Title: Message
vesti

 utorak 31. decembar 2002.

BEOGRAD - Protestantski svestenik Andrju Fulong, koji ne veruje ni u Bozic, ni da je Isus Hrist sin Bozji, suspendovan je na tri meseca "kako bi razmislio o svojim izjavama". Pedesetcetvorogodisnji Fulong "zacnuo" je svoju pastvu u jednoj tihoj srednjo-vekovnoj zupi, kada je objavio svoje neuobicajene poglede na tradicionalna hriscanska ucenja. Fulong je rekao da ne veruje u tradicionalno tumacenje Bozica prema kojem je Bog uzeo ljudski oblik i rodio se kao beba u Vitlejemu. Taj svestenik, rukopolozen u Anglikanskoj crkvi Irske pocetkom 70-tih godina, izjavio je da u svoja tumacenja veruje vise od 30 godina, ali da ih nije ranije delio sa pastvom, pise Blic News u broju 104 od 31.decembra 2001. godine o dogadjajima koji su obelezili tu godinu. Inace u poznatoj emisiji TV Studio B, za poslednji "Utisak nedelje" u ovoj godini izabrana je takodje jedna "religiozna" tema:  "Slucaj pred srpskom Patrijarsijom", kada je jedan svestenik Anglikanske crkve sa  nekoliko vernika i engleskim ambasadorom od grupe jos nepoznatih pravoslavnih vernika, sprecen da u kapeli srpske Patrijarsije odrzi 24.decembra Bozicnu sluzbu.

BEOGRAD - Nikola Stojanovic jedan od napoznatijih jugoslovenskih astrologa, najavljuje iducu godinu kao godinu "raspleta". Stojanovic je dve godine pre cuvenih "oktobarskih dogadjanja" najavio "ulicni scenario" i pobednicki "dvojac" Kostunica - Djindjic. Iako generalno, iduca godina treba da bude pocetak novog pozitivnog perioda za Srbiju prema rasporedu planeta, vec 2008. godinu  Stojanovic vidi kao problematicnu, "zbog muslimanske invazije na Balkan". Pre toga, pocev od iduceg proleca, bice ratova svuda po malo u svetu, u cemu su saglasni i ostali najpoznatiji astrolozi. Jedan od njih prognozira cak i teroristicki napad atomskom bombom na Moskvu, dok Milja Vujanovic, nekadasnji drzavni astrolog ipak period pred nama vidi mnogo lepsim bojama. U Srbiji prema astroloskim prognozama, vlast preuzima srpska dijaspora, jedno je od takvih najoptimistickijih predvidjanja.

MOSKVA/NJUJORK/FRANKFURT
Po anketi koju je sprove ROMIR ovih dana, vise od polovine Rusa Novu godinu ce proslaviti u krugu porodice (52%), oko 15% ce biti kuci sa
porodicom i prijateljima, 12% ce otici u goste prijateljima ili rodjacima. Svega 4% Novu godinu ce docekati u  inostranstvu. Prosecni Njujorcani ce se ove Nove godine tradicionalno okupiti na dva mesta u gradu, koja ce prema izvestajima policije i nadleznih sluzbi biti pod posebnim nadzorom od mogucih atentata, zbog kojih je policija jos od pre pocetka Bozica u stalnoj pripravnosti.Vatromet i svetlosni efekti, kao i svake godine u odbrojavanju poslednjih trenutaka stare godine bice ispraceni zeljama za mir u svetu, iako se Amerika vec dugo sprema za novi rat. Lose vreme u Nemackoj izazvalo je brojne lancane sudare i kilometarske zastoje na autoputevima. To medjutim nece spreciti milion ljudi koliko se ocekuje na glavnom "javnom"  doceku Nove godine u Berlinu, javljaju dopisnici Tikera iz Moskve, Njujorka i Frankfurta. 

BEOGRAD - Premijer Srbije Zoran Djindjic je u novogodisnjem intervjuu Politici izjavio: "Ako se  budemo trudili i radili, zivecemo bolje; a ako se ne budemo trudili, zivecemo gore nego u prosloj godini. Konacno nasa sudbina  zavisi od nas, a ne od nekog spolja", rekao je izmedju ostalog srpski premijer. "Prvi put za 200 godina ne dolaze nam losi signali spolja, u najgorem slucaju to su neutralni signali, a najcesce signali podrske", ocenio je premijer situaciju i perspektive u iducoj godini. Prevedeno na srpski: " moz' da bude , al' ne mora da znaci ". 

BEOGRAD - Lider Demokratske stranke Srbije  Vojislav Kostunica izjavio je da ce ova stranka uskoro  zahtevati raspisivanje izbora, ukoliko Skupstina Srbije u sadasnjem sazivu "ne pokaze spremnost da novi Ustav donese u razumnom roku". On je rekao da je rok za donosenje novog ustava preciziran Ustavnom poveljom, odnosno da se republicki ustavi moraju u roku od sest meseci usaglasiti sa ovom Poveljom.
 

BRISEL - Havijer Solana visoki predstavnik EU izrazio je ocekivanje da ce Ustavna povelja drzavne zajednice Srbije i Crne Gore biti usvojena pocetkom 2003. godine.  Nakon toga, institucije drzavne zajednice bi trebalo da budu 
uspostavljene "na brzi i manje komplikovan nacin " nego sto je bila priprema Ustavne povelje, ocenio je Solana. On je jos dodao da su "politicki lideri u Podgorici i Beogradu dobro razumeli ciljeve EU" u vezi sa konstituisanjem drzavne zajednice.

 
http://www.tiker.co.yu/vesti.htm
 
 

Одговори путем е-поште