stanjestvari.com <https://stanjestvari.com/2019/05/01/antonic-zasto-ne-rs-u-nato/?fbclid=IwAR 3KI8v8pOSG1M9j4wh5L4eJTN6dHb8TgsKiKVlY47qElrJC8ANOTNZwWRQ>
Слободан Антонић: РС у НАТО – „Нека, хвала!“ By Стање ствари 7-9 minutes _____ on 1. маја 2019. <https://stanjestvari.com/2019/05/01/antonic-zasto-ne-rs-u-nato/> • Излагање Слободана Антонића на трибини портала „Све о Српској“ и Представништва РС „Зашто Српска неће у НАТО?“ <https://rs.sputniknews.com/tags/event_tribina_Zashto_Srpska_netshe_u_NATO/> Слободан Антонић (Фото: Медија центар) Све политичке снаге у Српској пристале су, у раздобљу 2005-2009, да се расформира Војска Републике Српске, као и на то да БиХ уђе у НАТО. Али, срећом, данас такође постоји консенсус свих парламентарних странака у РС да је НАТО неприхватљив за Српску, а многи сматрају да је неопходно размотрити и могућности стварања додатних јединица под оружјем – попут резервног састава полиције <http://www.politika.rs/scc/clanak/427725/Republika-Srpska-formira-rezervni- sastav-policije> . Српска се тако, барем што се војног питања тиче, вратила с ивице провалије на којој се нашла пошто је 2002. године кренула у погрешном правцу. Пошто су 2017. године све странке у скупштини РС усвојиле резолуцију о војној неутралности <https://sveosrpskoj.com/dokumenti/tekst-rezolucije-o-zastiti-ustavnog-poret ka-i-proglasenju-vojne-neutralnosti-republike-srpske/?script=cir> , током предизборне кампање 2018. године у Републици Српској једна од тема била је – ко је крив за НАТО пут на којем смо се нашли? Вечерње новости су, средином јуна 2018, објавиле да у документу амбасаде САД у Сарајеву – „Позиција САД у вези с активацијом МАП за БиХ“, стоји да је тадашњи члан председништва БиХ, Младен Иванић (ПДП – Савез за промјене), „гласао за спољнополитичку стратегију БиХ, која подразумева и чланство у НАТО као циљ <http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0% BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0. 393.html:732809-Ivanic-glasao-za-put-u-NATO> “. Два месеца доцније потпредседник СНСД-а Небојша Радмановић оптужио је Младена Иванића да већ две године <https://www.nezavisne.com/novosti/bih/Radmanovic-Ivanic-gura-BiH-u-NATO/492 914> ради на убрзању уласка БиХ у НАТО, а да га Савез за промјене у томе „сакрива“. У међувремену је опозициона Српска демократска странка напала СНСД да је „од 2005. године до данас учинио све да БиХ уђе у НАТО <https://www.frontal.rs/ovo-saopstenje-znaci-da-je-sds-protiv-nato/> “. Најпре је, кажу, Никола Шпирић (СНСД) као председник скупштине БиХ, 2005. године, потписао Закон о одбрани БиХ у којем је стојало да ће све институције у БиХ радити на пријему БиХ у НАТО (чл. 84). А онда је Небојша Радмановић (СНСД), као председавајући Предсједништва БиХ, у јуну 2009, потписао формални захтев БиХ за Акциони план за чланство у НАТО (МАП). „Након што је Србија донијела одлуку о војној неутралности, СНСД је повео Српску у потпуно другом смјеру <https://www.frontal.rs/szp-se-sjetio-nekih-istorijski-podataka-o-snsd-ovom- putu-u-nato/> “ – писало је и у предизборном саопштењу Савеза за промјене, у коме се коментарисао овај Радмановићев поступак из 2009. године. Такође је у нападима опозиције <https://www.frontal.rs/szp-se-sjetio-nekih-istorijski-podataka-o-snsd-ovom- putu-u-nato/> апострофирана и некадашња спољнополитичка саветница Додика Ана Тришић-Бабић <http://www.ewb.rs/advisor.aspx?id=524> која је 2014. године изјавила: „Ја сам за НАТО, а Додика питајте лично да ли је и он <https://vijesti.ba/clanak/202723/trisic-babic-ja-sam-za-nato-a-dodika-pitaj te-licno> ”. Она је своје становиште оправдавала речима да ће БиХ чланством у НАТО „припасти модерном свијету“, или ће, у супротном, „постати црна рупа у Европи <https://opcija.net/pdp-odbacuje-kritike-i-porucuje-ana-trisic-babic-i-snsd- su-zagovornici-nato-a/> “. Такође, одговарајући на оптужбе у вези Иванићевог потписа на Стратегију спољне политике БиХ 2018-2023, опозиција је инсистирала да тај документ „не предвиђа чланство БиХ у НАТО <https://www.frontal.rs/pdp-nije-ivanic-vec-radmanovic-potpisivao-pristupanj e-nato/> “, те да је „познат став Младена Иванића и ПДП да