HASKE UCENE
Savo Markovic, bivsi savezni ministar pravde, smatra da Zakon o saradnji sa Haskim tribunalom predvidja sudjenja i u SCG, dok advokat Toma Fila tvrdi:
KAD JE HAPSEN SLJIVANCANIN ZNALO SE DA SU SPREMNE OPTUZNICE PROTIV CETVORICE GENERALA
@ Branka MITRIC

       Posledice rasomonijade u koju je zapala Savezna vlada u vreme kada je trebalo da izglasa zakon o saradnji sa Haskim tribunalom, u prolece prosle godine, jos traju. Iako je pravni akt usvojen (istina, na jedvite jade), morao je da pretrpi izmene u vidu eliminisanja cčlana 39, po kojem je SCG obavezna da izrucči Tribunalu sve drzavljane protiv kojih optuznice budu podignute naknadno, tacčnije posle usvajanja zakona.
       Od poslednje promene zvanicčnog dokumenta, koji nas obavezuje na saradnju sa Hagom, spisak "novih putnika" postao je sve duzi. Nedavno su podignute optuznice protiv cetvorice generala - Nebojsa Pavkovic, Vladimir Lazarevic, Sreten Lukic i Vlastimir DJordjevic - od kojih su dvojica jos u aktivnoj sluzbi. To je ono sto plasi ne samo policijske i vojne generale koji bi se mogli naci iza resetaka u Seveningenu, nego i aktuelnu vlast - svakoga iz različcitih razloga. Ostaje samo nada da ce se medjunarodna zajednica, barem na neko vreme, zadovoljiti pogodbom sa nasim drzavnim zvaničcnicima. Ipak, Florens Artman, portparol Haskog tuzilastva, decidna je u tvrdnji da o ogranicčenju ekstradicija potencijalno optuzenih nema ni govora.
       - Na nasu veliku nesrecu mi, pored Nemacčke i zemalja bivse Jugoslavije, imamo Zakon o saradnji sa Haskim tribunalom, a to sto se drzavljani drugih zemalja redje odazivaju pozivu tamosnjeg tuzilastva nema veze sa zakonom, nego sa njegovom primenom - komentarise za "Svedok" dr Savo Markovic, bivsi savezni ministar pravde.
       Na pitanje da li je zakon u trenutku donosenja bio ustavan ili ne, sagovornik "Svedoka" se ogradjuje i kaze da je to posebno pitanje i da o tome odlucčuje Ustavni sud, pojasnjavajuci da je donosenjem Ustavne povelje jednim cčlanom predvidjeno da medjunarodno pravo ima primat u odnosu na nacionalno - domace zakonodavstvo, sto znacči da je taj zakon sada ustavan.
       - Da li je ranije bio ili ne, u to necu da ulazim - kategoricčan je Markovic.
       Po njegovim recčima, bivsi predsednik SRJ Slobodan Milosevic u Hag je otisao bez ikakvih pravila, ali usvajanjem Zakona o saradnji sa Tribunalom novooptuzenima je ostavljena mogucnost da se mogu dobrovoljno predati, a u slučcaju da se ne odazovu pozivu suda, bice uhapseni.
       - Istina, zakon poznaje odredbe po kojima se moze suditi pred domacim sudovima, po odredbama domaceg zakonodavstva, ali za one predmete koje ustupi Haski tribunal - kaze Markovic.
       On tvrdi da je "politicčka volja da se sa Hagom mora saradjivati" i napominje da je politicčka odluka sazrela onda kada je zakon usvojen. Mi, smatra Markovic, ne mozemo biti izopsteni iz medjunarodne zajednice i moramo saradjivati sa medjunarodnim institucijama. To sto je krivicčni sud jedna od tih institucija, cčija se saradnja odrazava na nase unutrasnje politicčke odnose i medjunarodni polozaj, to je vec posebno pitanje, ali, decidan je nas sagovornik, "saradjivati se mora".
       - Hag je ogledalo u kome se moramo oglednuti - metaforicčno objasnjava bivsi savezni ministar pravde i dodaje da zakon, sam po sebi, nece vecčno trajati. On naglasava da demokratska drzava ne poznaje instituciju da se zakon koji je donet ne primenjuje. Do pameti je, tvrdi nas sagovornik, kakav ce se zakon izglasati, odnosno kakav ce biti njegov sadrzaj.
       Advokat Toma Fila slaze se sa Markovicevom tezom da je saradnja sa Haskim tribunalom neizbezna, ali smatra da su mogle da postoje, kako kaze, "varijacije na temu", i to u korist srpske strane. Fila tvrdi da su ovdasnji politicčki zvaničcnici mogli da iskoriste prijateljske veze u svetskim krugovima, pogotovo u Americi, ali su, po njegovom misljenju, za tako nesto sada zakasnili.
       - Kad vidimo cčoveka koji je mrtav, ne bi smeli da razmisljamo kako je trebalo da ga lecčimo, jer je za tako nesto prekasno - kaze Fila. - Ista je situacija sa nasom zemljom i Haskim tribunalom sada. Onog trenutka kad je u Dejtonu potpisano da ce Hag imati nadleznost nad Bosnom, bilo je jasno da ce imati nadleznost i nad drugim bivsim jugoslovenskim republikama, uključcujuci i nas. Nisu bili u obavezi da nam svima ponaosob pojasnjavaju sta nas cčeka u buducnosti. To se podrazumevalo. Da se o tome na vreme razmisljalo, sad ne bismo bili u ovakvoj situaciji.
       Kako tvrdi Fila, kada Haski tribunal potvrdi optuznicu, to je akt Tribunala, i po pravilima tuzilac moze povuci optuznicu samo odlukom suda. Od momenta kada je Karla del Ponte donela optuznice i urucčila ih, na pravu ili pogresnu adresu, bilo je gotovo. Po Filinom misljenju, vreme reakcije i dogovora nasih zvanicčnika sa haskim sudom trebalo je da bude od maja do oktobra, jer su vec u maju, odnosno junu, saznali da se u Hagu protiv cčetvorice generala vode istrazne radnje.
       - Odgovorno tvrdim da su srpske vlasti u trenutku hapsenja Veselina Sljivančcanina znale da se u Hagu priprema optuznica protiv policijskog generala Sretena Lukica, ali se o tome cutalo. Znali su i za optuznice protiv ostale trojice generala, ali su obmanjivali ljude. Zato njihov čcin smatram "skidanjem gaca po americčkom zahtevu", a to je dva puta ucčinjeno: jednom tamo i jednom ovde - kategoricčan je poznati advokat.

