Đukanović demantuje Fajnenšel tajms
Neimenovani diplomata iz Solaninog okruženja izjavio je londonskom listu da je Đukanovićeva izjava "udarac" nadama Evropske unije da će Balkan ići ka daljim i političkim integracijama
Podgorica - Vijest, koju su u subotu prenijeli crnogorski mediji, pozivajući se na Fajnenšel tajms, da je crnogorski premijer Milo Đukanović započeo razgovore sa zvaničnicima Srbije o mogućem rasformiranju državne zajednice odjeknula je u crnogorskoj javnosti kao veliko iznenađenje. Ne zbog toga da je tako nešto nemoguće, nego više zbog toga što je to javno objelodanjeno i to prvo u stranom listu. Međutim, ubrzo se ispostavilo, sudeći po tvrdnjama Biroa Vlade Crne Gore za odnose sa javnošću, da od toga nema ništa i da je u stvari takva vijest proizvod neprecizne interpretacije Đukanovićeve izjave.
Beograd nije upoznat Beograd - Potpredsedniku Vlade Srbije Miroljubu Labusu nije poznato da se vode bilo kakvi zvanični razgovori sa crnogorskom Vladom o razdruživanju Srbije i Crne Gore, rečeno je agenciji Beta u subotu u Labusovom kabinetu. Labus nije hteo da komentariše izjavu crnogorskog premijera Mila Đukanovića za Fajnenšel tajms da je sa zvaničnicima Srbije započeo razgovore o mogućem rasformiranju državne zajednice. Beta |
"I tokom razgovora za Fajnenšel tajms, kao i u svim drugim prilikama, Đukanović je naglasio privrženost Crne Gore implementaciji Beogradskog sporazuma i poštovanju međunarodnih obaveza", saopštio je Vladin Biro.
Govoreći o eventualnoj mogućnosti ubrzanja rokova sadržanih u Beogradskom sporazumu, Đukanović je kazao, stoji u saopštenju, da do takvog ubrzanja može doći samo "ukoliko se oko toga usaglasimo sa Srbijom". Kad je riječ o deblokadi procesa približavanja državne zajednice Evropskoj uniji, premijer je rekao, navodi se u saopštenju Vladinog Biroa, da je u razgovoru sa Vojislavom Koštunicom predočio tri moguća rješenja.
"Primarno - da pokušamo sa evropskom Komisijom da nađemo zajednički jezik, da uvaže specifičnost naše Unije i da daju pozitivnu ocjenu fizibiliti studije. Dakle, da kao unija Srbija i Crna Gora potpišemo sporazum sa EU i da deblokiramo proces". Druga mogućnost - da Crna Gora i Srbija, ne ulazeći u redefinisanje državnog okvira tokom trajanja tri godine, potpišu odvojene sporazume o asocijaciji i stabilizaciji sa EU.
I treća - ukoliko EU ne prihvati prvu i drugu mogućnost, da se Srbija i Crna Gora usaglase o bržem raspisivanju referenduma, kako bi bilo razriješeno prethodno pitanje koje se tiče državnog statusa, i kako bi rasterećeni tog prethodnog pitanja mogli da se posvetimo pitanju evropskih integracija, saopštio je Vladin Biro za odnose sa javnošću.
Fajnenšel tajms je objavio, kako su prenijeli crnogorski mediji, da je Đukanović kazao da "Evropa ne đeluje u skladu sa onim što je obećano kada smo potpisali trilateralni sporazum", kao i da je izrazio nezadovoljstvo odlaganjem procesa o pridruživanju Evropskoj uniji.
I dok Fajnenšel tajms tvrdi jedno, a Vladin biro drugo - Đukanovićeva izjava se uveliko komentariše i u stranoj i domaćoj političkoj javnosti.
Jedan neimenovani diplomata iz Solaninog okruženja izjavio je londonskom listu da je Đukanovićeva izjava "udarac" nadama Evropske unije da će Balkan ići ka daljim i političkim integracijama, prenosi podgorički Dan. "Svako razdvajanje Srbije i Crne Gore moglo bi podstaći separatističke poteze na Kosovu, kao i u Bosni, gdje mnogi Srbi još teže političkom jedinstvu sa Srbijom", prenosi Fajnenešl tajms ocjene neimenovanih diplomata, piše Dan.
Dan u svom tekstu navodi i stav jednog neimenovanog sagovornika iz britanskog lista: da su pogriješili njegovi novinari, Fajnenšel tajms ne bi zatražio još jedan intervju na istu temu - od srpskog premijera Vojislava Koštunice.
Predsjednik državne zajednice Srbija i Crna Gora Svetozar Marović sumnja u autentičnost Đukanovićevog intervjua, navodeći da bi tvrdnje u njemu bile u suprotnosti sa posljednjim dogovorima o unapređenju odnosa u državi. "Izjava u londonskom listu u suprotnosti je i sa izjavama premjera Srbije Vojislava Koštunice po povratku iz Brisela, u kojima ističe da evropski zvaničnici isključuju mogućnost pojedinačnih pregovora republika o ulasku u evropske institucije", rekao je Marović u izjavi za medije.
"Nema razgovora o razdruživanju. Milo Đukanović može o nezavisnosti pričati jedino u Crnoj Gori i raspisati referendum", kazao je podgoričkom Danu zamjenik predsjednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić, uz napomenu da Đukanović saopšti s kim konkretno pregovara iz Srbije.
Dan prenosi i izjavu iz kabineta potpredsjednika Vlade Srbije i lidera G17 Plus. "Nikome u Vladi srbije nije poznato da je s nekim gospodin Đukanović razgovarao na tu temu", prenijela je šef Labusovog kabineta Slađana Paunović.
"To je još jedna u nizu laži Đukanovića, kao i sve što on radi... Ako želi da ispriča tu priču, moraće da se sukobi i sa Crnom Gorom, i sa Srbijom i sa Evropom. On u Srbiji više nema partnera za kršenje Ustavne povelje, a oni za koje je Đukanović mislio da ima partnere, tamo više ne rade", komentar je starog-novog predsjednika Narodne stranke Crne Gore Dragana Šoća. V. Koprivica