frankfurtske VESTI

nedelja, 08. februar, 2004

----------------------------------

 

OVE GODINE ĆE BITI POSTAVLJEN KAMEN TEMELJAC ZA NOVU PALATU PATRIJARŠIJE SPC

DVOR POD SKUTOM SVETOG SAVE

• Patrijarh Pavle će položiti kamen temeljac na Svetosavskom platou u Beogradu 10. maja, tokom centralne crkvene proslave dva veka od Prvog srpskog ustanka • Predviđeno da se Patrijaršijski dvor podigne kao reprezentativno zdanje, površine 6.000 kvadrata Za budući izgled platoa zaslužne su arhitekte Đorđe Bobić i Vladimir Macura Sve četiri parkovske staze biće urađene od rezanog kamena, između kojeg će nicati trava

U tradiciji arhitekture sakralnih objekata u Srbiji: Maketa nove srpske Patrijaršije

Patrijarh srpski gospodin Pavle u prisustvu svih arhijereja iz otadžbine i rasejanja položiće kamen temeljac za novu palatu Patrijaršijskog dvora Srpske pravoslavne crkve, na Svetosavskom (Vračarskom) platou u Beogradu, tokom centralne crkvene proslave 200. godišnjice od početka Prvog srpskog ustanka protiv petovekovne turske okupacije, koja će se održati 10. maja ove godine, kod Spomen-hrama Svetog Save na Vračaru.
Patrijarh Pavle je o podizanju nove srpske Patrijaršije već potpisao protokol sa Građevinskom direkcijom Srbije, a izgradnji će se pristupiti nakon što komisija, u saradnji sa NJegovom svetošću i Svetim arhijerejskim sinodom izabere najbolje arhitektonsko rešenje. Prema idejnoj zamisli, a da bude na ponos crkvi i narodu, predviđeno je da se Patrijaršijski dvor podigne kao reprezentativno zdanje, površine 6.000 kvadratnih metara.

Hilandarska etaža

Parohijski dom, površine 1.600 kvadratnih metara, na kojem se radovi privode kraju, imaće nekoliko nivoa. Pored podruma sa garažom, dom je podignut na dva sprata sa potkrovnom etažom. Glavni ulaz u dom je na istočnoj strani, uvodiće posetioce u veliki hol u prizemlju u kome će biti prodavnica knjiga i crkvenih sadržaja namenjenih vernicima. U prizemlju će biti i kancelarije za sveštenstvo, dok će ceo prvi sprat, tzv. hilandarska etaža, imati prostor za hor i moći će da primi 200 ljudi, tako da će se tu održavati manji, kamerni koncerti. Na tom spratu predviđeno je takođe 10 apartmana za goste SPC. Na drugom spratu su planirane tehničke prostorije, među kojima i režijska sala za TV prenose crkvenih svečanosti. U potkrovlju bi trebalo da bude stan za domara.

U palati će biti smeštene rezidencijalne prostorije srpskog patrijarha, dvorane za sednice, apartmani arhijereja SPC, pridvorni hram, saloni za prijeme, sedišta centralnih crkvenih tela i organa (Sveti sinod, Veliki crkveni sud, Patrijaršijski upravni odbor, Informativno-izdavačka ustanova SPC), sala za predavanja i koncerte...
Kada bude završena patrijaršijska palata, Vračarski plato sa dominirajućim Spomen hramom svetog Save, zatim parohijskim domom, spomenikom Karađorđu i Narodnom bibliotekom Srbije, dobiće svoj konačni izgled. Time će biti dosanjan jedan nacionalni san koji traje više od 100 godina, kažu u Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

"Privremeno" decenijama

Današnja zgrada Patrijaršije SPC-a, u beogradskoj Ulici kralja Petra Prvog, privremeno je rešenje do izgradnje novog zdanja, budući da je ovaj objekat namenjen za crkveno-administrativno sedište Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke. Podignuta je 1936. godine, preko puta Saborne crkve, 1936. godine, na mestu nekadašnje beogradske Mitropolije iz 1850. godine. Patrijarh Varnava Rosić, koji je stupio na tron SPC 1930. godine, odredio je da današnji objekat bude privremeno sedište srpskog patrijarha dok se ne podigne stalna zgrada Patrijaršije na Vračaru. Međutim, potonji događaji, okupacija i komunistička vladavina, podsećaju u SPC, onemogućili su da se ovaj plan realizuje.

S druge strane, radovi na završavanju Svetosavskog hrama, podizanju parohijskog doma i uređenju Vračarskog, odnosno Svetosavskog platoa, čija je površina 64.000 hiljade kvadratnih metara, u punom su jeku kako bi bili završeni do proleća. Za budući izgled platoa zaslužne su arhitekte Đorđe Bobić i Vladimir Macura, koji svojim rešenjem daju prednost kamenu, umesto betona. Sve četiri parkovske staze, prema njihovom projektu, biće urađene od rezanog kamena između kojeg će nicati trava.

Kanonizacija novih svetitelja

Radovi na Spomen-hramu svetog Save su u punom zamahu. Oblaganje fasade belim mermerom je završeno, uveliko se izvode i unutrašnji radovi. Uporedo s njima teku i oni na uređenju Svetosavskog platoa. Očekuje se da će i parohijski dom biti završen do Vaskrsa, kako bi sve bilo spremno za 10. maj i centralnu proslavu SPC-a povodom 200. godišnjice Prvog srpskog ustanka. Predviđeno je da se tog dana, kada se u SPC obeležava sećanje na spaljivanje moštiju svetog Save, organizuje velika duhovna svečanost. Sve vladike iz otadžbine i dijaspore činodejstvovaće na svetoj arhijerejskoj liturgiji, tokom koje će se, kako se nezvanično najavljuje, obaviti kanonizacija novih svetitelja. Beogradom će tog dana proći i svečana litija od Spomen-hrama svetog Save do Stambol kapije, u kojoj će s narodom biti i svi crkveni horovi, koji će uveče održati koncert u hramu.

Ispred Spomen-hrama svetog Save biće izgrađena velika fontana, dok će oko crkvene porte biti podignuta zelena, živa ograda od ukrasnog šiblja i cveća. Deci i šetačima kretanje će biti slobodno, a trg će, između ostalog, krasiti kandelabri, fontane i drugi sadržaji. Hram će imati četiri prilaza sa beogradskih ulica i biće obasjan redovima svetiljki duž glavne aleje. Projektanti su vodili računa da se uređenjem prostora dočara forma kakvu imaju manastiri Studenica, Dečani ili Hilandar i očuva tradicija arhitekture sakralnih objekata u celoj Srbiji.

Foto: A. Baclija
Foto: Beta

R. Lončar

Одговори путем е-поште