VESTI,
nedelja, 29.februar, 2004.
  

NOVA POSTAVKA IZLOŽBE U JASENOVCU NA METI OŠTRE KRITIKE

HRVATI "ŠMINKAJU" LOGOR SMRTI

• Nemački ambasador u Zagrebu Gebhart Vajs smatra da "nova postavka nije dovoljno konkretna" • Milan Bulajić, predsednik Fonda za istraživanje genocida ukazuje na "pokušaj minimizovanja jasenovačkih stradanja i žrtava

Foto: Beta

Nova postavka izložbe u memorijalnom centru Jasenovac, koji bi trebalo da bude obnovljen do 16. marta, već nailazi na oštre kritike. Nemački ambasador u Zagrebu Gebhart Vajs, posle nedavne posete ovom stratištu rekao je da "postavka nije dovoljno konkretna", dok Milan Bulajić iz Beograda, kordinator Međunarodne komisije za istinu o Jasenovcu i predsednik Fonda za istraživanje genocida ukazuje na "pokušaj minimizovanja jasenovačkih stradanja i žrtava, što se, kako napominje, vidi već i iz same promene naziva iz "Jasenovac logor smrti" u "Jasenovac logor smrti i radni logor".
- Kakav je to radni logor u kojem je pobijeno 19.432 deteta od jednog dana do 14 godina starosti, a za koje imamo tačno ime i prezime - pita se Bulajić i dodaje da "po povratku jasenovačke izložbe iz Muzeja holokausta u Vašingtonu, na postavci u Jasenovcu sada više ne postoji ni jedan dokument o stradanjima Roma".

Sećanje na stradale

Direktorka Nataša Jovičić kaže da će se insistirati na ideji sećanja na stradale i na sećanjima preživelih logoraša. Prihvaćena je ideja da ceo prostor logora bude otvoren za posete, odnosno da i reka Sava, kao i područje oko spomenika budu dostupni posetiocima.
- U stalnu postavku ušlo bi celo područje, odnosno posetioci bi ulazili u deo gde se nekad nalazio logor, da bi kasnije u prostoru samog Memorijalnog centra odali počast žrtvama - kaže Nataša Jovičić.

Bulajić navodi da je Zemaljska komisija Hrvatske za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača, procenila 1946. godine, u svom izveštaju, da je u logoru Jasenovac pobijeno između 500 i 600 hiljada ljudi, jer kako je navela nije bilo moguće utvrditi tačan broj žrtava. I Vizentalov centar iz Amerike u svojoj enciklopediji navodi procenu od 600.000 pobijenih u Jasenovcu - kaže Bulajić.
On napominje da nije upoznat sa detaljima rekonstrukcije Memorijalnog centra, jer, kako ukazuje "u Hrvatskoj se ne uvažava Međunarodna komisija za istinu o Jasenovcu, mada je na njenom čelu uvaženi prof. dr Bernar Klajn, inače Jevrejin".
Nemački ambasador Gebhart Vajs kritikovao pokušaj da se na izložbenoj postavci u Jasenovcu izbegnu direktne slike mučenja i ubijanja, a umesto njih postave lični predmeti logoraša u cilju individualnog pristupa, nije dovoljan i konkretan.

Mobilizacija emocija i straha

Nemački amasador Vajs je rekao kako mu se čini da su ratovi devedesetih delom bili uslovljeni "stavljanjem u frižider" svih spornih pitanja u Titovom periodu", pa se takozvane elite početkom devedesetih iskoristile upravo tu situaciju da bi pristupili kolektivnoj mobilizaciji emocija i straha, nakon čega su usledili sukobi, zaključujući da o istoriji treba razgovarati, posebno u Hrvatskoj.

Radovi na sanaciji spomenika "Jasenovački cvet" biće završeni do 16. marta, kada će Ivo Sanader, hrvatski premijer posetiti Spomen-područje Jasenovac i odati počast žrtvama ustaškog terora, te susresti se i s autorom spomenika Bogdanom Bogdanovićem i stručnjacima koji rade na sanaciji započetoj prošle godine, potvrdila je za "Vesti" direktor Spomen-područja Jasenovac Nataša Jovičić.
Inače, i ove godine 22. aprila, biće održana komemoracija u znak sećanja na proboj poslednje grupe logoraša 1945. godine.

Posetioci gledaju plan i spomen-obeležje u Jasenovcu

M. Đurić - R. Lončar

Одговори путем е-поште