VESTI , DIJASPORSKO I OTADZBINSKO IZDANJE
11.JANUAR, 2003.
 
  

 

VLADA SRBIJE ISPRAVILA VIŠEDECENISJKU NEPRAVU SPC

BOGOSLOVSKI FAKULTET VRAĆEN U UNIVERZITET

Foto: N. Kojadinovic

Vlada Republike Srbije poništila je 9. januara, rešenje Vlade Srbije od 15. februara 1952. godine, kojim je Bogoslovski fakultet Srpske pravoslavne crkve bio ukinut kao državna ustanova i isključen iz sastava Univerziteta u Beogradu, saopštilo je Ministarstvo vera.
"Vođena odgovornošću prema sadašnjim i budućim generacijama i uvažavajući veliku akademsku prednost koju Bogoslovski fakultetu u Beogradu ima za duhovnost, nauku, prosvetu, kulturu i tradiciju građanskog društva Srbije, Vlada Srbije učinila je prvi korak u procesu njegovog povratka pod okrilje univerziteta", navodi se u obrazloženju odluke.
U saopštenju se napominjee da je "na ovaj način ispravljena višedecenijska nepravda Srpskoj pravoslavnoj crkvi i ogromnoj većini građana Srbije od prethodnog komunističkog režima".

R. L.

POSLE VRA]ANJA BOGOSLOVSKOG FAKULTETA U OKRILJE BEOGRADSKOG UNIVERZITETA  

CRKVA ODLU^UJE, [EMAIL PROTECTED] POTVR\UJE 

Jedan od osniva~a Univerziteta u Beogradu Bogoslovski fakultet Srpske pravoslavne crkve posle 52 godine  najzad je vra}en  tamo gde mu je i mesto - u okrilje tog istog Univerziteta, prokomentarisao je za "Vesti" prodekan protojerej prof.dr. Radmir Popovi}, koji je i direktor Akademije za umetnost i konzervaciju pri Bogoslovskom fakultetu SPC. 

On je pozdravio prekju~era{nju odluku Vlade Republike Srbije, kojom se poni{tava re{ewe Vlade Narodne Republike Srbije od 15. februara 1952. godine o isklju~ewu ovog fakulteta iz sastava Univerziteta u Beogradu. 

-Va`no je da vi{e nismo izop{teni, po{to smo do sada radili  kao privatna visoko{kolska ustanova, diplome Bogoslovskog fakulteta dr`ava nije priznavala, a to }e sada biti promenjeno. [to se statusnih detaqa  ti~e i to }e, nadam se, uskoro  biti razre{eno, jer ve} postoje modaliteti kao {to je na primer   ura|eno u Republici Srpskoj, Sloveniji, Hrvatskoj, Bugarskoj... S obzirom na to da je Bogoslovski fakultet specifi~na crkvena ustanova o~ekujem da }e dobiti adekvatnu autonomiju u okviru Univerziteta, koja bi, izme|u ostalog, podrazumevala da se samo verifikuju odluke Svetog arhijerejskog Sinoda  o nau~no-nastavnim planovima i programima, kao i odluke SPC o postavljenju nau~no-nastavnog osoblja na Bogoslovskom fakultetu - ka`e otac Radomir.

On tako|e o~ekuje da }e dr`ava od sada finansirati Bogoslovski fakultet, "na {ta imamo  pravo kao gra|ani i poreski obveznici",  i nada se   "da }e biti  materijanih mogu}nosti  za osnivanje  specijalizovanih Instituta pri fakultetu, koji bi se bavili teolo{kim naukama, da }e se pokretati nau~ni projekti u domenu bogoslovskih istra`ivanja".

Na{ sagovornik o~ekuje  i "da }e studenti teologije, u pogledu studentskog standarda: sme{taja u domove, ishrane, stipendija i studentskih kredita,  imati ravnopravan status sa svojim kolegama sa drugih visoko{kolskih ustanova".

Budu}i da Akademija SPC za umetnost i konzervaciju deluje pri Bogoslovskom fakultetu, protojerej prof.dr Radomir Popovi} se nada "da se najnovija odluka Vlade Republike Srbije odnosi i na ovu crkvenu visoko{kolsku ustanovu

Autogol SPC

- Kada je re~ o Bogoslovijama SPC, tu smo, za sada, sami sebi dali autogol. Ukinute su petorazredne bogoslovije, po ~ijem su zavr{etku rukopolagani sve{tenici, a formirane su srednje ~etvorogodi{nje bogoslovske {kole, koje ne daju sve{teni~ko zanimawe, ve} je obavezno nastavljanje  studija. Bilo je predvi|eno da  se za sve{teni~ki kadar nakon ~etvororazrednih bogoslovija nastavi {kolovawe jo{ dve godine, peta i {esta godina, u posebnoj crkveno-{kolskoj ustanovi sa posebnim nastavnim kadrom. Tek posle toga kandidati bi mogli da budu sve{tenici, ili da se upisuju na tre}u godinu Bogoslovskog fakulteta SPC. Me|utim, ta ustanova jo{ uvek nije formirana, te  najavljena reforoma crkvenog {kolstva u SPC nije dovedena do kraja - obja{njava protojerej prof.dr Radomir Popovi}.  

R. Lon~ar

Reply via email to