stanjestvari.com
<https://stanjestvari.com/2019/05/01/antonic-zasto-ne-rs-u-nato/?fbclid=IwAR
3KI8v8pOSG1M9j4wh5L4eJTN6dHb8TgsKiKVlY47qElrJC8ANOTNZwWRQ>  


Слободан Антонић: РС у НАТО – „Нека, хвала!“


By Стање ствари

7-9 minutes

  _____  

on 1. маја 2019.
<https://stanjestvari.com/2019/05/01/antonic-zasto-ne-rs-u-nato/>  • 

Излагање Слободана Антонића на трибини портала „Све о Српској“ и
Представништва РС „Зашто Српска неће у НАТО?“
<https://rs.sputniknews.com/tags/event_tribina_Zashto_Srpska_netshe_u_NATO/>


 

Слободан Антонић (Фото: Медија центар)

Све политичке снаге у Српској пристале су, у раздобљу 2005-2009, да се
расформира Војска Републике Српске, као и на то да БиХ уђе у НАТО. Али,
срећом, данас такође постоји консенсус свих парламентарних странака у РС да
је НАТО неприхватљив за Српску, а многи сматрају да је неопходно размотрити
и могућности стварања додатних јединица под оружјем – попут резервног
састава полиције
<http://www.politika.rs/scc/clanak/427725/Republika-Srpska-formira-rezervni-
sastav-policije> .

Српска се тако, барем што се војног питања тиче, вратила с ивице провалије
на којој се нашла пошто је 2002. године кренула у погрешном правцу.

Пошто су 2017. године све странке у скупштини РС усвојиле резолуцију о
војној неутралности
<https://sveosrpskoj.com/dokumenti/tekst-rezolucije-o-zastiti-ustavnog-poret
ka-i-proglasenju-vojne-neutralnosti-republike-srpske/?script=cir> , током
предизборне кампање 2018. године у Републици Српској једна од тема била је –
ко је крив за НАТО пут на којем смо се нашли?

Вечерње новости су, средином јуна 2018, објавиле да у документу амбасаде САД
у Сарајеву – „Позиција САД у вези с активацијом МАП за БиХ“, стоји да је
тадашњи члан председништва БиХ, Младен Иванић (ПДП – Савез за промјене),
„гласао за спољнополитичку стратегију БиХ, која подразумева и чланство у
НАТО као циљ
<http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%
BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0.
393.html:732809-Ivanic-glasao-za-put-u-NATO> “.

Два месеца доцније потпредседник СНСД-а Небојша Радмановић оптужио је
Младена Иванића да већ две године
<https://www.nezavisne.com/novosti/bih/Radmanovic-Ivanic-gura-BiH-u-NATO/492
914>  ради на убрзању уласка БиХ у НАТО, а да га Савез за промјене у томе
„сакрива“.

У међувремену је опозициона Српска демократска странка напала СНСД да је „од
2005. године до данас учинио све да БиХ уђе у НАТО
<https://www.frontal.rs/ovo-saopstenje-znaci-da-je-sds-protiv-nato/> “.
Најпре је, кажу, Никола Шпирић (СНСД) као председник скупштине БиХ, 2005.
године, потписао Закон о одбрани БиХ у којем је стојало да ће све
институције у БиХ радити на пријему БиХ у НАТО (чл. 84). А онда је Небојша
Радмановић (СНСД), као председавајући Предсједништва БиХ, у јуну 2009,
потписао формални захтев БиХ за Акциони план за чланство у НАТО (МАП).

„Након што је Србија донијела одлуку о војној неутралности, СНСД је повео
Српску у потпуно другом смјеру
<https://www.frontal.rs/szp-se-sjetio-nekih-istorijski-podataka-o-snsd-ovom-
putu-u-nato/> “ – писало је и у предизборном саопштењу Савеза за промјене, у
коме се коментарисао овај Радмановићев поступак из 2009. године.

Такође је у нападима опозиције
<https://www.frontal.rs/szp-se-sjetio-nekih-istorijski-podataka-o-snsd-ovom-
putu-u-nato/>  апострофирана и некадашња спољнополитичка саветница Додика
Ана Тришић-Бабић <http://www.ewb.rs/advisor.aspx?id=524>  која је 2014.
године изјавила: „Ја сам за НАТО, а Додика питајте лично да ли је и он
<https://vijesti.ba/clanak/202723/trisic-babic-ja-sam-za-nato-a-dodika-pitaj
te-licno> ”. Она је своје становиште оправдавала речима да ће БиХ чланством
у НАТО „припасти модерном свијету“, или ће, у супротном, „постати црна рупа
у Европи
<https://opcija.net/pdp-odbacuje-kritike-i-porucuje-ana-trisic-babic-i-snsd-
su-zagovornici-nato-a/> “.

