rtv.rs <http://www.rtv.rs/sr_lat/politika/vulin-ako-se-dopusti-velika-albanija-nije -kraj-nesrecama-balkana_1012705.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&u tm_campaign=Feed%3A+RtvSveVesti+%28RTV+poslednje+vesti%29>
Vulin: Ako se dopusti velika Albanija, nije kraj nesrećama Balkana Javna medijska ustanova JMU Radio-televizija Vojvodine 3-4 minutes _____ "Ono što dozvolite Albancima, moraćete dozvoliti i Srbima. Ako hoćete da rešavate albansko nacionalno pitanje, i Srbi će rešiti svoje nacionalno pitanje. Mi drugog puta nemamo. Zato, kada govorite o Kosovu, nemojte ga izdvojiti iz celine srpskog pitanja. Mi moramo da rešavamo celokupno srpsko nacionalno pitanje, uključujući Kosovo i Metohiju, a ne bez njega. Predstavnici međunarodne zajednice moraju da imaju razumevanja za srpske probleme", rekao je on. Tanjug (Dimitrije Goll) Vulin je naglasio da i pored toga što u Srbiji ne postoji konsenzus po pitanju Kosova i Metohije, interes Srbije je da zaštiti Srbe na Kosovu. "Dok su Srbi na Kosovu i Metohiji, možemo nešto da učinimo. Ono što je za nas vrlo važno, velike i moćne zemlje kao što je Rusija, moraju da prepoznaju da se stvara 'velika Albanija'", kazao je Vulin. Prema njegovim rečima, svi Albanci, izuzev dve opštine koje su u centralnoj Srbiji, nalaze se u jedinstvenom političko-bezbednosnom okruženju NATO pakta. "Kada Severna Makedonija postane članica NATO pakta, a to se očekuje već u ovoj godini, svi Albanci će živeti u jedinstvenom političko-bezbednosnom okruženju. Oni traže formalizaciju svog prostora granicama. Sve zemlje na koje gledaju ćute. Crna Gora vrlo često napada Srbiju, ali ne i 'veliku Albaniju', iako ona hoće da uzme deo njene teritorije. I Severna Makedonija će vrlo često napadati Srbiju, priznaje Kosovo bez ikakvih problema, a polovina njene teritorije je na putu 'velike Albanije'. Svi ćute, samo Srbija govori", izjavio je Vulin. Upitan da li Srbija kao vojno neutralna zemlja ipak razmišlja o tome da bude član NATO, Vulin je odgovorio da "dok je predsednik Vučić vrhovni komandant Vojske Srbije i dok sam ja ministar odbrane možete biti sigurni da nikada nećemo ući u NATO pakt, makar bili i poslednja zemlja u Evropi koja nije članica NATO pakta". "Mi smo samostalna i slobodna zemlja i odlučili smo da tako i ostane. Srbi kažu - za mir ćemo uraditi skoro sve, a za slobodu ćemo uraditi sve. Mi smo prva srpska administracija od 2000. godine koja se nikome ne izvinjava zato što je Rusija njen prijatelj. Mi ne govorimo o našim istorijskim i kulturnim vezama. Mi smo prijatelj Rusije, buduće Rusije - ekonomski, vojnički, politički jake Rusije, Rusije koja je prijatelj mog naroda. Mi nismo grupa entuzijasta zaljubljenih u istoriju, mi smo za zajedničku budućnost naših naroda", poručio je Vulin. Ocenjujući trenutno stanje u Vojsci Srbije, on je rekao da je bolje nego što je bilo zahvaljujući sporazumu između predsednika (Aleksandra) Vučića i (Vladimira) Putina, koji je nama otvorio sva vrata u Rusiji. "I to govori koliko su važni lični odnosi između ljudi, kad vidite odnos dva čoveka koja se razumeju, beskrajno poštuju i veruju jedan drugom", zaključio je Vulin. Vulin je na poziv ruskog kolege Sergeja Šojgua učestvovao na Osmoj bezbednosnoj konferenciji u Moskvi. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/004501d4fd08%246502e040%242f08a0c0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
