politika.rs
<http://www.politika.rs/sr/clanak/428426/Komemoracija-u-Blajburgu-nece-imati
-status-verskog-okupljanja>  


Komemoracija u Blajburgu neće imati status verskog okupljanja


3 minutes

  _____  

ZAGREB – Komemoracija pripadnicima oružanih snaga ustaške Nezavisne Države
Hrvatske ubijenim na kraju Drugog svetskog rata kod Blajburga i ove će
godine, uprkos snažnim otporima u Austriji, biti održana, ali neće imati
status verskog okupljanja, objavio je danas zagrebački „Večernji list”.

Skup će se službeno voditi kao javno okupljanje, što znači da će biti i pod
pojačanim nadzorom austrijske policije, saznaje hrvatski dnevnik od učesnika
koordinacionog sastanka izaslanika Počasnog blajburškog voda s vlastima
okruga Folkermarkt, kojem Blajburg pripada.

„To znači i da austrijske vlasti nisu prihvatile tumačenje Počasnog
blajburškog voda koji je, uz podršku hrvatskih vlasti, Austrijancima
garantovao da će se na Lojbaškom polju održati isključivo versko okupljanje,
odnosno molitva i procesija bez ijednog političkog govora”, piše list,
prenosi Tanjug.

List saznaje i da je drugačijem tumačenju koje su zauzele okružne vlasti
'kumovao' Engelbert Gugenberger, administrator biskupije Gurk Klagenfurt,
kojem su se tamošnje vlasti obratile zbog konačne procene da li je zaista
reč o verskom okupljanju, na šta im je on odgovorio negativno, zbog čega se
sada režim okupljanja menja.

Navodi se i da ovo nije prvi put da je stav upravnika dijaceze Klagenfurt
prema okupljanju u Blajburgu, koje će se održati 18. maja, negativan, i
podseća da je Gugenberger ranije odbio i zahtev Hrvatske biskupske
konferencije da misu na ovoj komemoraciji održi neki od hrvatskih biskupa.

Nova službena procena karaktera blajburške komemoracije na tragu je i pisma
koje je austrijskom kancelaru Sebastijanu Kurcu ovih dana poslao koruški
župan Peter Kajzer, tražeći da savezna tela spreče potencijalne incidente na
komemoraciji i oko nje koji bi „narušili međunarodnu reputaciju Austrije”.
Kajzer je od kancelara tražio i da se na ovaj skup primeni zakon o javnom
okupljanju, što je, očigledno, prihvaćeno, navodi Večernji list.

Među onima koji učestvuju u organizaciji komemoracije moglo se čuti da je
ipak najvažnije da je dozvola za komemoraciju data i da će se ona održati,
ali postoji i određena zabrinutost zbog zakonskih odredbi po kojima bi
policija, u slučaju da na komemoraciji dođe do incidenata, mogla prekinuti
skup, piše Večernji list.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/008c01d4fdc2%243472f9a0%249d58ece0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to