у том смислу треба прије свега пратити пут Србије“. С друге стране, Небојша Радмановић (СНСД) део одговорности за пут у НАТО пребацивао је на својевременог председника Републике Српске (2002-2006) Драгана Чавића (СДС). Он је, по њему, агитовао за укидање Војске РС, „и то је парламент Српске већином изгласао. Већину су тада чинили СДС и ПДП, а СНСД је био опозиција и јесте гласао за то, али ови који сада много причају о томе тада су били на власти, а била је то власт СДС-а. Не браним СНСД, и ми смо гласали као и они. Али хајде да данас будемо храбри и кажемо да тада нисмо смјели да поменемо референдум <https://www.frontal.rs/radmanovic-kleknuli-smo-i-prihvatili-os-bih-i-put-u- nato-jer-su-stranci-bili-mocni/> “. И то није нетачно. Јер, према мишљењу стручњака, „негде од 2002. године започињу припреме за укидање ВРС <https://www.ekspres.net/drustvo/kako-je-ugasena-vojska-republike-srpske> “. Иако по Дејтонском мировном споразуму није било предвиђено да нестане ВРС, до краја 2005. године затворено је Министарство одбране Републике Српске, а ВРС је престала да постоји 1. јануара 2006. године <https://www.youtube.com/watch?v=dnnbKTiKfwg> . Због тога је требало променити Устав РС, што је и урађено у Скупштини Српске. Скупштина је овластила премијера Перу Букејловића <https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0_%D0%9F%D0%B5%D 1%80a_%D0%91%D1%83%D0%BA%D0%B5%D1%98%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%B0> и да потпише Споразум о преносу надлежности одбране с РС на Сарајево. Закон БиХ о одбрани, са злогласним чланом 84 који се односи на улазак у НАТО, донела је пак Скупштина БиХ,уз гласове посланика из СДС, ПДП и СНСД <http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0% BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA% D0%B0_%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B0.652.html:718002-Ko-je-Srpskoj-ote o-vojsku> . Потпис на одлуку НСРС о укидању Војске ставио је тадашњи председник РС Драган Чавић (СДС), а закон у Парламенту БиХ потписао је Никола Шпирић (СНДС). Најлепше од свега је што се до 2004. године преговарало „да ентитетима остану војске <http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0% BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA% D0%B0_%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B0.652.html:718002-Ko-je-Srpskoj-ote o-vojsku> , као што је Национална америчка гарда, а да се оснује и БиХ војска за мировне мисије“. Али, нешто се догодило 2005. године – и уследила је капитулација политичке елите у Српској. Угашена је Војска РС и прихваћен улазак БиХ у НАТО. После тога изгледало је да је ствар свршена. У септембру 2011. године, заменик команданта Штаба НАТО-а за БиХ, бригадир Џон Андреас рекао је да се „више не поставља питање да ли ће БиХ ући у НАТО, већ када ће се то догодити – а то је у периоду од пет до десет година <https://www.frontal.rs/olsen-bih-ce-u-nato-za-pet-godina-a-mozda-i-za-10/> “. Исто је поновио и следеће године <https://www.frontal.rs/andreas-nije-pitanje-da-li-ce-vec-kad-ce-bih-u-nato/ > . Затим је и заменик помоћника америчког државног секретара Филип Рикер истакао да је „интеграција БиХ у НАТО пут који нема алтернативу“ и да је „за БиХ изузетно важно да не губи време <https://www.frontal.rs/riker-bih-treba-u-nato-i-eu-i-nema-sta-da-pita-vise/ > “. Но, на срећу, прилике су се промениле. Као што су 2005. све странке у РС пристале на укидање ВРС, а потом и на НАТО, тако су 2017. све странке у скупштини РС усвојиле резолуцију којом су једногласно поручиле: <https://sveosrpskoj.com/dokumenti/tekst-rezolucije-o-zastiti-ustavnog-poret ka-i-proglasenju-vojne-neutralnosti-republike-srpske/?script=cir> не у НАТО, а Додик је још раније изјавио „да данас не бих гласао за укидање Војске Републике Српске <https://www.blic.rs/vesti/republika-srpska/dodik-danas-ne-bih-glasao-za-uki danje-vojske-rs/mef585r> “. Ова промена становишта сасвим је легитимна и потпуно довољна да се одбије сваки даљи захтев у БиХ за „НАТО интеграције“. Ипак, подсетимо на још неке анти НАТО аргументе који се могу чути у РС и у БиХ. Прво, НАТО је, од 30. августа до 13. септембра 1995. године, извршио