rtrs.tv <https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=335666>
Штрбац: Иста слика и након 24 године - Хрвати славе, Срби тугују RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska 4-5 minutes _____ Саво ШтрбацФото: СРНА - Прођоше 24 године, а слика иста. Данас у Окучанима славље, цијели државни врх Хрватске, параде, а ми овдје у Србији, Републици Српској и широм свјета гдје су се расули Срби из западне Славоније и из Крајине, тугујемо - рекао је новинарима Штрбац, који је у Цркви Светог Марка у Београду присуствовао парастосу жртвама <https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=335661> "Бљеска". Он је навео да нико није одговарао за злочин над Србима западне Славоније, гдје је међу жртвама било осморо дјеце до 14 година, те подсјетио да су злочини направљени и над српским војницима јер су убијани након заробљавања. Штрбац је рекао да је за 154 жртве до сада ријешена судбина и да су породице преузеле и сахраниле њихове посмртне остатке, додавши да је 148 посмртних остатака ексхумирано из такозваних масовних гробница. - Мислим да је остало још 29 неидентификованих. Али, када би и они били идентификовани, још недостаје 90 посмртних остатака од укупног броја жртава - напоменуо је Штрбац. Он је подсјетио да је било покушаја у Републици Српској, Србији и Хрватској да се споведу кривични поступци, али да је све то још негдје или завршило у истрази или је у некој истражној фази, што значи да се није даље отишло ни у једном покренутом поступку. Штрбац је напоменуо да ових дана сви хрватски медији "брује" о томе да ће у мају Аустрија вратити "миг-21" Хрватској, који је од ЈНА отео и са њим пребјегао у Аустрију пилот Рудолф Перешин којег су Хрвати прогласили за витеза и хероја. Он је навео да је 2. маја 1995. године управо тај Перешин управљао једним хрватским "мигом", којим је прешао у Републику Српску, избацио четири касетне бомбе на Градишку, те убио двоје дјеце и више одраслих, након чега га је оборила противваздушна одбрана Војске Републике Српске. - Стално понављам да неко ко је убијао дјецу још на спавању у једном великом насељеном мјесту не може бити херој, ни витез. Он је дјецоубица и ништа више - поручио је Штрбац. Говорећи о различитим аршинима и стандардима који још трају и пред међународним и домаћим судовима, Штрбац је подсјетио да се још пред судом у Загребу води поступак против тадашњег предсједника Републике Српске Крајине Милана Мартића и команданта Српске војске Крајине генерала Милана Челекетића, због гранатирања Загреба, Јастребарског и Карловца, гдје је било шест жртава. - Они су то наредили, како би Хрвати обуставили агресију на западну Славонију. Ако њих могу да гоне за та кривична дјела за шест жртава, онда неко мора да гони и хрватски врх за 283 жртве и око 15.000 протјераних, а зна се ко је командовао хрватским јединицама - рекао је Штрбац. Он је истакао да је и Хашки трибунал Мартића осудио на 35 година затвора због гранатирања Загреба, напоменувши да је ријеч о двоструким стандардима. У акцији хрватских оружаних снага "Бљесак" на западну Славонију, која је била под заштитом УН, убијено је или се води као нестало 283 Срба од којих је 55 жена и 11 дјеце, а српски народ је протјеран из тог дијела Хрватске. Хрватске војне и полицијске снаге су 1. и 2. маја 1995. године извршиле агресију на западну Славонију, која је тада била зона под заштитом УН - такозвани сектор "Запад" и била је у саставу Републике Српске Крајине. Подручје на којем је у то вријеме живјело око 15.000 Срба, од којих су 4.000 били војници, напало је, према хрватским подацима, око 16.000 припадника хрватске војске и полиције, а претходно су обавијестили припаднике УН, који су побјегли прије акције. Српско становништво затечено је на спавању. Срби западне Славоније тада су кренули у егзодус спасавајући животе, а на путу према мосту спаса преко ријеке Саве, који води у Републику Српску, колоне српских избјеглица сустизале су авионске бомбе, маљутке из хеликоптера, топовске гранате и снајперски меци. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/020b01d5002d%2434aba490%249e02edb0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
