Title: Message

OD JUČE U OPTICAJU TRI RAZLIČITE HILJADARKE
Novčanice za Ginisa
Šta će biti ako se ispostavi da Srbija, zapravo i nema legalno izabranog guvernera NBS?

Narodna banka Srbije juče je pustila u opticaj novu novčanicu od 1.000 dinara, koju je kao guverner potpisala Kori Udovički. "Tajming" puštanja u upotrebu nove hiljadarke, najblaže rečeno, nesrećno se poklopio sa žestokim polemikama da li je ona uopšte izabrana za prvog čoveka centralne banke, ili na spornoj sednici 22. jula, Skupština Srbije, ipak, nije imala kvorum za izbor novog guvernera i Saveta NBS. Uostalom, sama Kori Udovički je od predsednice parlamenta Nataše Mićić zatražila da se do kraja rasvetle optužbe G17 plus o "krađi glasova" u Skupštini.
Zato se stiče utisak da je NBS, ako je već, pre izbijanja afere sa "krađom glasova", odštampala nove hiljadarke, trebalo da sačeka sa njihovim puštanjem u opticaj. Uostalom, šta će biti ako se ispostavi da Srbija zapravo i nema legalno izabranog guvernera NBS?
No, čak i da nije bilo nikakvog spora o načinu na koji je izabrano novo rukovodstvo NBS, postavlja se pitanje da li je uopšte postojala potreba da se "po hitnom" postupku štampa nova novčanica od 1.000 dinara, koja se od prethodne, na kojoj se "ni boja još nije osušila", razlikuje samo po potpisu guvernera? Da li je moguće da je jedini razlog za žurbu bio da se što pre izbriše svaki "pisani trag" bivšem guverneru Mlađanu Dinkiću, na čiju su "štampačku delatnost" mnogi takođe imali mnogo primedbi?
Da podsetimo, u Zavodu za izradu novčanica na Topčideru novčanica iste vrednosti odštampane su krajem marta, dakle pre nepunih pola godine. Zbog svega toga Srbija zaslužuje da uđe u Ginisovu knjigu rekorda, jer trenutno kao sredstvo plaćanja mogu da se koriste čak tri različite novčanice od 1.000 dinara, od kojih je jednu, najstariju, emitovala bivša Narodna banka Jugoslavije, a dve Narodna banka Srbije. Od te tri novčanice dve je potpisao Dinkić.

Kad može dolar

Američke Federalne rezerve (FED) saopštile su da će 9. oktobra pustiti u opticaj nove, redizajnirane novčanice od 20 dolara, sa svim elementima savremene zaštite od falsifikata. Da je svaka sličnost sa zbivanjima u Srbiji "slučajna", svedoče izjave zvaničnika iz Biroa za graviranje i štampanje novčanica FED-a da se na novoj "dvadesetici" radilo više od godinu dana. Pod uslovom da je rad na novoj "hiljadarki" počeo istog dana kada je Kori Udovički izabrana za guvernera, stručnjaci Zavoda za izradu novčanica na Topčideru su ceo posao obavili za manje od 55 dana. Taman toliko bilo je potrebno Dinkiću da, posle proglašenja državne zajednice SCG, odštampa "svoju" hiljadarku, sa oznakom NBS. Alal vera.

Samo 50 dana posle usvajanja Ustavne povelje i proglašenja državne zajednice Srbija i Crna Gora, on je promovisao novu hiljadarku. Ona se od prethodne, još važeće, na prvi pogled razlikuje samo po tome što na mestu rezervisanom za ime emitenta, umesto NBJ piše NBS, a saglasno tome je grb NBJ ustupio mesto starom grbu NBS. Na licu i naličju apoena, emitovanog u martu ove godine, dominira portret Đorđa Vajferta, koji je u dva mandata bio na čelu NBS punih 26 godina i upravo je on, 1918. godine, potpisao poslednju srpsku novčanicu od pet dinara, koja je u to vreme bila naplativa u srebru. Prilikom promocije te hiljadarke, Dinkić je najavio da će se stara novčanica od 1.000 dinara, sa oznakom NBJ, kao sredstvo plaćanja koristiti najduže do kraja godine, a NBS će naknadno saopštiti rok do kada će važiti. Uz konstituisanje državne zajednice, čime je NBJ i formalno postala NBS, Dinkić je kao dodatni razlog za štampanje nove novčanice od 1.000 dinara naveo njenu bolju zaštitu, uključujući zaštitna vlakna i kinegram. Do tada je, naime, otkriveno 3.777 falsifikata stare novčanice od 1.000 dinara.
Većina građana još se seća kontroverzi koje su pratile "Dinkićevu" hiljadarku, jer je srpski premijer Zoran Živković optužio eks-guvernera da je "falsifikator" i da štampa "lažni novac". Te "lažne" novčanice su i dalje u upotrebi, kao i one koje je štampala centralna banka nepostojeće SR Jugoslavije. Građani, dakle, ne moraju da strepe, jer će i nova hiljadarka, sa potpisom Kori Udovički, imati istu vrednost kao i dve "Dinkićeve". Bez obzira ko će i kako preseći "Gordijev čvor" njenog izbora u Skupštini Srbije. Uostalom, građanima je, od potpisa na novčanici, daleko važnije da one zaista nešto i vrede. Na sreću, tu se u međuvremenu ništa bitnije nije promenilo, jer vrednost evra i dalje oscilira na nivou od oko 65-66 dinara.

M. Ćulibrk

 
http://www.dnevnik.co.yu/


Одговори путем е-поште