rtrs.tv <https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=331172>  


Дуел Скота и Стефановића о Косову


RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska

3 minutes

  _____  

Прес конференција Небојше Стефановића и Кајла СкотаФото: ТАНЈУГ

Скот је на конференцији за новинаре у Београду одговарајући на коментар 
министра Стефановића у вези са ситуацијом на Косову и Метохији, навео да се 
слаже с министром да је ситуација веома компликована и тешка.

- Мислим да није корисно да се криви само једна страна, има доста кривице на 
свим странама, али рјешење није у томе да се криви друга страна, већ у повратку 
за преговарачки сто - рекао је Скот.

Према његовим ријечима, треба се вратити озбиљним преговорима како би се 
ријешило косовско питање и постигао одржив свеобухватан споразум.

- То је циљ САД и ЕУ, и ми охрабрујемо обе стране да предузму кораке и да 
наставе у том правцу - рекао је амерички амбасадор и додао да очекује да ће 
косовска влада уз подршку српске открити убице једног од лидера косовских Срба 
Оливера Ивановића.

Стефановић је Скоту рекао да не жели да улази с њим у полемику јер сматра да 
без обзира на различите ставове које САД и Србија имају око КиМ, о питању 
стабилности, безбједности и нормалног живота мисле исто.

- Србија некада тражи да се каже да ако се ми трудимо и чинимо, а друга страна 
сваким својим потезом шкоди тим напорима, да се то јасно и каже. Писмо које су 
упутиле САД да се укину таксе на робу из централне Србије било је корисно, али 
послије тога је требало да иде јача кампања и ЕУ и САД да се то спроведе у 
дјело - казао је Стефановић.

Додао је да се Београд слаже с тим да свако рјешење треба да се донесе мирним 
путем и у сарадњи, али да је проблем у томе што су превише пута позиване обе 
стране да учине све да се дође до нормализације, иако је Приштина та која омета 
процес.

- Нисмо ми увели таксе никоме, никада, увела их је приштинска власт. Такође, 
нису испунили ништа од онога што су потписали у Бриселском споразуму већ пет 
година и нажалост поред свега што је урадио и предсједник Александар Вучић и 
Влада и поред напора да проналазимо рјешења, приштинске власти не показују жељу 
да направе било какав компромис, нити корак напред - казао је министар.

Додао је да политички представници Албанаца у Приштини очекују да Београд 
испуни све што траже.

- Ако је то компромис, ми нисмо спремни да га направимо - рекао је Стефановић и 
додао да очекује већи напор од САД у том смислу, него од приштинских власти.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/059501d4e3e1%248b1912d0%24a14b3870%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to