infosrpska.ba
<http://infosrpska.ba/dogovor-o-kim-jos-uvek-moguc-rusija-i-sad-spremne/>  


“Dogovor o KiM još uvek moguć, Rusija i SAD spremne…”


3 minutes

  _____  

Foto: screenshot

”Mislim da je dogovor o KiM još uvek moguć i nadam se da će lideri u regionu
ići dalje jer imamo priliku da izgradimo region baziran na miru, stabilnosti
i prosperitetu”, rekao je Skot novinarima u prostorijama Crvenog krsta, gde
je učestvovao u akciji dobrovoljnog davanja krvi.

On je naveo da Beograd i Priština treba da dođu do dogovora o KiM i da bi
jedino takav dogovor bio trajan.

Skot je precizirao da bi podrška SAD, Rusije i Nemacke bila važna za
implementaciju takvog dogovora, ali da je glavni posao u regionu, odnosno
između Beograda i Prištine.

Na pitanje da li bi SAD sarađivale sa Rusijom ukoliko se dođe do rešenja,
budući da je američki senator Ron Džonson, koji je u nedelju i ponedeljak
boravio u Beogradu, izjavio je da je Rusija i dalje destabilizujući faktor
na Balkanu. Ambasador je rekao da postoji nesaglasje SAD i Rusije oko
brojnih pitanja, ali da su dve zemlje spremne da sarađuju kada im se
interesi poklapaju.

”Kada je reč o stabilnosti u ovom reggionu, mislim da se naši interesi
poklapaju”, rekao je Skot.

Novinare je zanimalo i tumačenje jučerašnje poruke senatora Džonsona o tome
da SAD neće nametati rešenja za KiM, ali da će dati prostora predsedniku
Vučiću da ”pronađe fleksibilno rešenje”, o čemu ambasador kaže:

”Mislim da je njegova poruka u Beogradu, ali i kada je bio na Kosovu, da
lideri iz Beograda i Prištine treba da budu hrabri, kreativni, fleksibilni i
da će njihov dogovor, ukoliko ga postignu, verovatno podržati i svi drugi”,
kazao je Skot.

Na konstataciju novinara da je izjava Džonsona ostala otvorena, budući da je
Priština ta koja koči razgovore sa Beogradom i ne ispunjava obaveze koje je
preuzela iz Briselskog sporazuma, Skot je naglasio da ne želi da ulazi u
detalje pregovora o KiM koje vodi EU i dodao da je senator poručio da ”svaka
strana treba da ima mesto i prostor kako bi se došlo do dogovora”.

Na pitanje da li bi SAD podržale dogovor o promeni granica s obzirom na to
da je Džonson rekao da SAD nije “podvukla crtu” kada je reč o toj temi, Skot
je istakao da je najvažnije da Beograd i Priština postignu dogovor, kao i da
će SAD oceniti da li će takav dogovor izgraditi stabilnost u regionu.

”To je otvoren proces, mislim da je ovo dobro vreme i da ovaj problem treba
jednom rešiti, a zašto ne sada?”, zaključio je Skot.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/020201d449d8%2416546420%2442fd2c60%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to