rtrs.tv <https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=335666>  


Штрбац: Иста слика и након 24 године - Хрвати славе, Срби тугују


RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of
Srpska

4-5 minutes

  _____  

Саво ШтрбацФото: СРНА

- Прођоше 24 године, а слика иста. Данас у Окучанима славље, цијели државни
врх Хрватске, параде, а ми овдје у Србији, Републици Српској и широм свјета
гдје су се расули Срби из западне Славоније и из Крајине, тугујемо - рекао
је новинарима Штрбац, који је у Цркви Светог Марка у Београду присуствовао
парастосу жртвама  <https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=335661>
"Бљеска".

Он је навео да нико није одговарао за злочин над Србима западне Славоније,
гдје је међу жртвама било осморо дјеце до 14 година, те подсјетио да су
злочини направљени и над српским војницима јер су убијани након заробљавања.

Штрбац је рекао да је за 154 жртве до сада ријешена судбина и да су породице
преузеле и сахраниле њихове посмртне остатке, додавши да је 148 посмртних
остатака ексхумирано из такозваних масовних гробница.

- Мислим да је остало још 29 неидентификованих. Али, када би и они били
идентификовани, још недостаје 90 посмртних остатака од укупног броја жртава
- напоменуо је Штрбац.

Он је подсјетио да је било покушаја у Републици Српској, Србији и Хрватској
да се споведу кривични поступци, али да је све то још негдје или завршило у
истрази или је у некој истражној фази, што значи да се није даље отишло ни у
једном покренутом поступку.

Штрбац је напоменуо да ових дана сви хрватски медији "брује" о томе да ће у
мају Аустрија вратити "миг-21" Хрватској, који је од ЈНА отео и са њим
пребјегао у Аустрију пилот Рудолф Перешин којег су Хрвати прогласили за
витеза и хероја.

Он је навео да је 2. маја 1995. године управо тај Перешин управљао једним
хрватским "мигом", којим је прешао у Републику Српску, избацио четири
касетне бомбе на Градишку, те убио двоје дјеце и више одраслих, након чега
га је оборила противваздушна одбрана Војске Републике Српске.

- Стално понављам да неко ко је убијао дјецу још на спавању у једном великом
насељеном мјесту не може бити херој, ни витез. Он је дјецоубица и ништа више
- поручио је Штрбац.

Говорећи о различитим аршинима и стандардима који још трају и пред
међународним и домаћим судовима, Штрбац је подсјетио да се још пред судом у
Загребу води поступак против тадашњег предсједника Републике Српске Крајине
Милана Мартића и команданта Српске војске Крајине генерала Милана
Челекетића, због гранатирања Загреба, Јастребарског и Карловца, гдје је било
шест жртава.

- Они су то наредили, како би Хрвати обуставили агресију на западну
Славонију. Ако њих могу да гоне за та кривична дјела за шест жртава, онда
неко мора да гони и хрватски врх за 283 жртве и око 15.000 протјераних, а
зна се ко је командовао хрватским јединицама - рекао је Штрбац.

Он је истакао да је и Хашки трибунал Мартића осудио на 35 година затвора
због гранатирања Загреба, напоменувши да је ријеч о двоструким стандардима.

У акцији хрватских оружаних снага "Бљесак" на западну Славонију, која је
била под заштитом УН, убијено је или се води као нестало 283 Срба од којих
је 55 жена и 11 дјеце, а српски народ је протјеран из тог дијела Хрватске.

Хрватске војне и полицијске снаге су 1. и 2. маја 1995. године извршиле
агресију на западну Славонију, која је тада била зона под заштитом УН -
такозвани сектор "Запад" и била је у саставу Републике Српске Крајине.

Подручје на којем је у то вријеме живјело око 15.000 Срба, од којих су 4.000
били војници, напало је, према хрватским подацима, око 16.000 припадника
хрватске војске и полиције, а претходно су обавијестили припаднике УН, који
су побјегли прије акције. Српско становништво затечено је на спавању.

Срби западне Славоније тада су кренули у егзодус спасавајући животе, а на
путу према мосту спаса преко ријеке Саве, који води у Републику Српску,
колоне српских избјеглица сустизале су авионске бомбе, маљутке из
хеликоптера, топовске гранате и снајперски меци.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/020b01d5002d%2434aba490%249e02edb0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to