infosrpska.ba <http://infosrpska.ba/dogovor-o-kim-jos-uvek-moguc-rusija-i-sad-spremne/>
“Dogovor o KiM još uvek moguć, Rusija i SAD spremne…” 3 minutes _____ Foto: screenshot ”Mislim da je dogovor o KiM još uvek moguć i nadam se da će lideri u regionu ići dalje jer imamo priliku da izgradimo region baziran na miru, stabilnosti i prosperitetu”, rekao je Skot novinarima u prostorijama Crvenog krsta, gde je učestvovao u akciji dobrovoljnog davanja krvi. On je naveo da Beograd i Priština treba da dođu do dogovora o KiM i da bi jedino takav dogovor bio trajan. Skot je precizirao da bi podrška SAD, Rusije i Nemacke bila važna za implementaciju takvog dogovora, ali da je glavni posao u regionu, odnosno između Beograda i Prištine. Na pitanje da li bi SAD sarađivale sa Rusijom ukoliko se dođe do rešenja, budući da je američki senator Ron Džonson, koji je u nedelju i ponedeljak boravio u Beogradu, izjavio je da je Rusija i dalje destabilizujući faktor na Balkanu. Ambasador je rekao da postoji nesaglasje SAD i Rusije oko brojnih pitanja, ali da su dve zemlje spremne da sarađuju kada im se interesi poklapaju. ”Kada je reč o stabilnosti u ovom reggionu, mislim da se naši interesi poklapaju”, rekao je Skot. Novinare je zanimalo i tumačenje jučerašnje poruke senatora Džonsona o tome da SAD neće nametati rešenja za KiM, ali da će dati prostora predsedniku Vučiću da ”pronađe fleksibilno rešenje”, o čemu ambasador kaže: ”Mislim da je njegova poruka u Beogradu, ali i kada je bio na Kosovu, da lideri iz Beograda i Prištine treba da budu hrabri, kreativni, fleksibilni i da će njihov dogovor, ukoliko ga postignu, verovatno podržati i svi drugi”, kazao je Skot. Na konstataciju novinara da je izjava Džonsona ostala otvorena, budući da je Priština ta koja koči razgovore sa Beogradom i ne ispunjava obaveze koje je preuzela iz Briselskog sporazuma, Skot je naglasio da ne želi da ulazi u detalje pregovora o KiM koje vodi EU i dodao da je senator poručio da ”svaka strana treba da ima mesto i prostor kako bi se došlo do dogovora”. Na pitanje da li bi SAD podržale dogovor o promeni granica s obzirom na to da je Džonson rekao da SAD nije “podvukla crtu” kada je reč o toj temi, Skot je istakao da je najvažnije da Beograd i Priština postignu dogovor, kao i da će SAD oceniti da li će takav dogovor izgraditi stabilnost u regionu. ”To je otvoren proces, mislim da je ovo dobro vreme i da ovaj problem treba jednom rešiti, a zašto ne sada?”, zaključio je Skot. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/020201d449d8%2416546420%2442fd2c60%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
