dnevni list VESTI,
01.februar, 2004.

 

 

DR DUŠAN BATAKOVIĆ EKSKLUZIVNO ZA "VESTI" O FILMSKOM SERIJALU "CRVENO DOBA"

KAKO JE UNIŠTENA SRPSKA ELITA

• Film obrađuje vreme od 1944. do 1948. kada je sistematski istrebljivana građanska klasa u Srbiji i Crnoj Gori • Stradalo na hiljade uglednih biznismena, oficira, sveštenika, naučnika i umetnika • Slika naše savremene istorije biće značajno korigovana posle emitovanja ove serije, kaže Bataković Gledaoci će imati priliku da čuju potresna svedočanstva neposrednih učesnika Emitovanje "Crvenog doba" počinje 7. februara na Drugom programu RTS Nužno je suočavanje sa prošlošću, a u cilju pomirenja, kaže Bataković

Foto: V. Sekulic

Osvetljavanje epohe "crvenog terora": Dr Dušan Bataković

Radio-televizija Srbije emitovaće na Drugom programu, počev od 7. februara, serijal "Crveno doba" u šest nastavaka, svake subote u 20 časova. Film je posvećen savremenoj istoriji Srbije i Crne Gore u periodu od 1944. do 1948. godine, kada je sistematski istrebljivana građanska klasa u Srbiji i Crnoj Gori. Pred revolucionarnom komunističkom vlašću, kako se navodi u saopštenju RTS-a, stradalo je na hiljade uglednih građana i članova njihovih porodica, a taj period još uvek je zatamnjeno mesto naše savremene istorije, te su ta saznanja posebno važna za mlađu filmsku publiku, koja će na taj način imati novi pogled na vreme u kojem su živeli njihovi roditelji, babe i dede, da bi razumeli doba u kojem sada žive.
Reditelj, scenarista i montažer filma je Petar Jakonić, dok je stručni konsultant filma profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu, istoričar Dušan Bataković, ambasador SCG u Grčkoj. On je kroz Veće za demokratske promene okupio saradnike, istoričare i novinare koji su prikupljali podatke i građu iz najrazličitijih arhiva, od opštinske dokumentacije do arhiva Ozne, na celoj teritoriji Srbije i Crne Gore. A povodom predstojećeg filma "Crveno doba" prof. dr Dušan Bataković ekskluzivno za "Vesti" iznosi hroniku ovog svog projekta.

Pomoć Ministarstva kulture

Film "Crveno doba" na konkursu Ministarstva kulture i medija Srbije u 2003. godini izabran je i rangiran kao treći, u konkurenciji 21 dugometražnog dokumentarnog filma, koji će ministarstvo da sufinansira.

- Razumevanje istorije, bez obzira na to koje je razdoblje u pitanju, nije moguće bez širih kritičkih uvida u njene preovlađujuće fenomene. U drugoj polovini 20. veka, na našim prostorima suvereno je dominirala komunistička ideologija, koja je nametnutim jednoumljem i propisanom pravovernošću, onemogućavala svaki kritički uvid u važne segmente naše neposredne prošlosti. Nasilno uspostavljanje komunističke diktature u Srbiji u jesen 1944. godine, praćeno nemilosrdnim obračunom s poraženom građanskom klasom i potencijalnim neprijateljima novog režima, sa svim pratećim posledicama, od pojedinačnih ljudskih drama do masovnih egzekucija, do sada nije ozbiljno istraživano - kaže Bataković.
U saradnji s grupom saradnika, mlađih istoričara okupljenih oko Veća za demokratske promene u Srbiji, koje se, do pada Miloševića, pod njegovim vođstvom bavilo političkim radom, a potom preusmereno na analitičke studije, Dušan Bataković je započeo, pre odlaska na dužnost ambasadora u Atinu, opsežne pripreme za projekat o crvenom teroru.

Zločin bez kazne

- O tom vremenu malo je pisano, veliki deo dokumentacije je uništen, a mnoga zlodela su činjena bez traga i svedoka. U filmu su, prvi put kod nas, ti podaci oživljeni ispovestima žrtava, njihovih potomaka, svedoka, ali i progonitelja kojima jedino nije suđeno za nedela iz tog vremena - kaže Bataković.

