Title: Message
Srbiji se, ocito ne slucajno, ne pruza prilika
da skrpi ni nekoliko mirnih nedelja

dr01.jpg (10325 bytes)Ko vraca Legiju?
C
ilj atentatora na Zorana DJindjica - da se izazove haos u zemlji i na njemu politicki profitira - nije ostvaren, ali to ne znaci da se od njega odustalo.
- Promenjena je samo taktika. Kad su videli da je drzava sposobna za jak protivudar, pripadnici „politickog esalona", onog koji je trebalo, u drugoj fazi plana, u politickom prevratu, da nastupi iza terorista-kriminalaca, pritajili su se. Time su izbegli da budu detektovani, ali i stvorili uslove za pregrupisavanje - misljenja je dobro upuceni analiticar koji se specijalizovao za pitanja iz sfere bezbednosti.
Stvaranje kriza
On smatra da se u poslednjih nekoliko nedelja oseca „budjenje retorike" koja je produkovala tenzije sa kulminacijom 12. marta. Ali ne samo retorike:
- Pogledajte amplitude kriza, od kojih je vecina sasvim ocito vestacki izazvana, a kroz koje prolazi Srbija od kada je ukinuto vanredno stanje. Od one najvece, unutar DOS, koja je nastala na podgrevanju potpuno iracionalnih svadja. Taj „principijelni sukob", koji je nekoliko dana drmao Srbiju i gotovo doveo do vanrednih izbora, smiren je jednim udarcem premijerove ruke o sto. To najbolje pokazuje da nije imao realno pokrice, da je svesno generisan od pojedinaca, verovatno sa nizih nivoa odlucivanja, vestom manipulacijom.
Taj pokusaj jeste propao, ali se, izgleda, nije odustalo - u poslednjih nekoliko dana mediji su zasuti kanonadom ponuda, u raznim formama, da se ospore sve kljucne tacke obracuna drzave sa organizovanim kriminalom. Od pisama „nevino uhapsenih", do apela „nevino drzanih" i moralnih pridika zastupnika „nevino optuzenih".
- Ako se tako nastavi, ispasce da se 12. mart nije ni desio ili, bar, da u ubistvu niko nije ni ucestvovao - kaze nas sagovornik.
Sustinsko pitanje
Ova faza „ociscenja" je, izgleda, trebalo da ima svoj vrhunac u relativizovanju odgovornosti vodeceg na listi osumnjicenih - Legije. Prvo je jedan makedonski list krajnje problematicne zaledjine objavio navodni intervju sa njim, a onda je, hitro i sinhronizovano, ovo stivo, e-mailom, prosledjeno gotovo svim beogradskim redakcijama. Iako je i najvecem laiku, na osnovu sadrzine, moralo da bude jasno da je intervju izmisljen (sto, na kraju krajeva, i nije bitno), jedan ovdasnji list ga prenosi.
- U kojoj civilizovanoj zemlji se objavljuje intervju, izmisljen ili ne, sa covekom osumnjicenim za ubistvo premijera!? Ne verujem da su bili toliko naivni da misle da drzava na ovo nece reagovati. Sta se iza svega krije, nije, naravno, jos poznato, ali jedno pitanje, sustinsko za buducnost zemlje, neminovno se namece - kome je u interesu vracanje Legije, na ovaj nacin, u zivot Srbije? Samo nekoliko nedelja posle ukidanja vanrednog stanja!
Odgovor, pre svih, treba da pruzi drzava.
Novi udar?
Tenzije se, tako, odrzavaju, a prica o odgovornosti ubica i organizatora likvidacije premijera prebacuje na sporedne koloseke. Lansiranje neke nove krize ovome moze samo da pogoduje:
- Posle neuspelog udara u vrh DOS-a, pa ovog medijskog, nije nerealno ocekivati neki novi. Nazalost, kao da su politicko-kriminalne grupe uspele da obnove cirkulaciju novca, sto bi bilo krajnje opasno - time bi dobile i mogucnost da ponovo izgrade infrastrukturu rasturenu u akciji "Sablja", a pre svega nove medijske stubove - smatra sagovornik NT.
U svakom slucaju, Srbiji se, ocito ne slucajno, ne pruza prilika da skrpi ni nekoliko mirnih nedelja u kojima bi mogla da se bavi prioritetima kao sto je, recimo, ubrzani hod ka EU.
Taman kad nam se ukaze prilika za neki iskorak, produkuje se afera koja nas ponovo povuce u balkanski mulj.

http://www.nedeljnitelegraf.co.yu/novi/2-3.htmlN. T.

Reply via email to