Такође, одговарајући на оптужбе у вези Иванићевог потписа на Стратегију
спољне политике БиХ 2018-2023, опозиција је инсистирала да тај документ „не
предвиђа чланство БиХ у НАТО
<https://www.frontal.rs/pdp-nije-ivanic-vec-radmanovic-potpisivao-pristupanj
e-nato/> “, те да је „познат став Младена Иванића и ПДП да у том смислу
треба прије свега пратити пут Србије“.

С друге стране, Небојша Радмановић (СНСД) део одговорности за пут у НАТО
пребацивао је на својевременог председника Републике Српске (2002-2006)
Драгана Чавића (СДС). Он је, по њему, агитовао за укидање Војске РС, „и то
је парламент Српске већином изгласао. Већину су тада чинили СДС и ПДП, а
СНСД је био опозиција и јесте гласао за то, али ови који сада много причају
о томе тада су били на власти, а била је то власт СДС-а. Не браним СНСД, и
ми смо гласали као и они. Али хајде да данас будемо храбри и кажемо да тада
нисмо смјели да поменемо референдум
<https://www.frontal.rs/radmanovic-kleknuli-smo-i-prihvatili-os-bih-i-put-u-
nato-jer-su-stranci-bili-mocni/> “.

И то није нетачно. Јер, према мишљењу стручњака, „негде од 2002. године
започињу припреме за укидање ВРС
<https://www.ekspres.net/drustvo/kako-je-ugasena-vojska-republike-srpske> “.
Иако по Дејтонском мировном споразуму није било предвиђено да нестане ВРС,
до краја 2005. године затворено је Министарство одбране Републике Српске, а
ВРС је престала да постоји 1. јануара 2006. године
<https://www.youtube.com/watch?v=dnnbKTiKfwg> . Због тога је требало
променити Устав РС, што је и урађено у Скупштини Српске.

Скупштина је овластила премијера Перу Букејловића
<https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0_%D0%9F%D0%B5%D
1%80a_%D0%91%D1%83%D0%BA%D0%B5%D1%98%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%B0>  и
да потпише Споразум о преносу надлежности одбране с РС на Сарајево.

Закон БиХ о одбрани, са злогласним чланом 84 који се односи на улазак у
НАТО, донела је пак Скупштина БиХ,уз гласове посланика из СДС, ПДП и СНСД
<http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%
BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%
D0%B0_%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B0.652.html:718002-Ko-je-Srpskoj-ote
o-vojsku> . Потпис на одлуку НСРС о укидању Војске ставио је тадашњи
председник РС Драган Чавић (СДС), а закон у Парламенту БиХ потписао је
Никола Шпирић (СНДС).

Најлепше од свега је што се до 2004. године преговарало „да ентитетима
остану војске
<http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%
BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%
D0%B0_%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B0.652.html:718002-Ko-je-Srpskoj-ote
o-vojsku> , као што је Национална америчка гарда, а да се оснује и БиХ
војска за мировне мисије“. Али, нешто се догодило 2005. године – и уследила
је капитулација политичке елите у Српској. Угашена је Војска РС и прихваћен
улазак БиХ у НАТО.

После тога изгледало је да је ствар свршена. У септембру 2011. године,
заменик команданта Штаба НАТО-а за БиХ, бригадир Џон Андреас рекао је да се
„више не поставља питање да ли ће БиХ ући у НАТО, већ када ће се то догодити
– а то је у периоду од пет до десет година
<https://www.frontal.rs/olsen-bih-ce-u-nato-za-pet-godina-a-mozda-i-za-10/>
“. Исто је поновио и следеће године
<https://www.frontal.rs/andreas-nije-pitanje-da-li-ce-vec-kad-ce-bih-u-nato/
> . Затим је и заменик помоћника америчког државног секретара Филип Рикер
истакао да је „интеграција БиХ у НАТО пут који нема алтернативу“ и да је „за
БиХ изузетно важно да не губи време
<https://www.frontal.rs/riker-bih-treba-u-nato-i-eu-i-nema-sta-da-pita-vise/
> “.

Но, на срећу, прилике су се промениле. Као што су 2005. све странке у РС
пристале на укидање ВРС, а потом и на НАТО, тако су 2017. све странке у
скупштини РС усвојиле резолуцију којом су једногласно поручиле:
<https://sveosrpskoj.com/dokumenti/tekst-rezolucije-o-zastiti-ustavnog-poret
ka-i-proglasenju-vojne-neutralnosti-republike-srpske/?script=cir>  не у
НАТО, а Додик је још раније изјавио „да данас не бих гласао за укидање
Војске Републике Српске
<https://www.blic.rs/vesti/republika-srpska/dodik-danas-ne-bih-glasao-za-uki
danje-vojske-rs/mef585r> “.

Ова промена становишта сасвим је легитимна и потпуно довољна да се одбије
сваки даљи захтев у БиХ за „НАТО интеграције“. Ипак, подсетимо на још неке
анти НАТО аргументе који се могу чути у РС и у БиХ.

