Patrijarh i AVNOJ
 
O nevažećem prazniku raskomadane države, datumu koji simbolizuje uspostavljanje Republike, sinu poslednjeg jugoslovenskog kralja Aleksandru Karađorđeviću obratio se pismom patrijarh Srpske pravoslavne crkve Pavle, dajući podršku monarhiji, izražavajući duboko žaljenje zbog toga što je monarhija ukinuta. "Na nezakonit i surov način", smatra patrijarh. Voljom građana različitih nacionalnosti koji su se suprotstavili fašizmu i kolaboraciji, smatraju mnogi.
Patrijarh, između ostalog, kaže da je u novijoj istoriji Srbije posebnu ulogu odigrala dinastija Karađorđevića. Bez vožda Karađorđa nezamislivo je oslobođenje srpskog naroda od turskog ropstva, a ličnosti kralja Petra Prvog i kralja Aleksandra ugrađene u biće države i srpskog naroda u prvoj polovini 20. veka. Nema sumnje.
Patrijarh Pavle kaže i da je zbog toga nastala izreka "bez kralja ništa ne valja", te da je to dokazano u posleratnom periodu druge polovine 20. veka, kada je pod vidom demokratije "pod predsednikom, zavladala tiranija nezapamćena u istoriji srpskog naroda". Ostaje nejasno da li je reč o predsedniku Titu, ili Slobodanu Miloševiću čijim je osvajačkim pohodima Srpska pravoslavna crkva dala nedvosmislenu podršku. Istorijska je činjenica, takođe, da su zajednička država južnih Slovena i države koje su nastale njenim krvavim raspadom ostvarile najveći prosperitet i primakle se civilizacijskim vrednostima u republikanskom državnom uređenju.
- Iz tih razloga, Vaše Visočanstvo, svima je jasno da Crkva, koja je po prirodi protiv nasilja svake vrste, stoji na stanovištu da je odluka o ukidanju monarhije, kao i mnoge druge odluke (oduzimanje imovine i sl.) posledica tiranije, i kao takve treba da budu poništene od strane zvaničnih ustanova svakog istinski demokratskog sistema, u ime Božje ljubavi i pravde i svakog prava narodnog dobra i slobode - piše patrijarh Aleksandru Karađorđeviću.
Možda je crkva "po prirodi stvari" protiv nasilja, ali viđali smo u poslednjoj deceniji prošlog stoleća i drugačije manifestacije te "prirode stvari", a u njima je učestvovala i SPC.
Patrijarh se poziva na demokratske ustanove i uključuje u kampanju Aleksandra Karađorđevića koji bi da zasedne na nepostojeći presto, zalažući se (Pavle) za ustavnu parlamentarnu monarhiju. Crkva pokušava da ostvari značajniji uticaj na vlast i sasvim je očekivano da u tome traži prirodnog saveznika. A imala ga je i dosad u vrhu vlasti koja je uvela veronauku i sahranila ogromne količine novca u bogomolju na Vračaru. I posle brojnih gafova njenih velikodostojnika (podsetimo se patrijarhove uvrede roditelja dece koja ne idu na veronauku, sveštenika s mitraljezom i devastacije Mileševe, afere Pahomije), SPC se kotira kao institucija od najvećeg poverenja. Nema adekvatnog odgovora civilnog društva.
U tom kontekstu, odluke AVNOJ dobijaju na značaju.

http://www.danas.co.yu/

Одговори путем е-поште