nova.rs<https://nova.rs/vesti/politika/ceda-jovanovic-za-novars-tuzilastvo-vodi-istragu-protiv-klinaca-umesto-da-preslusa-policijske-kanale-pamet-koja-nas-je-vodila-zavrsila-je-u-buretu/>
Čeda Jovanović za Nova.rs: Tužilaštvo vodi istragu protiv klinaca umesto da 
presluša policijske kanale, pamet koja nas je vodila završila je u buretu
Jovana Aleksić
9–12 minutes
________________________________
[Čedomir Jovanović]

Foto:Screenshot Nova S

autor:

16:00

Lider LDP-a Čedomir Jovanović osvrnuo se na saopštenje Višeg javnog tužilaštva 
u Beograd o navodnoj "simulaciji upotrebe zvučnog topa" u režiji studenata, 
rekavši za Nova.rs da je tužilaštvo tim problemom trebalo da se bavi još istog 
dana. Sada, smatra Jovanović, vode istragu protiv studenata umesto da 
preslušaju policijske komunikacije iz te noći.

Oglas

Jovanović u izjavi za naš portal kaže da smatra da se problemi moraju rešavati 
u realnom vremenu i da to tada jedino ima smisla. Osvrćući se na gostovanje u 
emsiji na Tanjugu u kojoj je govorio o "zvučnom topu", Jovanović je rekao da je 
iste večeri proveo noć u policiji, gde je dao opsežnu izjavu.

"Sve što sam mogao ja sam učinio, kako bi taj 15. mart prošao onako zaslužuju 
ljudi koji su došli u Beograd, na šta imaju pravo, na jedan normalan skup, bez 
incidenta. I ne mogu da ćutim o tom 11. minutu te tišine i zbog toga sam od tog 
trenutka, pa do danas, govorio ono što treba da se kaže. Da to nije bio samo 
napad na one koji su učestvovali u protestu, da je to napad na celu državu i da 
je odgovor države bio nedovoljan i da činjenica da se sad ta priča reciklira, 
da to nema previše smisla ukoliko se radi na onaj način na koji se radilo do 
sada i što mislim da se ponavlja i u postupcima tog tužilaštva", kaže 
Jovanović, podvlačeći da se takav problem rešava u realnom vremenu.

Foto: Vladislav Mitić/Nova.rs

Jovanović smatra da su 15. mart i "zvučni 
top<https://nova.rs/tag/zvucni-top/>", na žalost, samo jedan u nizu događaja 
arhiviranih u našoj prošlosti prepunoj haosa, pa je, kako kaže, tako za nama 
ostalo i Valjevo, i prvi incident kod Fakulteta dramskih umetnosti...

Pokret Kreni - Promeni je danas ranije postavio pitanje na svojim društvenim 
mrežama, zbog čega je uklonjena emsija u kojoj Jovanović govori o zvučnom topu, 
te su podsetili da su pozvali tužilaštvo da sasluša Jovanovića o navodima koje 
je izneo.

S druge strane, Jovanović kaže da je istu noć proveo u policiji.

"To gostovanje na Tanjugu nije ništa, ja sam to rekao i mnogo pre toga. Što se 
tiče ideje da me saslušava tužilaštvo, istog dana sam dao izjavu u policiji, 
celu noć sam proveo u policiji i tad, i svaki naredni put, ponovio svoju 
spremnost da razgovaram sa svima s kojima treba - prvo kako bi se otkrilo šta 
se tog dana desilo, a onda i kako bi se odgovorni kaznili. I dužan sam da svaki 
put to ponovim, živim u ovoj zemlji. Ja sam zbog ljudi u ovoj zemlji spreman 
uvek da razgovaram i ne samo o tome šta se desilo. Da je bilo više pameti, 
siguran sam da bismo danas živeli u normalnijoj zemlji, više pameti i 
spremnosti da se čuje ono što govorim", ističe Jovanović.

