frankfurtske VESTI za Evropu, Ameriku i Australiju,

objavljeno.06.januar, 2004.

-------------

"VESTI" ISTRAŽUJU: KOLIKO SU GRAĐANI SRBIJE VERUJUĆI

AKTUELNO TRŽIŠTE DUHOVNOSTI

Istraživanja u Srbiji pokazuju da se procenat religioznih građana povećao na oko 60 odsto, mada polovina wih ne poštuje sve što mu vera nalaže, navodi prof. dr Zorica Kuburić

Foto: M. Djurica

Mladi u crkvi: Poklanjanje časnom krstu

Religija danas pobuđuje sve veću pažnju i interesovanje. O njoj se govori u svakodnevnom životu, politici, nauci, tzv laičkoj i verskoj publicistici. Prema poslednjem popisu stanovništva Republike Srbije, 95 procenata građana Srbije izjasnilo se kao vernici, svega 0,5 odsto su ateisti, a 4,5 odsto nije navelo da li i kojoj veroispovesti pripada.
Prema tumačenju dr Zorice Kuburić, profesora sociologije religije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i predsednice Centra za empirijska istraživanja, na promenu odnosa prema religiji doprinela je društvena kriza i pad sistema koji je forsirao ateizam, jer "tamo gde je pritisak veći da se veruje ili, pak, da se ne veruje, tamo je veće odstupanje od onoga što je manifestovano i onoga što je istinski unutrašnji doživljaj". Ona takođe napominje da "izjašnjavanje o verskoj pripadnosti ne znači u isto vreme i ličnu religioznost".

Rezultati istraživanja

U prošlogodišnjem istraživanju, u okviru projekta koji je rađen na Katedri za sociologiju  Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, od 1.253 ispitanika 15 odsto se izjasnilo da je vernik jer prihvata sve što crkva uči. NJih 17 procenata su vernici navodeći da se pridržavaju svih običaja koje im nalaže vera, dok se blizu 22 odsto ispitanika izjašnjava da su vernici, ali da ne prihvataju sve što ih vera uči. Da ne pripadaju ni jednoj crkvi, ali da veruju u Boga, izjasnilo se 6,6 procenata, dok oko 6 odsto ispitanika nije sigurno da li je religiozno. Blizu 18 procenata ispitanih kažu da nisu vernici, mada se pridržavaju verskih običaja. Da nisu vernici, ali uvažavaju tuđa religijska ubeđenja i pripadnost izjasnilo se blizu 11 odsto, dok religija ne zanima 2,6 procenata ispitanika. Protiv svake religije je jedan odsto.

Prema istraživanjima dr Gordane Živković, filozofa religije iz beogradskog Instituta za evropske studije, jedni idu u crkvu iz tradicionalnih razloga, drugi je doživljavaju kao jedinu zajednicu unutar koje mogu ostvariti svoje istinsko postojanje, a treći ističu da odlaze povremeno na bogosluženja, iako su ateisti, "zato što se tu osećaju opušteno i prijatno".
- Jasno je, dakle, da je ovde reč o svojevrsnom "tržištu duhovnosti" i "prećutnoj selekciji" na autentične vernike i tzv. sekularizovane vernike. Prvi streme crkvenom životu kroz koji "progovara" duh sabornosti, kao prave društvenosti, ličnom samoograničenju, pokajanju, žrtvovanju, milosrđu, istini, pravednosti i nadasve ljubavi, ne pristajući na shizofreno dvojstvo svog "privatnog" i "javnog" bića, Drugi bez problema slede sekularizovane "obrasce" života, dok svoje "verske" potrebe zadovoljavaju u domenu "privatnosti". Naravno, ovakvi "vernici" ostaju u posedu površnog, spoljašnjeg, ritualnog, folklornog i čak marketinškog sloja vere. Prava duhovnost, međutim, podrazumeva čovekov ogroman lični podvig, stalni napor koji obuzima čitavo biće i bez koga nema njegovog istinskog spasenja.

Mnogo krštenih, malo verujućih

- U poslednjih 10 godina dosta je ljudi pristupilo crkvi učinivši obred krštenja, ali samo su neki prihvatili i druge oblike izražavanja vere i nastavili da odlaze u crkvu. Ostaje dilema da li je razlog što ne postoji navika odlaska u crkve kao što je to na Zapadu, posebno u SAD, ili su službe u crkvi neprivlačne za savremenog čoveka? O spremnosti tradicionalnih crkava da se prilagode novonastalim potrebama društva koje je u krizi, govore i podaci koliko ih veruje u ono što njihova crkva uči - kaže profesorka Kuburić.

Upravo u tome i leži granična tačka između prave i lažne crkvenosti, koja stavlja težište na spoljašnju intervenciju nad čovekom kao vernikom, nudeći mu precizan sistem konkretnih pravila ponašanja i obrazaca kojih se mora slepo pridržavati. Ovde se od vernika zapravo traži samo ispunjenje jednog uslova, a to je da poslušno prihvati strogo propisana pravila odnosa prema sebi samom, a onda i svom bližem i daljem okruženju, kao "garanciju svog konačnog spasenja" - objašnjava dr Gordana Živković.
Ona se pita: "Ne podseća li ovakvo shvatanje crkvene misije na dobro znane ideološke recepte "čovekovog usrećenja"?
- Ako saberemo sve odgovore o vernosti vlastitoj religiji, onda je 60,8 procenata ispitanika u Vojvodini religiozno. Jedna trećina ispitanika nije religiozna ali za sebe smatra da je tolerantna prema onima koji veruju, čak se i pridružuju u verskim obredima i običajima, iako za njih lično to nema neki naročit verski značaj. Protivnika svake religije danas ima najmanje, tek jedanodsto ispitanika. I druga istraživanja koja se odnose na Srbiju pokazuju da se stepen religioznosti povećao i da se kreće oko 60 procenata religioznih, mada polovina od njih ne poštuje sve što mu vera nalaže. Dakle, crkvenost nije isto što i religioznost, jer niti svi religiozni odlaze u crkvu, niti su svi koji odlaze u crkvu religiozni - zaključuje profesor Zorica Kuburić.

Večna pitanja

Danas su, napominje dr Gordana Živković, opet aktuelna pitanja šta je to zapravo crkva i u čemu je njena suština.Je li ona samo mesto ukrašeno religijskom ikongrafijom na kome se uznose molitve i pale sveće? Da li se punoća crkvenog života iscrpljuje kroz liturgijsko bogosluženje, kroz krštenje i pričešće, kroz slavljenje verskih praznika i krsnih slava? Je li ona obična društvena ustanova koja zadovoljava specifične čovekove religiozne potrebe? Da li je ona "živi bogočovečanski organizam" sa specifičnim načinom života, koji podrazumeva "susret i zajedništvo čoveka i Boga, usmereno dubinskom preobražaju ljudskog bića i njegovom oboženju? Možda je crkva sve to zajedno? Ili je pak nešto sasvim treće"?

Dr Zorica Kuburić

Dr Gordana Živković

Radmila Lončar

Reply via email to