Прво, НАТО је, од 30. августа до 13. септембра 1995. године, извршио
агресију на Републику Српску са 222 авиона, приликом чега су бачене 1.024
бомбе с укупно три тоне осиромашеног уранијума
<https://www.blic.rs/vesti/republika-srpska/tihu-ubica-uzima-danak-na-srpsku
-tokom-nato-bombardovanja-baceno-najmanje-tri-tone/47g8sbx?utm_campaign=ring
ier_m.contentexchange.me&utm_medium=referral&utm_source=ringier.contentexcha
nge.me&utm_term=www.blic.rs&utm_content=Blic.rs%20-%20under%20article%20-%20
vesti%2C%20kultura%20-%20mobile%20V2.1%20-%20unified> . Последице тог напада
данас су много јасније него 2005. године, будући да је у међувремену читава
јединица италијанских војника оболела
<https://www.frontal.rs/kad-je-cirilica-hepi-dodik-odbacuje-ulazak-tzv-bih-u
-nato/> .

Друго, штета настала НАТО агресијом на Српску никада није надокнађена
<https://www.frontal.rs/bih-ce-platiti-nato-stetu/> .

Треће, није јасно од кога би НАТО требало да штити БиХ
<https://www.frontal.rs/ivancov-sta-ce-bih-u-nato-u/> ? Од Хрватске и Црне
Горе које су већ у НАТО-у? Од Србије – тако да „НАТО-Срби“ с леве стране
Дрине треба да пуцају на „неутралне-Србе“ с десне
<https://www.frontal.rs/ivanic-bih-nije-ni-blizu-ulaska-u-nato/> ? Мир у БиХ
ионако јамче „гаранти Дејтонског споразума“ преко Већа за спровођење мира
које чине: Француска, Италија, Јапан, Канада, Немачка, Русија, САД, В.
Британија, ЕУ и Организација исламске сарадње коју представља Турска. Шта ће
на све то још и НАТО?

Четврто, приступање НАТО-у, због набавке „комплементарног наоружања
<https://www.frontal.rs/americki-senat-rezoluciom-predlaze-ulazak-bih-u-nato
/> “ и чланарине (која треба да буде 2% БДП
<http://www.intermagazin.rs/ovo-nam-niko-ne-govori-evo-koliko-kosta-clanarin
a-u-nato-paktu/?lang=cir> ), донеће нове војне трошкове за буџет БиХ чија
трећина
<https://www.frontal.rs/radmanovic-kleknuli-smo-i-prihvatili-os-bih-i-put-u-
nato-jer-su-stranci-bili-mocni/>  већ одлази на армију. Ко ће то да плати?

Пето, улазак БиХ у НАТО праћен је настојањем Сарајева да преузме војно
земљиште на територији Српске
<https://www.frontal.rs/americki-senat-rezoluciom-predlaze-ulazak-bih-u-nato
/> . Реч је о 23 „перспективне војне локације
<http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%
BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%
D0%B0_%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B0.652.html:718002-Ko-je-Srpskoj-ote
o-vojsku> “ у РС попут касарне и полигона на Мањачи, у Хан Пијеску,
Калиновику, Билећи, касарна „Козара“ у ширем центру Бање Луке, итд. Пошто је
Српска почела пружати снажан отпор, амбасада САД у БиХ препоручила је,
недавно, да се овај предуслов
<https://www.frontal.rs/nato-buducnost-bih-cijela-iz-dva-dijela/>  из
Акционог плана за чланство БиХ у НАТО
<https://www.frontal.rs/bih-propustila-jos-jedan-rok-za-clanstvo-u-nato/> -у
(МАП) „занемари
<https://rs.sputniknews.com/analize/201806141115977282-bosna-i-hercegovina-n
ato-map-/> “. Али, он у сваком тренутку може поново да буде активиран.

Све у свему, Срби у БиХ никада нису желели у НАТО, а сада је и њихова
политичка елита одлучно против – с добрим разлозима, као што се види.

Наравно да ће се притисци наставити. Али, у вези овог питања у Српској нема
поделе међу политичарима и грађанима. То треба искористити и на свако
инсистирање непрекидно и одлучно само понављати „три златне речи“: НАТО?
Нека, хвала!

Наслов и опрема: Стање ствари

(Све о Српској, 27. 4. 2019
<http://sveosrpskoj.com/komentari/antonic-srpska-se-vratila-s-ivice-provalij
e-na-kojoj-se-nasla-jer-je-2002-krenula-u-pogresnom-pravcu/> )

Категорије:Преносимо
<https://stanjestvari.com/category/%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%be%d1%81%d0%b
8%d0%bc%d0%be/> 

Ознаке:НАТО <https://stanjestvari.com/tag/%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%be/> , РС
<https://stanjestvari.com/tag/%d1%80%d1%81/> , Слободан Антонић
<https://stanjestvari.com/tag/%d1%81%d0%bb%d0%be%d0%b1%d0%be%d0%b4%d0%b0%d0%
bd-%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%be%d0%bd%d0%b8%d1%9b/> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/023601d50048%24f0edf6b0%24d2c9e410%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to