Title: Message




Kontroverzna heorina

Marko Lopušina, Ceca – između ljubavi i mržnje,
Evro, Beograd, 2003.

Činjenica da je ovo tek prva knjiga o Svetlani Ceci Veličković govori u kolikoj meri smo mi društvo opterećeno ideologijom i politikom. Naime, na ovim prostorima ne postoji fascinantnija biografija od Cecine: radi se o osobi koja je prodala sigurno više miliona nosača zvuka, koja i kad ništa ne radi ima bar po nekoliko naslovnih strana nedeljno, koja je već petnaest godina u centru svih medijskih zbivanja, koja je bila udata za najkontroverzniju ličnost poslednje decenije prošlog veka, osobi koja je napunila Marakanu, osobi koja diktira trendove, postavlja standarde, osobi koja je provela 121 dan u zatvoru od čega više od trideset u samici, osobi koja se nalazi u centru svih rasprava o popularnoj kulturi, vrednosnim kriterijumima, ženi koja vodi fudbalski klub... Ovakva lična istorija i neprestano opstajanje u centru medijske pažnje očito govori da se radi o osobi koja indukuje tražnju za svime što govori o njenom liku.

U normalnim zemljama tržište bi odavno reagovalo gomilom pratećih sadržaja koji bi odgovarajućom ponudom izašli u susret ogromnoj potražnji. Na primer odgovarajuće ličnosti u SAD ili Britaniji poput Sinatre, Ledi Dajane ili Madone predmet su obrade na stotine knjiga koje su prodate u milionskim tiražima. Nepostojanje sličnih produkata o Ceci rezultat je isključivo ideoloških razloga: s jedne strane aktuelne političke nekorektnosti koja se vezuje za njeno ime, i s druge ogromne elitističke totalitarističke barijere koju diktira intelektualna elita koja prezire sve «lake» sadržaje, poput na primer knjiga Ljiljane Habjanović- Đurović.

Stoga je knjiga Marka Lopušina sasvim normalan i uz to finansijski veoma uspešan potez – prvo izdanje, po ne baš popularnoj ceni je razgrabljeno. Autor je poznati novinar koji je dugo radio i radi u časopisima za koje se u javnosti smatra da su bliski policiji (danas je to Nedeljni telegraf). Tako se specijalizovao za teme iz tog spektra i do danas je napisao dvadesetak knjiga o tajnim policijama, mafiji, špijunaži, terorizmu. Bavi se i srpskom dijasporom, a autor je nekoliko knjiga o Arkanu. Materijal iz njih je obilato korišćen i u ovoj knjizi i to je najgori deo ovog dela zato što prevazilazi meru koju bi toj temi trebalo posvetiti u knjizi o ovoj pevačici. Međutim, ovaj problem proizilazi iz onog osnovnijeg a toje da je knjiga očigledno pisana na brzinu i zbrda zdola.

Knjiga je nastajala tokom Cecinog boravka u zatvoru i autor je požurio da iskoristi trenutak pa je pokupio sav materijal koji mu je dopao do ruku i koji je nekako uklopio bez navođenja izvora i bez stvarne hronologije njenog života. Knjiga tako počinje poglavljem «Policijski dosije je otvoren» u kome su nabacani najaktuelniji događaji iz poslednjih godinu dana Cecinog života, gde se kao na traci navode koncert na Marakani, nastup na dodeli Pinkove nagrade za pevačicu godine, tračevi o vezi sa Peđom Stojakovićem, a zatim hapšenje, povezivanje sa Legijom i Šiptarom, detalji o likvidaciji ovog drugog, glasine o batinama koje Ceca dobija u zatvoru, cenzura u medijima i konačno komentari publike na brojnim sajtovima o njoj.

Dobra strana knjige je obilje materijala koje se u njoj nalazi. Lopušina je sakupio brojne feljtone, intervjue i članke koji su se bavili Cecom (koje doduše navodi bez ukazivanja na izvore), imao je uvida u pres-kliping njenih roditelja, sa kojima je radio i direktne razgovore, i dobro prati vreme devedesetih koje su po Beogradu obeležili kriminalni klanovi, kao i Cecine veze sa mnogima od njih. Knjiga ima mnoštvo onih patetičnih, kičastih detalja i pričica iz života Cece i Arkana, kakvima obiluje ovakva literatura, ali i mnoštvo dramatičnih, slikovito opisanih scena poput Arkanovog ubistva.

Ima i pikantnih detalja koji Cecu ne predstavljaju u najboljem svetlu kao što je priča o vezi sa bošnjačkim biznismenom Harom ili ostavinska rasprava sa Arkanovom bivšom suprugom. Saznajemo na primer i na kako je čudan način pesma Dina Merlina Beograd došla do Cece i postala jedan od njenih najvećih hitova.

Sve u svemu, radi se svakako o zanimljivom pokušaju da se odgovori na potrebe tržišta i da se radi u skladu sa potrebama i pravilima kulturne industrije. Kvalitet knjige je onakav kakve su vreme, okolnosti i sklonosti autora diktirale, i verujemo da će sledeći pokušaji biti još bolji. Osim značaja prvog pokušaja stvaranja ovakve literature, vredno može biti obilje materijala koje bi neko sa većim autorskim pretenzijama mogao da iskoristi za jednu objektivnu i sveobuhvatnu studiju o fenomenu Cece Ražnatović.

Miša Đurković

http://www.ekonomist.co.yu/magazin/em195/lib/lib.htm


Одговори путем е-поште