KO JE PROSLEDIO SPISAK
STARESINA SA KOSOVA?

      Vlasti ce, smatra Toma Fila, ugroziti integritet novooptuzenih, jer im je u ovom trenutku tesko da ih isporučce, posto bi takav cčin negativno uticao na predstojece predsednicčke izbore u Srbiji. Fila dodaje da bi izrucčenje generala Lukica, Lazarevica, Pavkovica i DJordjevica (iako se ne zna gde se ovaj poslednji nalazi) bilo pogubno za sadasnje vlasti u slučcaju da budu raspisani eventualni vanredni parlamentarni izbori.
      - Sad su se setili da odbiju da daju dokumentaciju o saradnji izmedju nase i Vojske Republike Srpske! Sad, posle tri godine?! Sad su shvatili sta su uradili. Iz nase zemlje u Hag je stigao spisak svih staresina koje su bile na Kosovu. Ko je prosledio taj spisak? Pobogu, pa mi nemamo nijednu tajnu - ljuti se Toma Fila.
DEL PONTEOVA IZDEJSTVOVALA PROMENU ZAKONA
      Savo Markovic smatra da bi pitanje zasto je Zakon o saradnji sa Haskim tribunalom usvojen sa zakasnjenjem trebalo da bude upuceno politicčkim strankama koje su u vreme izglasavanja cčinile vecinu u saveznom parlamentu.
      - Mislim da nije bilo politicčke volje da taj zakon bude usvojen, zato se otezalo i odugovlacčilo sa njegovim usvajanjem - kaze Markovic i dodaje da je imao priliku da se nekoliko puta sretne sa glavnim tuziocem Haskog tribunala Karlom del Ponte, koja je tokom razgovora insistirala na primatu medjunarodnog prava.
      Po recčima naseg sagovornika, Del Ponteova je govorila da je njoj značcajniji statut suda u Hagu ili procesna pravila od naseg unutrasnjeg zakonodavstva.
      - Ja sam se tome usprotivio, govoreci da mi priznajemo medjunarodno pravo tek kada ga u odgovarajucoj proceduri ratifikujemo kroz savezni parlament. Hag to nije prihvatio i mi smo morali, hteli-ne hteli, da menjamo Zakon o saradnji sa tribunalom. Pre vise od pola godine zakon je promenjen na taj nacčin sto je eliminisan cčlan 39, tako da se sada saradnja sa Haskim sudom proteze i na optuzbe koje su u medjuvremenu podnete. Inacče, kada je usvojen, cčlan 39 predvidjao je da se zakon primenjuje samo na one optuznice tuzilastva koje su do dana stupanja na snagu naseg zakona objavljene - kaze Markovic.
http://www.svedok.co.yu/index.asp?show=38107

 

Одговори путем е-поште