Title: Message
MANJINSKA - BEZ DS
R.OGNJANOVIĆ   1/14/2004, 6:44:21 PM

REZULTATI izbora su takvi da buduća vlada Srbije može da bude jedino koaliciona.Rešenje je - manjinska vlada DSS, G 17 plus, SPO i NS, koja ne mora da bude vremenski oročena.
Sa ovakvim predlogom je lider DSS Vojislav Koštunica izašao pred članove Glavnog odbora svoje stranke.
On je svoj stav obrazložio tvrdnjom da ove stranke, u trenutku raspisivanja izbora nisu bile u vladi Srbije, a da su birači 28.decembra u značajnom broju glasali upravo protiv politike koju je Vlada Srbije vodila.
- Glasali su iz protesta - rekao je Koštunica.- Zbog neuspeha reformi, zbog toga što nije bilo privrednog razvoja, ali je bilo rasta nezaposlenosti, rasta korupcije i ne male arogancije vlasti. Birači su glasali za promenu vlasti, za diskonitinuitet i zato bi, svako uvođenje DS u vladu u ovom času, bilo ignorisanje volje birača, zapravo - teranje inata sa narodom.
Manjinska vlada je, prema Koštuničinim rečima, najviše što DSS može da ponudi. U novi kabinet bi trebalo da uđu i predstavnici nacionalnih manjina, dijaspore i nestranački pojedinci "uglednog dela i imena" , kako je rekao, koji nisu "vladinim ukazom proglašeni za eksperte".
- Takva vlada može i mora da bude jeftinija - naglasio je lider DSS.- Prihvatamo da se vlada ne mora vremenski oročavati, ali tvrdimo da će i skupštinski i vladin mandat oročiti samo vreme. Možda će posle donošenja novog ustava preovladati procena da je vreme za izbore i da članice vladajuće koalicije na tim izborima mogu samo da dobiju. Možda će preovladati i uverenje da , posle promena u izbornom zakonodavstvu, treba omogućiti i predstavnicima nacionalnih manjina i našim državljanima u dijaspori pravi izbor i glasanje.
Koštunica je ocenio da je u opštem interesu da podela na sistemske i antisistemske, na podobne i nepodobne stranke vremenom - nestane, jer se i na ovim izborima pokazalo da "i druge, a ne samo prve" imaju svoje birače i to ne mali broj.
- Znam da se stvari ne mogu menjati preko noći, ali da bi do promena došlo, one moraju započeti danas i odmah - naglasio je Koštunica.- Srbiji je potrebna takva normalizacija međustranačkih odnosa da svi sutra, jer danas to teško da je moguće, mogu da ulaze u koalicije jedni sa drugima. Tek tada će Srbija postati normalna demokratska država. To ne znači da će svi hteti sa svima, ali je bitno da će moći. Naravno da može ostati i koja stranka čije će delovanje biti antisistemsko i destruktivno, ali onda to mora i može biti isljučivo izbor te i takve stranke.
Lider DSS je podsetio da su u razgovorima koji su do sada vođeni, ali i mimo njih, davane različite ponude: koncentraciona vlada svih stranaka, koalicija dve najuspešnije stranke na izborima - SRS i DSS, većinska vlada četiri stranke demokratskog bloka (DSS,DS, G 17 plus,SPO-NS), manjinska vlada stranaka demokratskog bloka - bez DS...
- Moguće su i druge koalicione kombinacije, ali o njima nije bilo reči u dosadašnjim razgovorima - naglasio je Koštunica.- DSS zna da ono što narod u Srbiji traži jeste i bolji život i pravda i država i mir. Zajedno sa drugim strankama u vladi, mi smo spremni i odlučni da brzo delujemo u ovom pravcu, preuzimajući u vladi onu odgovornost koja nam po izbornim rezultatima pripada.

