u borbi protiv kriminala i korupcije – kazao je Lekić.
Zapitao se da li Stoltenberg uopšte čita izvještaje Evropske unije i
međunarodnih finansijskih organizacija o Crnoj Gori.
– Da li ga zanima dramatičan rast duga zemlje, posebno u perodu od kada je
Crna Gora postala članica NATO-a? Kada bi se zainteresovao za to, ili držao
do poštovanja činjenica kao jedinog kriterijuma objektivnog stanja,
generalni sekretar NATO-a bi se uvjerio da je upravo u navedenom periodu
pojačano autokratsko vladanje u Crnoj Gori kroz kontrolisane i zarobljenje
institucije, pa i progonom nevladinih organizacija i afirmisanih borca
protiv korupcije i kriminala – rekao je Lekić.
Istakao je da bi se Stoltenberg mogao informisati i o stanju
Radio-televizije Crne Gore (RTCG), o nedavnoj
staljinističko-mafijaško-institucionalnoj operaciji pretvaranja Javnog
servisa u propagandni punkt vladajuće stranke i njenog predsjednika Mila
Đukanovića, koji je direktno podstakao tu autokratsku akciju.
– I o tom pitanju bi se Stoltenberg mogao, kada ga baš nimalo ne zanima
demokratska javnost u Crnoj Gori, informisati u dokumentima EU ili od nekog
u Evropskoj uniji ko ozbiljno prati i poznaje stanje u ovoj zemlji. Do sada
smo ovdje navikli da otuđena i nekontrolisana vlast svoje nedemokratsko
vladanje pravda članstvom u NATO-u. Njihova osionost i nepoštovanje osnovnih
normi demokratije je upravo povećana nakon članstva u NATO-u. Ovu nespornu
činjenicu razočaravajuće primjećuje i dio demokratske javnosti koji je bio
naklonjen pristupanju zemlje tom savezu – ukazao je Lekić. Vl.O.


Lažni podaci kompromituju

Iz Stoltenbergove intervencije u Skoplju može zaključiti još jedna
propagandna novina – da generalni sekretar, naime, uvjerava domaćine o snazi
i vrijednostima NATO-a navodeći za primjer Crnu Goru, koja, s druge strane,
po svim izvještajima, pa i onim iz EU, nikako da izađe iz začaranog kruga
kriminala i korupcije, koji su u prvom redu vezani za političku elitu i
državne institucije. Pošto ovaj detalj dobija zaista groteskne razmjere,
nameće se zaključak da se Stoltenberg možda preigrao u
improvizovanom-propagandnom nastupu na Balkanu i da je ovakvom
argumentacijom napravio štete pojedinim zemljama članicama saveza, mislimo
na one zemlje koje drže do odgovornosti u javnim nastupima i distance od
kompromitujućih međunarodnih uloga. Zato ne treba isključiti mogućnost da
upravo diplomatije tih zemalja, prije svega one vodeće u Evropi – Njemačka i
Francuska, zbog svog ugleda, pokušaju da usmjere Stoltenberga na poštovanje
činjenica.Jer nastavak propagande javno lažnim podacima ne samo da ohrabruje
lokalne autokrate pod sjenkama kriminala i korupcije da nastave sa takvim
načinom vladanja, već objektivno kompromituje i pojedinačne države koje čine
taj vojni savez, saopštio je Lekić. 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01a901d449d6%240b939f80%2422bade80%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to