Title: Message
Standardi jaci od rezolucije UN

Prevara u osam tacaka

Prilikom usvajanja najnovijeg dokumenta niko se nije obazirao na predstvnike Srba sa Kosova i Metohije i zvanicni Beograd

Biljana Radomirovic

Specijalni predstavnik generalnog sekretara Hari Holkeri je 10. decembra u Prištini, u prisustvu visokih zvanicnika medunarodnih snaga, kao i predstavnika kosmetskih institucija, jasno kazao: "Do sredine 2005. godine svaka tri meseca podnosicu izveštaj o implementaciji standarda Savetu bezbednosti da bi posle toga pocelo da se razmatra pitanje statusa", rekao je odskora novi šef Unmika iz Finske.

Tim povodom valja podsetiti na poznate cinjenice.

U vreme protektorata misije vojne i civilne na Kosovu i Metohiji proterano je više od 250.000 Srba, a za to vreme jedva da je uspelo da se vrati njih oko hiljadu. Prema podacima UNHACER-a na Kosmet se do sada vratilo tacno 4.155 iz redova srpske nacionalne zajednice.

Zlocini na svakom koraku

U periodu od dolaska UN, kidnapovano je i nestalo više od 1.300 Srba, a za to vreme ni jedan od kidnapovanih nije pronaden! Istina, pronadeno je zato 144 logora i kazamata u kojima su bili zatvoreni, maltretirani i muceni Srbi. Za isto to vreme srušeno je 5.100 nadgrobnih spomenika cija se vrednost procenjuje na više od pet miliona evra.

Uništeno je i porušeno 114 crkava i manastira i srpskih svetinja. Medutim, rušenje i teror nad srpskim pravoslavnim sveštenicima i dalje traje. Niko se na to ne obazire. Iako je na pocetku bilo oko 50.000 snaga Kfora iz nekoliko desetina zemalja, ipak ništa nije ucinjeno kako bi se popravila bezbednost, sloboda kretanja i vratili prognani.

Trenutno na Kosovu ima oko 20.000 pripadnika vojske iz 36 zemalja od kojih je najviše od clanica NATO. Terori, zastrašivanje, napadi na Srbe kontinuirano traju. Formiran je i Kosovski zaštitni korpus, vojna formacija koja broji oko 5.000 pripadnika, 3.000 u stalnom sastavu i 2.000 u rezervi. Od toga ova vojna militantna formacija broji svega - osmoro Srba. I pored toga što je prisutna kosovska policijska služba, sada rasporedena na celoj teritoriji pokrajine i broji ukupno 4.000 policijskog sastava, i dalje se ne može govoriti ni o promilu bezbednosti za nealbanski živalj. U redovima kosovske policijske službe, bar po zvanicnoj statistici sada ima 800 Srba.

Medutim, mora se priznati da je medunarodna zajednica od pocetka bila naklonjena Albancima jer je za samo tri dana u leto 1999. godine uspela da vrati 800.000 žitelja iz redova ove zajednice (Albanaca), koji su, bežeci pred humanitarnom katastrofom i potpomognuti NATO alijansom bili na teritoriji Crne Gore, Makedonije i Albanije. Vraceni su i oni koji nikad nisu živeli na Kosmetu!

Vratimo se na standarde. Mnogo je nejasnoca u dokumentu koji se, navodno, bazira na Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti od juna 1999. godine i ustavnih okvira za privremenu samoupravu na Kosovu od maja 2001. godine. Na njih su, kao što smo rekli, ukazivali i predstavnici Koalicije "Povratak" zastupljene u kosmetskom parlamentu, ali i zvanicnici Beograda. Medutim, standardi su "baceni pred Srbe", a uskoro ce se održati i zajednicki sastanak predstavnika Unmik i kosovske vlade kako bi oni i zaživeli.

U prvoj od osam tacaka "Standarda za Kosovo" stoji: "Privremene institucije samouprave upravljaju na nepristrasan, transparentan i odgovoran nacin, shodno Rezoluciji Saveta bezbednosti UN broj 1244 i ustavnom okviru. Interesi i potrebe svih zajednica na Kosovu potpuno su i pošteno predstavljeni u svim ograncima i institucijama vlade". U ovom dokumentu koji je, inace, predstavljen bez uvodnog sadržaja i, kao je rekao Hari Holkeri zbog "lingvistickih razloga" stoji i da zakoni i funkcije privremenih institucija samouprave dostižu evropske standarde. U podtackama ove prve tacke, izmedu ostalog, piše i da privremene institucije samouprave obezbeduju dostupnost svih osnovnih javnih službi, kao i to da su administrativne službe profesionalne, nepristrasne i odgovorne i predstavljaju sve zajednice na Kosovu..". Takode piše da su svi zvanicni jezici poštovani u svim institucijama uprave.

U drugoj tacki, formulisanoj kao vladavina prava, stoji da "policija, pravosudni i kazneni sistem deluju nepristrasno i u potpunosti poštuju ljudska prava. Svi imaju jednak pristup pravosudu i niko nije iznad zakona..". U podtacki tacke dva stoji da je "sav kriminal temeljito istražen bez obzira na etnicko poreklo, žrtve ili pocinioce".

Više nego ironicno zvuci treca tacka dokumenta u kojoj se govori o slobodi kretanja. Jer, u njenom uvodnom delu se kaže da "svi ljudi na Kosovu mogu da putuju, rade i žive bezbedno, bez ugroženosti i straha od napada, zlostavljanja ili zastrašivanja, bez obzira na etnicku pripadnost". Više je nego svima jasno, posebno pripadnicima medunarodne zajednice da Srbi jedino malo slobodnije mogu da se krecu na severu Kosova, dok dublje na Kosmetu se rizicno krecu i kada su u pratnji Kfora i Unmika.

Korpus za Albance

Poslednja, osma tacka tice se Kosovskog zaštitnog korpusa gde stoji: "KZK u potpunosti deluje u skladu sa svojim mandatom, kako stoji u ustavnom okviru, kao civilna organizacija za delovanje u hitnim slucajevima koje na Kosovu sprovode zadatke hitnog reagovanja u slucaju katastrofa, kako bi zaštitio stanovništvo u vreme hitne i humanitarne pomoci".

Srbima,kako sada ovde izgleda, jedino preostaje da se do 2005. dogodi ili neko cudo ili da se povinuju sudbini i ostanu da žive u nezavisnom Kosovu.

 

NOTA: Preneto iz lista "Politika" od 14.decembra.2003.


15. decembar 2003. godine

http://www.apisgroup.org/article.html?id=1569


Reply via email to