Zaboravljen nuklearni otpad
– Odluka da se Institut za nuklearne nauke "Vinča" reorganizuje, odnosno faktički podeli na četiri dela je, nažalost, još jedan primer "balkanizacije" na ovim prostorima koji može da ima katastrofalne posledice na globalnom planu za ovu kuću i našu zemlju. U razvijenim državama ovakvi veliki i multidisciplinarni instituti se reorganizuju u funkciji definisane nacionalne naučne politike i shodno odgovarajućim zakonskim aktima. Suština ovakvih poteza, s jedne strane, jeste pregrupisavanje, a s druge ukrupnjavanje – čvršćim povezivanjem s komplementarnim institutima u zemlji. To je koncept reorganizacije u skladu i sa izgradnjom Evropskog istraživačkog prostora (ERA), dok je onaj koji će se primeniti na "Vinči" upravo suprotan. Kod nas ne postoji definisana nacionalna naučna politika i, shodno tome, doneseni odgovarajući zakonski akti, a ponajmanje je jasna korist za državu od ovakve reorganizacije – kaže za "Politiku" dr Ivan Petrović, viši naučni saradnik u Laboratoriji za fiziku "Vinče", koji je doktorirao na Univerzitetu Pariz-Orsej i pet godina radio kao istraživač u Nuklearnom centru u Sakleu, specijalista za oblast fizike nuklearnih reaktora.
Naš najveći institut, osnovan pre 55 godina, danas predstavlja ne samo naučno, nego i kulturno dobro ove nacije. Ukoliko on bude uništen usitnjavanjem, kaže naš sagovornik, šta tek onda mogu da očekuju u budućnosti znatno manji instituti, poput Astronomske opservatorije, stare oko 120 godina, koja je apsolutno kulturno dobro srpskog naroda: "Valjda je bilo dosta kulturnih revolucija".
Pred svršenim činom
Argumenti izneti u prilog reorganizacije "Vinče" daleko od toga da su najvažniji za Institut. Mnogo bitniji za ovu kuću, srpsku nauku, zemlju i čitav region su nerešeni problemi isluženog goriva, dekomisija (rastavljanje i smeštanje) nuklearnog reaktora i uskladištenje srednje i niskoradioaktivnog otpada na teritoriji bivše SFRJ koji se sada nalazi u Vinči.
Dimenzija nerešenih problema u današnje vreme aktuelna vlast kao da uopšte
nije svesna, smatra dr Petrović, koji je, između ostalog, po pozivu, kao
gostujući istraživač boravio i u Kanadi i na Univerzitetu u Berkliju.
Dr Ivan
Petrović |
– Lako se može dogoditi da međunarodna zajednica, ili same Sjedinjene države, kao u slučaju sa svežim nuklearnim gorivom pre nepune dve godine, ponovo izvrše pritisak zbog svojih i interesa regiona, pošto sadašnja vlast to već nije rešila prvenstveno zbog svojih građana. Da li je moguće da naša spoljna i unutrašnja politika ne može da predvidi buduće događaje, nego mora stalno da bude dovođena u situaciju svršenog čina? – pita se dr Petrović.
U poslednje dve i po godine započeto je rešavanje nuklearnih problema. Pre nešto više od godinu dana je odneto sveže, neiskorišćeno nuklearno gorivo u zemlju porekla, Rusiju. Ceo poduhvat su finansirale SAD, a Vinča je dobila izvesnu finansijsku kompenzaciju od Amerikanaca. Naša zemlja je skinuta s liste država koje mogu potencijalno da učestvuju u proliferaciji nuklearnog materijala. Da se dogodilo obrnuto, to bi bilo veoma nepovoljno po nas.
Osim toga, Stejt dipartment, odnosno Dipartment of enerdži (DOE) se angažovao i preporučio američkoj nevladinoj organizaciji Inicijativa protiv nuklearne pretnje (NTI) da finansijski pomogne rešavanje nuklearnih problema u Institutu. Kao rezultat, potpisan je ugovor o finansijskoj pomoći, a sredstva će se zajedno sa onima koja je odvojila i Međunarodna agencija za atomsku energiju iz Beča, realizovati kroz projekat rešavanja nuklearnih problema u Institutu "Vinča".
