Title: Message
Amerika hoće četiri baze u Srbiji

E.V.N.  1/15/2003, 7:15:14 PM

BRISEL - Administracija u Vašingtonu predložila je vlastima u Beogradu da na rok od 99 godina zakupi neke vojne baze i postrojenja u SRJ, javio je RFI, pozivajući se na dobro obaveštene izvore u Briselu, a prenosi Tanjug.
Prema navodima RFI, radi se o "bazi američkog kontingenta u Kforu "Bondstil" na Kosovu, radarskoj bazi Vojske Jugoslavije na Kopaoniku, vojnom aerodromu kod Sjenice i pratećim objektima na Pešterskoj visoravni."
Američka administracija je, prema izvorima francuskog radija, predočila Beogradu da želi neposrednu saradnju vojski SAD i Jugoslavije, prvenstveno na području Kosmeta i juga Srbije. Pentagon i američki vojni vrh su predložili, a Stejt department i Bela kuća prihvatili, da se sa Srbijom, a u vidu specifičngo vojnog sporazuma o saradnji, potpiše ugovor o davanju na korišćenje, i to na rok od 99 godina, američke vojne baze "Bondstil", koja se asda proširuje novim objektima.
Vlasti u Vašingtonu su zainteresovane i za zakup na isti rok radarske baze na Kopaoniku, u koju jeVJ ugradila mahom britansku tehnologiju, koja je kompatibilna sa američkim, odnosno NATO standardima i vojnih postrojenja na Pešterskoj visoravni, a posebno vojnog aerodroma u Sjenici, koji bi mogao da bude preuređen i osposobljen i za sletanje težih američkih i NATO transportnih aviona.

IDEJA BŽEŽINSKOG
RFI podseća da je bivši američki savetnik za nacionalnu bezbednost Zbignjev Bžežinski, uoči raspada bivše Jugoslavije, predložio da se za strategijske potrebe američke armije na duži rok zakupe jugoslovenske baze.
Američka inicijativa, navodi RFI, u vezi je i sa planovima nekih ključnih američkih i evropskih petrolejskih kompanija o izgradnji naftovoda koji bi naftu i gas iz kaspijskog basena, preko Bugarske, južne Srbije, Kosmeta, Makedonije i Albanije, prebacivao u zapadnu Evropu.

ŠANSU TREBA ISKORISTITI
Nije tajna da su ovi objekti VJ od interesa za Vojsku SAD i NATO i da su zacrtani u dugoročnoj strategiji NATO kao potrebni.Ono što može najviše da raduje jeste da su Amerikanci zainteresovani da dogovor oko korišćenja "Bondstila" potpišu sa Vladom SRJ.
Jasno je da oni dugogročno neće napustiti Kosmet već će tražiti modalitete da tamo ostanu bez obzira na Rezoluciju 1244.Zato bi bilo bi dobro da im tim povodom izađemo u susret,smatra general Jovan Milanović,dugogodišnji voini diplomata.
Govoreći o "diplomatsko-zanatskim stvarima" vezanim za pojavljivanje vesti o zainteresovanosti Amerikanaca za naše baze,general Milanović podvlači da Vojska Jugoslavije i Savezno ministarstvo odbrane nisu adekvatan sagovornik za ovakve razgovore.Dogovori na ovu temu idu diplomatskim kanalima.Od vojske i SMO se naravno traži mišljenje kada razgovori uđu u zvaničnu fazu.
- Ne treba gubiti iz vida ni mogućnost da je ovakva vest puštena kao probni balon da bi se videla reakcija u SRJ što je Amerikancima od značaja za dalji tok razgovara-kaže Milanović.
Naš sagovornik navodi da do pravih razgovora sa SAD, odnosno NATO neće doći dok SRJ ne pristupi Partnerstvu za mir.
- Otežavajuća okolnost za SRJ jeste i činjenica da Amerikanci danas nemaju s kim da razgovaraju zbog krize oko Ustavne povelje. Mi moramo da politički sredimo svoje dvorište i da legitimišemo nosioce državne vlasti i njihov autoritet da bi krenuli da razgovarama na ovu temu - poručuje Milanović.- Dakle , imamu šansu , samo da je pametno iskoristimo.

