nspm.rs <http://www.nspm.rs/hronika/zoran-panovic-novu-superklasu-cini-naprednjacka- elita-i-pripadnici-bivse-dosovske-vlasti-koji-su-povezani-vucic-ima-najbolje -odnose-sa-angelom-merkel-a-nemacka-ima-najrigidniji-stav-o-kosovu.html>
: Зоран Пановић: Нову суперкласу чини напредњачка елита и припадници бивше досовске власти који су повезани; Вучић има најбоље односе са Ангелом Меркел, а Немачка има најригиднији став о Косову : 5-6 minutes _____ Новинар и социолог Зоран Пановић каже да постоји велика поларизација у српском друштву и да је формирана једна суперкласа. Та нова класа, то су концентрични кругови, где има доста припадника бивше досовске власти и напредњачке елите и прилично су повезани у многим контекстима, истиче. Осврћући се у Прелиставању штампе на наслов у Политици "Где је данас средња класа", Пановић каже да је она један мит. "Постоји један мит о средњој класи као стабилности у друштву. Средња класа постоји, није много велика, само делом је опозициона, добрим делом припада (Александру) Вучићу", наводи. Каже да данас постоји велика поларизација у српском друштву. "Имате једну суперкласу која се формирала и велики део прекаријата, који постоји као нека модерна верзија пролетаријата, али немате артикулацију у политичкој сфери социјалних група у друштву - ко кога представља у овом друштву". Упитан ко би у политичкој сфери требало да представља средњу класу и артикулише њене интересе, каже да би то требало да буде ДС, ДСС. Ипак, како наглашава, у новијој политичкој историји Србије имамо два гробља - гробље партија десног центра и гробље партија социјалдемократске оријентације. Заиста се прави једна нова класа, каже. "То је оно, што каже (француски председник Еменуел) Макрон, табу тема. То су концентрични кругови, где има доста припадника бивше досовске власти и напредњачке елите... То се прави и прилично су повезани у многим контекстима. Чак су и неки њихови сукоби изазвани њиховим рачунима који нису рашчишћени из прошлости..." Неко ко је био близак ДС-у, сада ће да се, у приватној структури, шали с напредњацима, али ће радити посао са неким структурама које су блиске СНС, наводи. Једна апсолутна мимикрија, али се посао ради, истиче. Осврнуо се, у сусрет празнику рада, и на радничку класу у Београду. "Овај митинг последњи Вучићев, имао је много људи, не може да се оспори, ко је и како дошао то је друго питање - кад упоредите тај митинг са митингом Слободана Милошевића на Ушћу 1988, где је било заиста више стотина хиљада људи, неко каже пола милиона - разлика је што је већина на Милошевићевом била из Београда - јер је било више радника... Дошле су фирме. Сада немате фирме тог типа које би дошле", навео је. Берлински самит - помпезно, а шупље Осврћући се на јучерашњи Бриселски самит, каже да је испало помпезно, а шупље - са доста фраза. Притисак јесте постојао, очигледно, додао је гост Новог дана. Пановић оцењује да постоји један парадокс кад су у питању односи Србије и Немачке - персоналне, Вучићеве и друге везе су најбоље са немачком канцеларком Ангелом Меркел и са Немачком, а Немачка има и најригиднији став према Косову. "У неким другим стварима је на страни Србије, а у косовском случају није". Берлински самит је показао да, према његовом мишљењу, има југословенску димензију. "То што нема Југославије не значи да криза нема југословенски карактер. И то се види", каже додајући да сада постоји нека врста арбитрарног центра моћи који је у Берлину и Паризу, па Меркел окупља балканске земље. Ове земље немају снаге да искораче у неком моделу скандинавизације овог простора, без неког уплива са стране - без САД и Русије која би то подржавала, тешко да би се направио неки јачи искорак, оцењује Пановић. Говорећи о Косову, каже да је то вишедеценијски проблем и да нема модела који није поменут. На питање шта је код Француске пробудило интересовање да се бави Косовом на начин на који то и Немачка ради, Пановић каже да не мисли да је то само због проблема на релацији Београд-Приштина. "Француској је битније да се врати као велика сила у Европи, Косово је део тог пазла, као нека врста ренесансе Француске као силе, и нека врста промовисања Макрона као лидера". Пановић подсећа да је Француска прилично брутално рекла неке ствари Србији, кад је у питању ЕУ, а то је да тамо нећемо вероватно скоро. Косово је генерацијски проблем, мислим да би и за земље много јаче и веће - да имају Косово - то био јако сложен проблем, зато не треба очекивати да нешто буде лако, као што и није, додао је. Новокомпоновани наративи и табу тема рата у региону Кад погледате поједине наше медије, имате осећај као да се враћамо не у деведесете, већ у позне осамдесете, оцењује Пановић. "Исте дилеме - угроженост, Срби, Хрвати, Албанци, пекаре, напади, то је депримирајуће, то је једна врста цикличности кризе која се врти овим просторима... Ми кад би у овом региону дошли до заиста правог искорака - да нешто променимо, морали бисмо доћи до теме од које сви беже, а то је проблем Југославије, проблем ратова - зашто и како, а то нико не жели да чује, то је табу тема". Елите се не могу суочити са свим тим, оцењује гост Н1 додајући да су сви народи и државице направиле своје новокомпоноване наративе који су комбинација ослободилачке компоненте, борбе за сувереност, у којима има и злочиначке компоненте, а с друге стране су "антиантијугословенског" карактера. Не можете искорачити, а да те неке наративе не делегитимишете у том контексту, и то је заиста тешко, истиче гост Н1. "Кад прочитате, у Хрватској ће и даље говорити о српском хегемонистичком менталитету, па Колинда Грабар Китаровић каже да су Албанци и Хрвати браћа по оружју..." (Н1) -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/00ce01d4ff60%248c3f50d0%24a4bdf270%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