Kaže da je pamet koja nas je vodila tada i koja nas vodi i sada, od Srbije 
napravila zemlju koja je i s kritičarima Vučićevog režima, i s njegovim 
najvatrenijim ćacijima, završila u - buretu.

"Koju (zemlju), za razliku od bureta koje je zakopano, pa otkopano kod 
Jarkovačkog jezera, nema ko da čupa iz nesreće pod kojom se nalazi, osim nas 
koji smo u njemu i koji ćemo pre ili kasnije o tome morati da razgovaramo. A 
način na koji se ponaša tužilaštvo, način na koji reaguju najviši državni 
funkcioneri, lideri vladajućih stranaka, na žalost samo je dokaz da oni ništa 
nisu naučili, da ništa nisu razumeli, u tom dugom nizu grešaka koji su počinili 
upravljajući ovom zemljom", ističe Jovanović.

"Tužilaštvo je ovim trebalo da se bavi 15. marta"

Jovanović smatra da je teme koje sad tužilaštvo otvara trebalo rešavati u 
realnom vremenu.

"15. mart je na žalost samo jedna karta u špilu nesreća kroz koje je prošlo ovo 
društvo. Način na koji se tužilaštvo ponaša je apsolutno neprimeren težini 
problema koji navodno pokušava da reši, ingorišući pritom notornu i očiglednu 
činjenicu koju to tužilaštvo opisuje kao duboko kompromitovano, zbog svog 
podaničkog odnosa prema trenutnoj vlasti u zemlji, što danas skupo plaćaju 
građani, ali će sutra mnogo skuplje plaćati oni koji su bili na vlasti, jer će 
biti žrtva institucija koji su svojim ponašanjem sami uništili", kaže naš 
sagovornik.

Smatra da Srbija neće naći svoju sreću u specijalnim emsijima, kao što ih nije 
našla u prethodih 35 godina.

"I sad je jedino pitanje kada će stići novo saopštenje tužilaštva, kojim će 
negirati svoje jučerašnje, što ne znači da će Srbija tako izaći iz bureta u kom 
je završila. Nešovića je imao ko da iskopa, a Srbiju iz bureta niko neće 
izvaditi osim nas samih, koji smo u njemu", kaže Jovanović i podvlači da je 
izjavu u policiji već dao.

"Ponovio sam sve što sam rekao, došlo je do ozbijlnog incidenta, time su bili 
zatečeni i mirni učesnici skupa, i policija koja je to obezbeđivala. Svedok sam 
da su time bili zatečeni i najviši policijski i državni funckioneri. I nemam 
pravo o tome da ćutim da bih povlađivao bilo kome. I danas kao što sam i tad 
mislio tvrdim da ne postoji oficir u srpskoj policiji koji je komandovao 
jedinicama na terenu, a da nije bio šokiran situacijom u kojoj se našao sa 
svojim ljudima. Neka preslušaju kanale policijske komunikacije, umesto što hoće 
da vodi istragu protiv klinaca koji su dva meseca pre 15. marta razgovarali o 
ko zna čemu", kaže Jovanović.

Foto: Vladislav Mitić/Nova.rs

Jovanović se osvrnuo i na incident koji se dogodio u prostoru između Pionirskog 
parka i zgrade Skupštine.

"Taj incident nema nikakve veze, što se tiče ponašanja učesnika protesta i 
studenta, nema nikakve veze sa onim što se desilo u Kralja Milana, osim što je 
očigledno bio deo plana da se razbije protest tako što je krenuo napad iz 
Pionirskog parka, Ulice Dragoslava Jovanovića, iz pravca Resavske ulice, zbog 
kog su studentski redari skinuli prsluke i rekli ljudima da se raziđu. Jedinice 
koje su obezbeđivale taj prostor su se čak i sukobile s napadačima na građane i 
studente. Siguran sam da nisam jedini koji pamti aplauz koji je dobila jedinica 
Žandarmerije kada je Bulevarom stigla i u poslednjem trenutku zaustavila taj 
napad. Tek posle toga došlo je do incidenta u Ulici kralja Milana, i zbog toga 
je argumentacija koju iznosi tužilaštvo i skandalozna i diletantska", smatra 
Jovanović.

