novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:785178-KOMENTAR-Kajanje>
  


KOMENTAR: Kajanje


Rade DRAGOVIĆ

2-3 minutes

  _____  

| 26. mart 2019. 12:15 | Komentara: 0 

Njegova štura i "pro forme" izvinjenja, međutim, nikoga u Srbiji nisu ubedila 
da na Zapadu postoji bilo kakva empatija prema srpskim žrtvama

NEKOLIKO kurtoaznih reči žaljenja uglađenog Jensa Stoltenberga jedini je pomak 
u sagledavanju NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. godine.

Njegova štura i "pro forme" izvinjenja, međutim, nikoga u Srbiji nisu ubedila 
da na Zapadu postoji bilo kakva empatija prema srpskim žrtvama. Umesto saučešća 
i izvinjenja, i danas slušamo stare priče o humanitarnoj intervenciji, 
diktaturi i pomoći bespomoćnim civilima na Kosovu. Posle iskustva iz Iraka, 
Libije ili Sirije, u to ni na Zapadu niko istinski ne veruje.

Nije uobičajeno da ubica ide na sahranu ubijenog, ali normalno je i ljudski je 
da oseća makar kajanje zbog zločina koji je počinio. I da to javno kaže.

Za 20 godina, koliko je prošlo od NATO agresije, održano je isto toliko manjih 
i većih komemoracija i pomena. Ni na jednoj nismo videli američkog, britanskog, 
niti nemačkog ambasadora. Nisu došli ni na nedavnu konferenciju posvećenu 
bombardovanju, niti su poslali venac na bilo koji spomenik nastradalim 
civilima, kojih je puna Srbija.

Zajednička izjava ambasadora država članica NATO kojom "saučestvuju u bolu sa 
svima koji su devedesetih godina izgubili najmilije" nikoga nije dirnula, niti 
je iko doživeo kao znak iskrene želje za pomirenjem.

Kajl Skot svakako nije Vili Brant, niti Srbija gaji iluziju da će Denis Kif ili 
Sem Fabrici doći na parastos u Niš, Aleksinac ili Varvarin. To je razumljivo, 
nije lako pogledati žrtve u oči. Ali je i besramno i podlo, jer to izbegavaju 
oni koji su suočavanje sa prošlošću proglasili za najveću obavezu srpskog 
naroda.

Srbi njihove telegrame saučešća, vence, priznanja i izvinjenja ne traže i ne 
očekuju. Dve decenije od NATO bombardovanja, čini se, sve to je potrebnije 
njima nego nama.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/056d01d4e3dd%2490601300%24b1203900%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to