Title: Message
ZEM-DOS-ŠTAMPA
Mićunović: Predsedništvo DOS-a po povratku iz Vašingtona

NOVI SAD, 2. februara 2002. (Beta) - Predsednik Demokratskog centra (DC) Dragoljub Mićunović najavio je da će po povratku iz Vašingtona zakazati sednicu Predsedništva DOS-a.

"Odmah po povratku (iz Vašingtona) zakazaću sednicu Predsedništva DOS-a, koje ne želim u nepotpunom sastavu ili u podgrejanoj atmosferi", izjavio je Mićunović za današnji novosadski "Dnevnik".

Predsednik Jugoslavije Vojislav Koštunica, predsednik Vlade Srbije Zoran Djindjić, i Dragoljub Mićunović, u svojstvu predsednika Veća gradjana Skupštine Jugoslavije, boraviće 7. februara na "molitvenom doručku" koji tradicionalno organizuje predsednik Sjedinjenih Američkih Država.

Mićunović je ocenio da će doći do "smirivanja strasti" po povratku državnog vrha iz Vašingtona.

"Mi smo ovde sitna država, mali svet, prignječen svačim i ako se još počnemo deliti ili svadjati, zbilja ne mislimo dobro, ni budućnosti, ni svom potomstvu", upozorio je Mićunović.

Lider DC je kazao da ne veruje da će Demokratska stranka Srbije (DŠ) pokrenuti pitanje poverenja republičkoj vladi.

"To bi sigurno mnogo više zaoštrilo odnose, i dovelo DŠ u poziciju da ima agresivan stav prema republičkom kabinetu. Tada bi definitivno bili u opoziciji, a u sadašnjoj konstelaciji snaga teško je očekivati da Vlada može da padne", rekao je Mićunović.

On je dodao da se problemi u funkcionisanju republičke vlasti moraju rešiti kompromisom.

"Najbolje bi bilo da se DŠ vrati u Vladu Srbije i dobije nekoliko ministarskih mesta, uz potpredsedničko", ocenio je Mićunović.

Govoreći o sastavu Savezne vlade, Mićunović je naveo da DOS "nema ništa protiv da DŠ delegira ministra finansija".

"Čim budu (DŠ) pripremili novi predlog, nadam se da ćemo pre sednice Savezne skupštine sesti, razgovarati i podržati kandidata DŠ. Stvar je DŠ da li će kandidat biti isti, gospodin (Dragan) Maršićanin, ili ne", kazao je Mićunović.

Veće gradjana Savezne skupštine u utorak nije ukazalo poverenje Maršićaninu, inače potpredsedniku DŠ, za funkciju jugoslovenskog ministra finansija.

(Beta) 14.49



ZEM-VUJANOVIĆ-MEDIJI
Vujanović očekuje samo pomoć EU u pregovorima

BEOGRAD, 1. februara 2002. (Beta) - Crnogorski premijer Filip Vujanović izjavio je večeras da ne očekuje da će Evropska unija (EU) pred vlasti u Beogradu i Podgorici postaviti zahteve u vezi sa rešavanjem državnog statusa, već da će samo nastaviti da "pruža dobre usluge" u pregovaračkom procesu.

"Oni (EU) će saopštiti ono što je politika EU, a mi treba da se dogovorimo šta je interes Srbije i Crne Gore, a ako ne bude saglasja izmedju nas preostaje da se u Crnoj Gori organizuje referendum o državno-pravnom statusu", rekao je Vujanović televiziji "Ju Info".

On je ocenio da je održavanje referenduma u Crnoj Gori izvesno u aprilu ili maju i to u slučaju da se vlasti u Beogradu i Podgorici prethodno ne dogovore o formiranju saveza nezavisnih država po češko-slovačkom modelu.

Povodom izjave visokog predstavnika EU Havijera Solane da će u Uniju lakše ući veće nego manje zemlje, Vujanović je kazao da takvo stanovište "treba prihvatiti", ali je dodao da ulazak u EU zavisi pre svega od toga da li se poštuju pravila Unije, za koja je rekao da su "stroga i moraju se pažljivo i dugoročno ispunjavati".