REFORMISTI NA ODMOR
Na poslednjem Glavnom odboru DS moglo se čuti da ne postoji odgovornost, ni ona politička, ni ona sudska, već samo partijska - rekao je Koštunica. - Zar ne zvuči poznato, kao čuvena rečenica: priznajem samo sud svoje partije. I sama DS je u početku pokazivala da će uvažiti volju birača, da bi onda, u unutrašnjim raščišćavanjima, od tog stava počela da odstupa i da šalje protivrečne poruke.
- Padaju mi na pamet reči Borislava Pekića. On je početkom devedesetih poručivao komunistima , koji su tvrdili da stvaraju bolju istoriju, da je došlo vreme da se oni odmore od istorije kako bi se svi mi drugi odmorili od njih. U Srbiji je ponovo prilika da se oni, koji su o reformama više zborili nego što su ih tvorili, naši reformisti odmore od reformi kako bi se Srbija od njih odmorila.

SPORAZUM I ZA PODRŠKU
MANJINSKA vlada, prema Koštuničinim rečima, moraće da bude utemeljena na prciznom koalicionom sporazumu, kojim će biti utvrđeni i zadaci i rokovi za njihovo ostvarivanje.
- U taj sporazum moraju ući konkretni stavovi i mere za izgradnju institucija, ekonomsku i socijalnu politiku, delotovrno suzbijanje korupcije, po pitanjima Vojvodine, Kosova i Metohije, državne zajednice, saradnje sa Haškim tribunalom - rekao je Koštunica. - Ta vlada podrazumevaće i drugačiju vrstu sporazuma, pisanog ili nepisanog sa onima koji u vladi ne učestvuju, ali je u određenim situacijama podržavaju.

KOŠTUNICA MANDATAR?
VLADA je samo sredstvo da dođemo do cilja - stabilizacije prilika u Srbiji. Mi smo, da bi ta vlada bila formirana već napravili brojen ustupke i sada to očekujemo od drugih, a ako to ne učine bićemo bliže novim izborima nego formiranju vlade. Postoji crta koju DSS ne može da pređe.
Ovako je Vojislav Koštunica odgovorio na pitanje "šta će se dogoditi u slučaju da G 17 plus i koalicija SPO - NS" ostanu pri dosadašnjem stavu da treba formirati većinsku vladu u kojoj bi bila i DS.
Lider DSS je podsetio da je samo vlada kakvu su oni predložili - manjinska, prava slika volje građana, ali je i podvukao da je samo takvo rešenje u skladu sa njihovim predizbornim obećanjima da novu vlast neće deliti ni sa onima koji su odgovorni za politiku vođenu do 2000. godine kao i on ima koji su zemlju vodili poslednje tri godine i doveli je u situaciju u kakvoj je danas.
Na pitanje hoće li on biti mandatar nove vlade, Koštunica je odgovorio indirektno, ali potvrdno: "DSS je s obzirom na svoju snagu spremna da preuzme odgovornost, a odgovornost sam kao predsednik najjače stranke u demokratskom bloku spreman da preuzmem i ja sam".
Koštunica je rekao da nova vlada svakako neće biti konstituisana pre sednice Glavnog odbora DS 18.januara, ali i naglasio da ćemo odgovoru na to pitanje biti svakako bliži posle današnjeg sastanka DSS, DS, G 17 plus, SPO -NS.
Upitan šta će se dogoditi ukoliko izostane podrška demokrata manjinskoj vladi i hoće li, u tom slučaju, pristati na glasove radikala, Koštunica je odgovorio podsećanjem da je ideja o manjinskoj vladi koju bi podržale demokrate i potekla upravo iz DS.On je ocenio da bi to bilo u interesu nove vlade, ali i same DS.
- Kada je reč o onim najvažnijim pitanjima oko kojih mora da bude postignut širok konsenzus u DSS postoji volja za saradnju i sa SRS i SPS - naglasio je Koštunica.


http://www.novosti.co.yu/

Одговори путем е-поште