USDE JE PODVALA SRPSKOJ DIJASPORI
 
Dali je po sredi političko neznaje ili perfidna igra kako bi se interesovanje i energija Dijaspore skrenula sa problema Matice i predstojećih izbora.
 
Zvonimir Trajković
Beograd 10. septembar 2003.
 
U Srbiji se ovih dana već održavaju medjustranačke konsultacije o parlamentarnim izborima, izbornim i postizbornim koalicijama a deo »grlate« Dijaspore priča, propagira i govori jedino o nekakvom ujedinjenju srpske Dijaspore Evrope. Kao da ih najava izbora u Matici i ne zanima. Dali se to dogadja slučajno ili je već »odlučeno« da Dijaspora i na ovim, po mnogima presudnim izborima za Srbiju i čitavo Srpstvo, neće aktivnije učestvovati.   
 
Ja sam u nekoliko predhodnih tekstova na ovim forumima govorio o neophodnosti stvaranja zajedničke stranke Matice i Dijaspore kao konkretna finalizacija stvarnog i suštinskog oblika srpskog ujedinjenja. Samo tako ujedinjeni i stranački organizovani možemo učestvovati u političkom životu Matice, uticati i menjati ono što nam se u sadašnjem funkcionisanju DOS-ove vlasti ne dopada. Ta zajednička stranka mora učešćem na predstojećim izborima i pobedom  preuzeti vlast da se u Srbiji spasilo ono što se još spasti može. To je jedini praktičan politički put kojim se postojeća pogubna vlast može promeniti. To je put kojim se Srbija i Srpstvo mogu spasiti od daljeg i konačnog uništenja.
 
Bez obzira na sve ovo gore navedeno gospoda Janić i njegov glasnogovornik D. Vukotić neumorno propagiraju i pozivaju na »ujedinjenje« i stvaranje USDE , kao da će se time rešiti svi aktuelni problemi Srbije i Srpstva. Zašto, i dali je stvaranje USDE u ovom trenutku najprioritetnija stvar za Dijasporu, Maticu i Srpstvo. Svakako da nije, ali se tom zaglušujućom propagandom treba interesovanje Dijaspore skrenuti na pogrešan kolosek. Dijasporu treba »angažovati« oko stvaranja USDE kako u Matici ne bi stvorila ozbiljnu političku snagu koja bi pomrsila izborne račune DOS-u i postojećoj vlasti. Izneću neke od najkrupnijih podvala kako bi šira čitalačka publika lakše shvatila o čemu se zapravo radi.
 
- Kongres Srba Evrope oko stvaranja USDE-a predvidjen je za maj 2004 što znači da bi se ta za Srpstvo »spasonosna« organizacija formirala posle ili u jeku izborne kampanje u Srbiji. Svi važniji akteri i autoriteti iz srpskog rasejanja bili bi angažovani na tom poslu pa bi najvažniji parlamentarni izbori u Srbiji prošli mimo njihovog interesovanja ili direktnog učešća.
- Sam proces stvaranja USDE uz Janićevu svadjalačku narav, isključivost i »ne priznavanje« KSU, KSE, mnoge drugih srpskih organizacija kao i brojnih pojedinca stvoriće se ambijent razdora i svadja a ne ujedinjenja. Ali, to se izgleda i želi postići. Dok se Dijaspora bude bavila sama sobom i svojim ujedinjavanjem neće se moći baviti izborima u Matici, što sve otvara vrata DOS-u ka novoj pobedi i nastavljanju dosadšnje politike.
- Ovakvom zamenom prioriteta želi se da Dijaspora svoju umne a naročito finasiske potencijale usmeri ka USDE kako se u Matici ne bi formirala snažna zajednička stranka patriotske orjentacije koja bi Janićevom »poslovnom partneru« Koštunici bila veliki problem.
 
Pojavljuje se još jedna veoma opasna teza na koju želim posebno da ukažem: »Koštunica nije dobar ali trenutno nemamo boljeg«. To je teza kojom je Milošević vladao bar pet godina duže nego što bi to inače mogao, a gde nas je ta strategija dovela, videli smo. Srbiji trebaju novi ljudi jer DOS a sa njima i Košunica su jasno pokazali da nisu dorasli tom zadatku. Janićev USDE ima još jedan zadatak koji se najbolje odslikava u delu teksta D. Vukotića koji navodim:
 
»Pogledajmo srpsku političku scenu u Srbiji, u kojoj je prisutno takvo šarenilo, u kome se iskreno i časno umno biće teško može snaći. Ipak, bez obzira šta mi o svemu mislili, činjenica je da u Srbiji postoje političke partije iza kojih stoji značajno biračko telo. Dijaspora nema druge mogućnosti (svakako, ukoliko se prethodno sama čvrsto uveže), već da kao svog partnera nadje u jednoj stranci, koja duže vremena deluje u politici Srbije. Ako smem u tom pravcu da dajem bilo kakve sugestije, mislim da bi izbor morao pasti na DSS. Ja sam više puta ranije rekao da lično imam brojne zamerke i DSS-u i predsedniku te stranke, Vojislavu Koštunici, ali, činjenica je da mi trenutno boljih od njih nemamo. Ubedjen sam da bi spona Ujedinjena srpska Dijaspora-DSS mogla da nam donese, ako ne spasonosnu, ono otrežnjujuću formulu za sabiranje srpskih umnih sila, što bi za početak, u srpskom duhovnom mrtvilu, bio značajan korak«.
 
Ovakav pristup je krajnje pogrešan i na njega želim posebnao da upozorim politički manje obaveštene ljude naše Dijaspore. To su lični »dilovi« Janića i Koštunice koji sa Srpstvom, patriotizmom i ozdravljenjem države nemaju nikavih dodirnih tačaka.
 
Dijaspora i Matica treba da formiraju zajedničku stranku jasne patriotske orjentacije u kojoj će Dijaspora aktivno učestvovati. Tu stranku treba kadrovski jačati, pripremiti je za izbore i pobediti. To je sobzirom na današnju političku scenu Srbije sasvim realno i samo u tom slučaju Dijaspora neće biti varana i prevarena. Za takvo stranačko organizovanje nije potrebno imati udruženu i homogenizovanu Dijasporu do koje je u ovom trenutku nemoguće doći. Potrebno je da u tu stranku budu uključene ličnosti kojima naši gradjani iz Dijaspore veruju i u koje imaju poverenje. Svaka stranka je onoliko jaka koliko je kadrovski i finasijski jaka. Koliko u svom sastavu ima uglednih, moralnih, stručnih i uticajnih ličnosti, kao i koliko je finasiski moćna za izborno takmičenje. Ovakva zajednička stranka Matice i Dijaspore sa kapitalom od 10 milona evra pobedjuje sigurno.
 
I ovaj tekst kao i nekoliko predhodnih završiću provokivno. Srbija danas košta 10 milona evra. Dijaspora je na potezu. USDE je samo mala obmana koju su mnogi već shvatili.         
 
S poštovanjem
Zvonimir Trajković

Attachment: USDE je podvala srpskoj dijaspori.zip
Description: Zip compressed data

Reply via email to