-Uz pomoć darežljivih sponzora, pokrenuo sam početkom 2001. godine ovaj projekt, svestan potrebe da se, posle vaspostavljanja demokratije u Srbiji, otvori i ovo bolno poglavlje naše prošlosti. Osnovna ideja bila je da se putem ovog istraživanja pokrene našem društvu nužno potrebno suočavanje s prošlošću, a u cilju pomirenja. Jer, ne treba smetnuti s uma da bez nekažnjenih zločina, počinjenih 1944-1947, ne bi bili mogući ni strašni zločini koji su obeležili kraj našega stoleća - priča Bataković i nastavlja:
- Ekipa mojih saradnika je, najpre, prikupila osnovnu arhivsku dokumentaciju o ovom razdoblju, da bi, potom, krenula u intervjuisanje preživelih žrtava i članova porodica komunističkog terora u Srbiji. Obavljeni su mnogi intervjui, snimljena uzbudljiva svedočanstva svedoka, savremenika i samih žrtava, a tokom priprema pet epizoda ove dokumentarne serije, u našoj štampi je konačno otvoreno i pitanje restitucije, vraćanja nezakonito oduzete imovine u posleratnim godinama, što je biojoš jedan od početnih ciljeva ovoga istraživanja, kojem sam dao podnaslov: "Sećanje, pomirenje, restitucija".

Bilo, ne ponovilo se

- Jedan filozof je davno rekao da je narod koji ne poznaje vlastitu istoriju osuđen da je ponovi. Upravo zato, da se više nikada ne ponove ovakvi zločini, u ime jedne ili bilo koje ideologije, predajem ovu dokumentarnu seriju sudu naše javnosti, s nadom da će pomoći da, u nekoj bližoj budućnosti, dođe ne samo do rehabilitacije ovih žrtava nego i do restitucije njihove imovine koja, ako hoćemo u Evropsku uniju, mora obavezno da bude vraćena ili pravedno nadoknađena. Iznad svega, da dođe do pomirenja među ideološki još suprotstavljenim taborima u našem narodu - poručuje Bataković.

- Epoha "crvenog terora", kako sam s mnogo dobrih razloga nazvao ovo razdoblje, rasteglo se na nekoliko posleratnih godina u kojima je, širom Srbije, u ime novog komunističkog poretka, trajao obračun sa privrednom, političkom, kulturnom i naučnom elitom, koja je, po shvatanju novih vlastodržaca, oličavala kontinuitet s prethodnim kraljevskim režimom. Politika komunista bila je: srpskom narodu, kao nosiocu "velikosrpske ideologije" trebalo je slomiti kičmu kako bi se sprečila svaka mogućnost restauracije monarhije, a srpskom narodu, uništavanjem demokratske i kritički nastrojene elite, oduzela svaka mogućnost da samostalno odlučuje o vlastitoj sudbini. Tako je diskontinuitet još jednom postao jedini kontinuitet u srpskoj istoriji 20. veka - ocenjuje Bataković.
Predstojeća dokumentarna serija, napominje on, koja će uskoro u saradnji s produkcijskom kućom "Mreža", biti emitovana na RTS-u, "biće veliko otkrovenje za našu javnost, slabo upoznatu s mnogim tragičnim epizodama ovoga zatamnjenog razdoblja naše skorašnje istorije".

Doktorirao na Sorboni

Ambasador SCG u Grčkoj prof. dr Dušan Bataković je istoričar, profesor na Odseku za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu, naučni saradnik Instituta za balkanološke studije Srpske akademije nauka i umetnosti u Beogradu. Oblast naučnog istraživanja: Balkanska tranzicija 1990-1996. Član je Malog veća Srpskog demokratskog kluba "Odbrana" i predsednik Veća za demokratske promene. Rođen je u Beogradu 1957. godine. Studirao je u Beogradu, na Filozofskom fakultetu, katedra za istoriju. Magistrirao u Beogradu, doktorirao na Sorboni, Pariski univerzitet, sa temom "Francuska i stvaranje parlamentarne demokratije u Srbiji 1830-1914". Autor je mnogobrojnih naučno-istraživačkih i kapitalnih istorijskih dela.

- Uz mnogo novog, arhivskog i nepoznatog dokumentarnog materijala, gledaoci će imati priliku da čuju potresna svedočenja neposrednih učesnika, često gorka, ali uvek lišena osvetoljubivosti, da saznaju mnoge važne detalje iz biografija poznatih biznismena, oficira, sveštenika, naučnika i umetnika, koji su, došli pod nemilosrdni udar komunističke odmazde. Slika naše savremene istorije će, verujem, posle emitovanja ove serije, morati da bude značajno korigovana, a moj krajnji cilj je, da pošto se do kraja istraži fenomen crvenog terora, nekoliko rečenica ili pasusa o ovom pitanju, uđe i u naše školske udžbenike kao rečita opomena naraštajima koji dolaze da nikakav zločin u ime neke više ideje nema moralnog opravdanja - ukazuje Bataković.

Tamna tačka naše istorije: Beograd, 1945. godine

R. Lončar

Reply via email to