(Beta) 21:51



ZEM-KOŠTUNICA-MEDIJI
DŠ je i dalje u DOS-u

BEOGRAD, 1. februara 2002. (Beta) - Predsednik SR Jugoslavije Vojislav Koštunica izjavio je da je Demokratska stranka Srbije i dalje u DOS-u, iako izmedju nje i ostalih članica koalicije postoje jasne koncepcijske razlike.

Koštunica je, u večeras emitovanom intervjuu Televiziji B-92, naglasio da će njegov prioritet, kao i prioritet njegove stranke, ostati očuvanje zajednice Srbije i Crne Gore i afirmacija pravne i demokratske države.

"Stranke se mogu podeliti na one kojima je više stalo do vlasti zarad vlasti, i na neke druge koje više vode računa o tome kako jednu razbijenu državu da sastave ponovo ucelo, kako da je izvedu u svet, da je iščupaju iz izolacije u kojoj je bila i da u toj državi u kojoj se pola veka nije znalo za demokratske institucije izgrade takve institucije. DŠ više stavlja akcenat na ovo drugo nego na vlast radi vlasti", rekao je Koštunica.

Obrazlažući zašto je protiv smenjivanja načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Nebojše Pavkovića, Koštunica je naveo da je "vojska specifičan organizam, koji se ne može menjati na onaj način na koji se menjaju predsednici stranaka i ministri".

Koštunica je dodao da je "spolja nametnuta paušalna ocena" da je Pavković simbol prethodnog režima, i da to ne može biti jedini razlog za njego smenjivanje pošto i u samom DOS-u ima nekadašnjih Miloševićevih saradnika "koji su mnogo duže od generala Pavkovića simbolizovali taj režim".

(Beta) 21:50



ZEM-SRJ-PREDSEDNIK
Koštunica sa zvaničnicima MUP-a i Uprave bezbednosti VJ

BEOGRAD, 1. februara 2002. (Beta) - Jugoslovenski predsednik Vojislav Koštunica, načelnik Uprave bezbednosti Vojske Jugoslavije Aca Tomić i najviši funkcioneri MUP-a Srbije zaključili su danas na sastanku u Beogradu da bi trebalo oformiti Savet za nacionalnu bezbednost na nivou federacije.

Kako je saopšteno iz Kabineta predsednika SRJ, Koštunica je u Palati federacije razgovarao sa ministrom unutrašnjhih poslova Srbije Dušanom Mihajlovićem, načelnicima resora državne i javne bezbednosti MUP-a Srbije Andrejom Savićem i Sretenom Lukićem i načelnikom Uprave bezbednosti VJ Acom Tomićem.

"Zaključeno je da treba pristupiti formiranju Saveta za nacionalnmu bezbednost na nivou federacije", navodi se u saopštenju i dodaje da bi taj Savet trebalo da koordiniše rad ministarstava unutrašnjih poslova Srbije i Crne Gore i saveznih službi bezbednosti.

Savet bi takodje utvrdio "pravila ponašanja državnih organa kada je reč o pitanju javnosti i otkrivanju podataka koje službeno saznaju" i ta pravila moraju biti usaglašena sa medjunarodnim normama, dodaje se u saopštenju.

Tokom razgovora o "aktuelnim problemima u funkcionisanju službi bezbednosti", visoki državni funkcioneri posebno su istakli značaj službi bezbednosti u zaštiti državnih interesa, institucija i gradjana i njihovih prava.

"Uz puno uvažavanje interesa gradjana i javnosti u celini da znaju šta rade državni organi i javne ličnosti i šta se uopšte dogadja u zemlji, zaključeno je da službe ne smeju biti zloupotrebljene u dnevnopolitičke svrhe. Državni organ koji dodje do saznanja u vršenju službene dužnosti ne može to da koristi u druge svrhe osim onih za koje je ovlašćen", navodi se u saopštenju.

Dodaje se i da "sve drugo vodi ka zloupotrebi službenih ovlašćenja" i da je "štetno i po pripadnike službi".

(BETA) 19:10



 

Одговори путем е-поште