Opet ponavlja ono što je rekao tada, bez obzira što ga to ostavlja negde na 
"brisanom prostoru između dve sekirom pocepane Srbije":

"Bio sam te večeri u kontaktu s (Aleksandrom) Vučićem, (Ivicom) Dačićem i nekim 
od najviših oficira policije koji su se nalazili na beogradskim ulicama. Svi su 
bili zatečeni događajem, šokirani do te mere da su na trenutak zanemeli, što ne 
umanjuje njihovu odgovornost za sve ono što je na žalost posle toga usledilo. 
Tu mislim na tu jadnu argumentaciju kojom se neigra nešto što je očigledno, a 
što ja doživljavam kao slabost i nemoć da se preuzme odgovornost da se odbrani 
zemlja od onih koji su je te večeri napali. Jedino što je tačno u moru 
besmislica i pamfleta nesrećnog Stefanovićevog tužilaštva (tužioca Nenada 
Stefanovića prim. aut) je konstatacija da su oni koji su iza toga stajali, 
želeli da izazovu sukobe i celu zemlju gurnu u krvoproliće, a to bez ikakvog 
novog uvida u činjenice ili dodira sa istragom koja se eventualno vodi", kaže 
Jovanović i nastavlja:

"S apsolutnom odgovornošću mogu da vam kažem da nema nikakve veze s beogradskim 
studentima, grupom profesora i studenata iz Novog Sada ili razjarenim 
pojedincima koji su pre toga lomili Kraljevo. Proveo sam celu noć u policiji 
tad, dao jednu opsežnu izjavu, ne mogu da se otmem utisku da su ljudi koji su 
sa mnom razgovarali iz Sektoru unutrašnje kontrole MUP bili ogorčeni kao i ja 
zbog svega o čemu smo razgovarali. Spreman sam kao i što sam tad bio, da 
odgovorim na pitanje svakog tužioca u Srbiji jer mislim da je to jedini način 
da se spreči apsolutni sunovrat zemlje koja propada zbog nemoći i vlasti i 
opozicije, kompletne političke scene, ali i čitavog društva na kraju, da se 
suoči sa svime što je među nama loše", kaže Jovanović.

"Spavači Marka Parezanovića"

"Jadni su svi spavači raznih Marka 
Parezanovića<https://nova.rs/tag/marko-parezanovic/> (BIA) koji od jutros u 
fokus stavljaju moj razgovor u studiju televizije Tanjug, koji sam vodio ne 
znajući da smo u živom programu. Spavači po raznim udruženjima, nevladinim 
organizacijama... Jer priznaćete da nema puno smisla na insistiranju onog što 
sam rekao 6. aprila, kad sam mnogo konkretnije o svemu tome govorio još 16. 
marta, narednog jutra, u istom tom studiju, na svojim društvenim mrežama i u 
svim javnim nastupima. Time oni koji su odgovorni za 15. mart i zvučni top, 
pokušavaju da umanje težinu tog događaja koji je svojevrsni zločin prema 
čitavoj zemlji. Na mom Instagramu možete da vidite sve, u preciznoj hronologiju 
od 15. marta do ovog dana. Svako relevantan je to mogao da vidi, ne može da 
kaže da nije znao, pa je progledao nakon emisije", zaključuje Jovanović.

Pratite nas na društvenim mrežama:

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
www.antic.org
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте погледали ову дискусију, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/IA1PR84MB3036B7244A641F0A6F96C3B5AEE12%40IA1PR84MB3036.NAMPRD84.PROD.OUTLOOK.COM.

Reply via email to