Veliki projekat
– Ovaj projekat će voditi Agencija i u njemu će učestvovati strani i domaći eksperti, s obzirom na to da je reč o projektu velikih razmera. Sa Ruskom Federacijom je napravljen nacrt Sporazuma između dve vlade o prevoženju u Rusiju ozračenog nuklearnog goriva koji dve vlade treba da razmotre i usvoje – kaže dr Ivan Petrović. – Takođe sa DOE i Nacionalnom laboratorijom Sandija iz SAD sklopljen je ugovor o kompletnom finansiranju dogradnje postojećih objekata u Institutu i nabavci najsavremenije senzorske opreme i alarmnog sistema za obezbeđenje najvišeg stepena fizičke i tehničke zaštite isluženog radioaktivnog goriva i otpada. Ovo će obezbediti optimalne uslove za početak njegovog definitivnog uklanjanja.
Finansijska sredstva obezbeđena preko ovih sporazuma vrlo su značajna i iznose oko 10 miliona dolara. Međutim, ukoliko dođe do transformacije, odnosno predviđenog cepanja Instituta, postoji velika verovatnoća da se ova sredstva izgube. Razlog za to je, prema mišljenju dr Petrovića, činjenica da svi partneri-donatori neće biti u stanju da u novonastaloj situaciji prepoznaju partnera s kojim su sklopili sporazume, a koji bi ujedno pružio kredibilitet kakav ima sadašnji Institut.
Takav ishod je još verovatniji, jer u razvijenim zemljama ne postoji praksa ovakvih reorganizacija multidisciplinarnih instituta, a pogotovo ne nuklearnih instituta koji imaju dugu tradiciju i ugled i koji su, ujedno, multidiscplinarni. I pored raznih nedaća koje su ga snašle u proteklih 15 godina, Institut "Vinča", mada danas oslabljen, i dalje je naš najčuveniji institut, prepoznatljiv i u svetskim razmerama. Predloženom transformacijom, usitnjavanjem, on bi definitivno nestao s liste poznatih instituta u svetu.
Prema čvrstom uverenju dr Ivana Petrovića, ako se imaju u vidu ove činjenice, predložena transformacija je krajnje lakomislena, osim ukoliko ne postoje neki drugi bizarni razlozi. Odgovornost onih koji u ovim uslovima i u ovom momentu političkog vakuuma uporno guraju transformaciju Instituta biće ogromna, s obzirom na posledice koje će ona doneti ovoj zemlji i narodu.
S. Andrić
UPOZORENJE ŠTRAJKAČKOG ODBORA "VINČE"
Za danas najavljen generalni štrajk
Traže poništenje odluka Upravnog odbora instituta od 16. jula prošle i 5. januara ove godine i smenjivanje članova UO i direktora
Štrajkački odbor Instituta za nuklearne nauke iz Vinče najavio je generalni štrajk za četvrtak, 22. januara, ako ne bude ispunjeno pet zahteva zaposlenih u toj naučnoj ustanovi.
Predsednik Naučnog veća instituta Dragan Alavantić kazao je na konferenciji za novinare da štrajkački odbor traži poništenje odluka Upravnog odbora instituta od 16. jula prošle i 5. januara ove godine i smenjivanje članova UO i direktora Dragoslava Petrovića.
Zahteva se i prihvatanje predloga Naučnog veća za imenovanje vršioca dužnosti direktora instituta i novih članova UO s početkom mandata od 22. januara, ukidanje stanja privremene uprave i hitno raspisivanje konkursa za izbor generalnog direktora.
Alavantić je kazao da štrajkači traže i preispitivanje dokumentacije o poslovanju instituta i nadležnog ministarstva u poslednjih deset godina, kao i pitanja vlasništva nad objektima, opremom i tapijama nad zemljištem unutar instituta.
Predstavnik štrajkačkog odbora Srboljub Stanković je kazao da će štrajk trajati do ispunjenja štrajkačkih zahteva, ali da će biti poštovani minimum procesa rada i preuzete obaveze, i istakao da građani i čovekova okolina neće biti ugroženi zbog tog štrajka.
Član štrajkačkog odbora instituta Stevan Jokić je rekao da su uzroci nezadovoljstva zaposlenih u "nezakonitom postupcima" rukovodstva i kao primer naveo odluku o transformaciji te institucije koja je, kako je kazao, "doneta mimo zakona".
Prema njegovim rečima, poslednja sednica UO nije sazvana u skladu sa Statutom i Poslovnikom o radu, a odluke tog tela ne važe bez saglasnosti Naučnog veća.
Jokić je upozorio i na, kako je kazao, nepoštovanje predloga i upozorenja Naučnog veća o zakonitosti rada UO i optužio ministarstvo za nauku i tehnologiju da je putem ucena pokušalo da iznudi neke odluke UO Instituta u Vinči.
(Beta)