Title: Message

PITANJE

Ko je išao na Zagreb?

Reč je o dnevniku jednog rezerviste koji je išao da oslobodi vojnike u Karlovcu

Nedavno, od prijatelja iz Zagreba, dobih knjigu pod naslovom "Idemo na Zagreb". Autor izvesni Nebojša Jovanović, ovde, uglavnom retko kome poznat beogradski istoričar, ali u Hrvatskoj izuzetno cenjeni povesničar i pisac.

Pogledam, pročitam, pa ne verujem. To je običan dnevnik jednog rezerviste koji se našao u brigadi koja je krenula da oslobodi vojnike u blokiranoj kasarni u Karlovcu.

I šta tu ima sporno! Ima. Šta će srpski vojnik na tuđoj zemlji (a nije bio srpski, nego jugoslovenski - pripadnik JNA, dakle i hrvatski!). Ređaju se pitanja i ponuđeni odgovori, ali je najbitnija izjava jednog komandira, koji je uzviknuo: "Ako treba, idemo i na Zagreb!" E, to je potrebno. To je i u naslovu knjige. Sve u knjizi nema veze sa Zagrebom, ali naslov ima. A naslov je knjiga.

Raspitah se dalje. Zagrebačke novine uveliko objavljivale da tu knjigu treba poslati Karli del Ponte kao dokaz u postupku protiv Haških optuženika. Promocija je bila glamurozna. S leva i desna Jovanoviću sedeli su generali, učesnici rata, od kojih je jedan srušio mostarski most. Zahvaljujući hrvatskoj diplomatiji, knjiga će (ili već jeste) biti prevedena na nekoliko stranih jezika, "kao svedočanstvo o opravdanosti pravedne borbe hrvatskog naroda"... itd. Kažu, knjiga je objavljena i u Beogradu, ali nije imala nikakav odjek, jer prema kritičarima nema nikakvih umetničkih vrednosti!

A šta je sa istorijom!

Raspitah se dalje. Ko je Nebojša Jovanović? Istoričar. Nekada profesor jedne beogradske gimnazije, sada, ni manje ni više, urednik udžbenika istorije i ostalih istorijskih knjiga u Javnom (državnom) preduzeću Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva. Blago našoj deci i našoj istoriji.

RADOSLAV MANDIĆ,
BEOGRAD


http://www.glas-javnosti.co.yu/

Одговори путем е-поште