Title: Message

IZ MOG UGLA

Iznevjerena očekivanja

 

Piše:Dr Branko Kostić

 

U vrijeme oktobarsko-januarskih događaja 1988-1989. bio sam potpredsjednik u Vladi Republike Crne Gore. Ta zbivanja sam doživio kao šansu za novi demokratski iskorak u politici tada vladajućeg Saveza komunista, koji je bio zapao u ćorsokak i nije pokazivao spremnost da se prilagođava novim uslovima u društvu i u našem okruženju. Očekivao sam da će novo mlado rukovodstvo, čiji pojedinci su (gotovo bez izuzetka i u vladajućoj i u opozicionim partijama), iznikli iz redova Saveza komunista, unijeti nove, svježe vjetrove, podstaći dalji razvoj demokratije i ubrzati proces društvenih promjena. Nažalost, moja očekivanja su brzo iznevjerena.

Danas, 13 godina, od tih događaja od demokratije smo dalje, nego što smo bili tada. Naročito kada se radi o pravima i slobodama građana. Grubo su i ponekad do besmisla narušene neke osnovne moralne norme, koje su, takoreći do juče, predstavljale važan sastavni elemenat tradicije ovog naroda. U ranijem, jednopartijskom sistemu, radnik i građanin je imao gotovo neograničenu sigurnost radnog mjesta i veće pravo na   sopstveno mišljenje, makar se ono i ne slagalo sa stavovima vladajuće partije. Danas, pripadnost vladajućoj partiji ili obećanje da će joj na izborima dati glas, predstavlja,  maltene, prvi uslov za očuvanje  radnog mjesta,  prijem na posao,  stipendiju ili kredit, asfaltiranje puta, dodjelu kredita za poljoprivrednike i sl. U početku, takve pojave su nailazile na oštra reagovanja i protivljenje građana. Danas,  takvo ponašanje je postalo dio naše svakodnevice, kao da je to sasvim normalno.

Ovo ne znači da žalim za ranijim jednopartijskim sistemom. Konkurencija je u politici jednako potrebna kao i u ekonomiji. Ona je uslov napretka. Ovo treba shvatiti kao upozorenje. Raniji sistem se nije održao, pored drugih razloga, i zbog toga što radnicima i građanima uz obezbjeđenje velike sigurnosti i prava, nije uspio nametnuti i obaveze koje iz toga proističu. Oslanjao se na poslušne, a ne na pametne i sposobne. I ova vlast, bez obzira koja je stranka ili koalicija vrši, nema perspektivu, ako se bude oslanjala na poslušne, umjesto na sposobne ili ako pojam sloboda i prava bude mjerila dvostrukim aršinima, zavisno od stranačke pripadnosti ili političkog mišljenja.

Najodgovorniji akteri sadašnje vlasti u Crnoj Gori nalazili su se 27. aprila 1992. godine u velikoj sali Savezne skupštine kada je konstituisana SR Jugoslavija. Toga dana u Saveznu skupštinu nije došao niko od ambasadora zemalja Evropske unije, niti ambasador SAD. Danas, najistaknutiji lideri tih zemalja čine sve da te iste aktere ubijede da tu zajedničku državu treba očuvati. Prije 10 godina, najodgovorniji pojedinci aktuelne crnogorske vlasti trpjeli su kritike od dijela  domaće opozicije   da guraju Jugoslaviju u samoizolaciju, a danas, zajedno sa tim kritičarima čine sve da samoizoluju Crnu Goru. Uporno ponavljaju da se bore za uspravnu Crnu Goru, a Crna Gora i njeni građani nikada  u svojoj istoriji nijesu bili sagnutiji nego što su danas. Oni su ostali uspravni, ali samo u tvrdoglavom nastojanju da provedu svoju opciju, zarad ličnih, a ne narodnih, interesa, bezobzirno prkoseći i svojim građanima i međunarodnoj zajednici.

U mom zavičaju i danas se  prepričava jedna istinita zgoda iz ranijih vremena. Mještani jednog sela, okupili se da zajedno idu na sahranu u susjedno selo. Običaj je bio da ispred kuće, pokojnika neko iz grupe ko je najvičniji tome, zaleleče   i kroz to istakne vrline preminulog. Kada su se primakli kući žalosti, niko nije bio spreman da se prihvati te uloge, jer se o pokojniku nije imalo što reći. Pregoneći se tako, već su došli ispred same kuće i nekolicina iz grupe, dogovorno, izguraju jednog od svojih na čelo kolone. Ovaj, vidjeći da nema kud nazad, stane, razmisli, podboči ruke i zaleleče: "Lele mene Vukašine, a što za života ne razmišlja da će doći i ovaj dan".

http://www.dan.cg.yu/Naslov.htm

Одговори путем е-поште