ODLIČNE VEZE
Radio RFI je poznat po odličnim vezama u vojno-diplomatskim krugovima.Inforamcija je ,po svemu sudeći, procurela sa američke strane odnosno iz Američke misije u Briselu.-procenjuje general Jovan Milanović.

D.I.V


Saša Radić Vojni analitičar
MARINCI NA PEŠTERU - "APAČI"
TO da su Amerikanci zainteresovani za objekte poput aerodroma kod Sjenice i prateće obejkte na Pešteru,za radarsko mesto na Koponiku i za "Bondstil"- u vojnim krugovima nije tajna.Razlozi Amerikanaca da traže zakup ovih baza su praktični:jer žele da zaokruže svoj vojnu infrastrukturu na Mediteranu i Balkanu.
NJima je potrebno da uvežbavaju svoje trupe,da slobodno pucaju na poligonima biv-še JNA, da lete nad SRJ bez bojazni da će imati problema sa javnim mnenjem kao sada u Namačkoj ili Italiji.
Sa naše strane gledano,višestruka je vajda koju bi VJ i država imale. Buduća NATO infrastruktura donela bi na hiljade novih radnih mesta.Naša vojska mogla bi da uz NATO(Amerikance)da, poput recimo Hrvata "vežba i gađa"o američkom trošku i još mnogo toga, budući da je SRJ najbolje geografski pozicionirana zemlja na Blakanu.Mi samo treba da znati da svoje prednosti naplatimo.
Radarska stanica na Kopaoniku kao i ratni aerodrom kod Sjenice su razoreni.Država ih, što zbog para što zbog politike, ne obnavlja i potpuno je neozbiljno da dozvolimo da tamo ostanu ruševine .Amerikanci su zainteresovani za Kopaonik jer se odatle "vidi" ceo Mediteran. Veoma lako i brzo celu opremu za osmatranje bi, pretpostavljam, prebacili sa aerodroma Petrovac kod Skoplja na Kopaonik.
Amerikancima je ovaj teren idealan da recimo "parkiraju" helikoptersku eksadrilu "apača"sa infrstrukturom koja bi omogućila da njihovi marinci mogu povremeno da vežbaju uz podršku vazduhoplova.Trenutno Pešter brani naša 168 brigada Užičkog korpusa, koja bi svakako mogla da zajedno sa Amerikancima živi u miru i saradnji.
Pešter je za Amerikance veoma značajan kao područje gde bi se Amerikanci eventualno izvlačili sa Kosova ako tamo krene nešto nepredviđeno.
-Da li bi naša vojska recimo mogla da koristi podatke sa "Američkog Koponika" rešilo bi se bilateralnim sporazumom.

SVI IZNENAĐENI
PRVA reakcija zvaničnika u Vašingtonu, kako u Pentagonu, tako i u Stejt departmentu, na vest RFI bilo je - iznenađenje.
- Prvi put čujem za to - bio je identičan odgovor. U Stejt departmentu su Novostima rekli: "To je potpuna izmišljotina". Međutim, naši sagovornici su izrazili spremnost da "istraže" ovo pitanje.
Ovo je, inače, drugi put u poslednjih godinu dana da se iz Brisela "lansira" vest o mogućnosti zakupa jugoslovenskih baza. D. SAVIĆ

Ministarstvo odabrane i Generalštab
NIŠTA ZVANIČNO
U SAVEZNO ministarstvo odbrane i u Generalštab nikakve zvanične naznake oko zainteresovanosti Amerikanaca za naše baze nisu došle, saznajemo u ovim institucijama.
U Generalštabu još dodaju da ako se vojska bude pitala - odgovor NATO će biti pozitivan.
Kako je još rekao za "Novosti" izvor iz Generalštaba - "da se o Luci "Lora" i aerodromu u Bihaću razgovaralo sa NATO kada je trebalo, mnogo manje zla bi bilo na Balkanu".

http://www.novosti.co.yu/

Одговори путем е-поште