rtv.rs
<http://www.rtv.rs/sr_lat/politika/vulin-ako-se-dopusti-velika-albanija-nije
-kraj-nesrecama-balkana_1012705.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&u
tm_campaign=Feed%3A+RtvSveVesti+%28RTV+poslednje+vesti%29>  


Vulin: Ako se dopusti velika Albanija, nije kraj nesrećama Balkana


Javna medijska ustanova JMU Radio-televizija Vojvodine

3-4 minutes

  _____  

"Ono što dozvolite Albancima, moraćete dozvoliti i Srbima. Ako hoćete da
rešavate albansko nacionalno pitanje, i Srbi će rešiti svoje nacionalno
pitanje. Mi drugog puta nemamo. Zato, kada govorite o Kosovu, nemojte ga
izdvojiti iz celine srpskog pitanja. Mi moramo da rešavamo celokupno srpsko
nacionalno pitanje, uključujući Kosovo i Metohiju, a ne bez njega.
Predstavnici međunarodne zajednice moraju da imaju razumevanja za srpske
probleme", rekao je on.

Tanjug (Dimitrije Goll)

Vulin je naglasio da i pored toga što u Srbiji ne postoji konsenzus po
pitanju Kosova i Metohije, interes Srbije je da zaštiti Srbe na Kosovu.

"Dok su Srbi na Kosovu i Metohiji, možemo nešto da učinimo. Ono što je za
nas vrlo važno, velike i moćne zemlje kao što je Rusija, moraju da
prepoznaju da se stvara 'velika Albanija'", kazao je Vulin.

Prema njegovim rečima, svi Albanci, izuzev dve opštine koje su u centralnoj
Srbiji, nalaze se u jedinstvenom političko-bezbednosnom okruženju NATO
pakta.

"Kada Severna Makedonija postane članica NATO pakta, a to se očekuje već u
ovoj godini, svi Albanci će živeti u jedinstvenom političko-bezbednosnom
okruženju. Oni traže formalizaciju svog prostora granicama. Sve zemlje na
koje gledaju ćute. Crna Gora vrlo često napada Srbiju, ali ne i 'veliku
Albaniju', iako ona hoće da uzme deo njene teritorije. I Severna Makedonija
će vrlo često napadati Srbiju, priznaje Kosovo bez ikakvih problema, a
polovina njene teritorije je na putu 'velike Albanije'. Svi ćute, samo
Srbija govori", izjavio je Vulin.

Upitan da li Srbija kao vojno neutralna zemlja ipak razmišlja o tome da bude
član NATO, Vulin je odgovorio da "dok je predsednik Vučić vrhovni komandant
Vojske Srbije i dok sam ja ministar odbrane možete biti sigurni da nikada
nećemo ući u NATO pakt, makar bili i poslednja zemlja u Evropi koja nije
članica NATO pakta".

"Mi smo samostalna i slobodna zemlja i odlučili smo da tako i ostane. Srbi
kažu - za mir ćemo uraditi skoro sve, a za slobodu ćemo uraditi sve. Mi smo
prva srpska administracija od 2000. godine koja se nikome ne izvinjava zato
što je Rusija njen prijatelj. Mi ne govorimo o našim istorijskim i kulturnim
vezama. Mi smo prijatelj Rusije, buduće Rusije - ekonomski, vojnički,
politički jake Rusije, Rusije koja je prijatelj mog naroda. Mi nismo grupa
entuzijasta zaljubljenih u istoriju, mi smo za zajedničku budućnost naših
naroda", poručio je Vulin.

Ocenjujući trenutno stanje u Vojsci Srbije, on je rekao da je bolje nego što
je bilo zahvaljujući sporazumu između predsednika (Aleksandra) Vučića i
(Vladimira) Putina, koji je nama otvorio sva vrata u Rusiji.

"I to govori koliko su važni lični odnosi između ljudi, kad vidite odnos dva
čoveka koja se razumeju, beskrajno poštuju i veruju jedan drugom", zaključio
je Vulin.

Vulin je na poziv ruskog kolege Sergeja Šojgua učestvovao na Osmoj
bezbednosnoj konferenciji u Moskvi.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/004501d4fd08%246502e040%242f08a0c0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to