rts.rs 
<http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/svet/3464468/britanski-mediji-ministri-se-pobunili-protiv-tereze-mej.html>
  


Britanski mediji: Ministri se pobunili protiv Tereze Mej


RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia

3 minutes

  _____  

Tereza Mej bi mogla da dobije podršku sa svoj sporazum sa Briselom u Donjem 
domu parlamenta ako obeća da će napustiti mesto premijerke, rekli su za 
Bi-Bi-Si konzervativni poslanici.

35650763

Pripremio Slobodan Radovanović

Your browser does not support the video tag. 

Neki od njih su, kažu nevoljno, spremni da stanu iza tog sporazuma ako dobiju 
uveravanja da će neko drugi voditi poslednju fazu pregovora sa Evropskom unijom.

Britanski mediji pišu da ministri u njenom kabinetu kuju zaveru i organizuju 
državni udar a kako navodi dnevnik Sandej tajms, reč je o šest ministara koji 
žele da premijerkin zamenik Dejvid Lidington preuzme mesto prvog čoveka vlade 
do formalnih izbora.

Premijerka je na sve većem udaru da odstupi pošto je tokom nedelje morala da 
zatraži odlaganje Bregzita. Ona i pored svega ne odustaje – novo glasanje o 
sporazumu moglo bi biti organizovano naredne nedelje, ali samo ako bude uverena 
da ima dovoljno podrške.

"Nadam se da svi možemo da se saglasimo da se nalazimo u odlučnom trenutku. 
Učiniću svaki napor da bih osigurala da izađemo iz Unije sa dogovorom i da 
Britanija može da krene napred", rekla je Mejova.

Zahtev za novim referendumom

Za to vreme više stotina hiljada ljudi marširalo je ulicama centra Londona i 
tražilo novi referendum. Nosili su zastave Evropske unije i zahtevali da bilo 
kakav sporazum o Bregzitu bude predmet plebiscita. Među govornicima su bile i 
ličnosti iz sfere politike. 

"Sve je jasnije da parlament ne može da pruži ono što želite. Bregzit je 
blokiran u parlamentu, nema izlaza. Kada bude ponovo propao sporazum suočićemo 
se sa dugim odlaganjem. Ne mislim da su građani koji su glasali za Bregzit to 
želeli i da su zadovoljni", naveo je Tom Votson, laburistički poslanik.

Nikola Sturdžon, premijerka Škotske, podseća da je više od 60 odsto Škota 
glasalo za ostanak u Evropskoj uniji.

"Naš glas je ignosiran, ali ne samo naš. Problem je i što oni koji su glasili 
za izlazak nikada nisu mogli ni da zamisle kakav će haos nastati od Bregzita pa 
je i njihov glas ignorisan", ističe Sturdžonova.

U Briselu su lideri Evropske unije postigli saglasnost na samitu da dozvole 
odlaganje Bregzita do 12. aprila, a ako sporazum prođe u britanskom parlamentu 
naredne nedelje, to produženje bi bilo do 22. maja.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01d601d4e216%24986a05b0%24c93e1110%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to