агресију на Републику Српску са 222 авиона, приликом чега су бачене 1.024 бомбе с укупно три тоне осиромашеног уранијума <https://www.blic.rs/vesti/republika-srpska/tihu-ubica-uzima-danak-na-srpsku -tokom-nato-bombardovanja-baceno-najmanje-tri-tone/47g8sbx?utm_campaign=ring ier_m.contentexchange.me&utm_medium=referral&utm_source=ringier.contentexcha nge.me&utm_term=www.blic.rs&utm_content=Blic.rs%20-%20under%20article%20-%20 vesti%2C%20kultura%20-%20mobile%20V2.1%20-%20unified> . Последице тог напада данас су много јасније него 2005. године, будући да је у међувремену читава јединица италијанских војника оболела <https://www.frontal.rs/kad-je-cirilica-hepi-dodik-odbacuje-ulazak-tzv-bih-u -nato/> . Друго, штета настала НАТО агресијом на Српску никада није надокнађена <https://www.frontal.rs/bih-ce-platiti-nato-stetu/> . Треће, није јасно од кога би НАТО требало да штити БиХ <https://www.frontal.rs/ivancov-sta-ce-bih-u-nato-u/> ? Од Хрватске и Црне Горе које су већ у НАТО-у? Од Србије – тако да „НАТО-Срби“ с леве стране Дрине треба да пуцају на „неутралне-Србе“ с десне <https://www.frontal.rs/ivanic-bih-nije-ni-blizu-ulaska-u-nato/> ? Мир у БиХ ионако јамче „гаранти Дејтонског споразума“ преко Већа за спровођење мира које чине: Француска, Италија, Јапан, Канада, Немачка, Русија, САД, В. Британија, ЕУ и Организација исламске сарадње коју представља Турска. Шта ће на све то још и НАТО? Четврто, приступање НАТО-у, због набавке „комплементарног наоружања <https://www.frontal.rs/americki-senat-rezoluciom-predlaze-ulazak-bih-u-nato /> “ и чланарине (која треба да буде 2% БДП <http://www.intermagazin.rs/ovo-nam-niko-ne-govori-evo-koliko-kosta-clanarin a-u-nato-paktu/?lang=cir> ), донеће нове војне трошкове за буџет БиХ чија трећина <https://www.frontal.rs/radmanovic-kleknuli-smo-i-prihvatili-os-bih-i-put-u- nato-jer-su-stranci-bili-mocni/> већ одлази на армију. Ко ће то да плати? Пето, улазак БиХ у НАТО праћен је настојањем Сарајева да преузме војно земљиште на територији Српске <https://www.frontal.rs/americki-senat-rezoluciom-predlaze-ulazak-bih-u-nato /> . Реч је о 23 „перспективне војне локације <http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0% BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA% D0%B0_%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B0.652.html:718002-Ko-je-Srpskoj-ote o-vojsku> “ у РС попут касарне и полигона на Мањачи, у Хан Пијеску, Калиновику, Билећи, касарна „Козара“ у ширем центру Бање Луке, итд. Пошто је Српска почела пружати снажан отпор, амбасада САД у БиХ препоручила је, недавно, да се овај предуслов <https://www.frontal.rs/nato-buducnost-bih-cijela-iz-dva-dijela/> из Акционог плана за чланство БиХ у НАТО <https://www.frontal.rs/bih-propustila-jos-jedan-rok-za-clanstvo-u-nato/> -у (МАП) „занемари <https://rs.sputniknews.com/analize/201806141115977282-bosna-i-hercegovina-n ato-map-/> “. Али, он у сваком тренутку може поново да буде активиран. Све у свему, Срби у БиХ никада нису желели у НАТО, а сада је и њихова политичка елита одлучно против – с добрим разлозима, као што се види. Наравно да ће се притисци наставити. Али, у вези овог питања у Српској нема поделе међу политичарима и грађанима. То треба искористити и на свако инсистирање непрекидно и одлучно само понављати „три златне речи“: НАТО? Нека, хвала! Наслов и опрема: Стање ствари (Све о Српској, 27. 4. 2019 <http://sveosrpskoj.com/komentari/antonic-srpska-se-vratila-s-ivice-provalij e-na-kojoj-se-nasla-jer-je-2002-krenula-u-pogresnom-pravcu/> ) Категорије:Преносимо <https://stanjestvari.com/category/%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%be%d1%81%d0%b 8%d0%bc%d0%be/> Ознаке:НАТО <https://stanjestvari.com/tag/%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%be/> , РС <https://stanjestvari.com/tag/%d1%80%d1%81/> , Слободан Антонић <https://stanjestvari.com/tag/%d1%81%d0%bb%d0%be%d0%b1%d0%be%d0%b4%d0%b0%d0% bd-%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%be%d0%bd%d0%b8%d1%9b/> -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/023601d50048%24f0edf6b0%24d2c9e410%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
