Visoki predstavnik EU boravio na Kosmetu

Solana: Albanci će morati ponovo da sagrade ono što su spalili

   

- Tužno je vidjeti uništene škole, iz kojih su evakuisana djeca i ubijeni ljudi. To je nešto što ne smije biti tolerisano. Kriminalci moraju biti uhapšeni, a građani Kosova moraće da žive zajedno - izjavio je visoki predstavnik Evropske Unije za spoljnu politiku i bezbjednost Havijer Solana prilikom posjete Kosovu i Metohiji 24. marta. On je u Kosovu Polju pozvao Srbe da ostanu na Kosovu, da "budu odvažni i prevaziđu teškoće" i obećao pomoć EU u obnovi njihovih porušenih domova.
Solana je obišao Dom zdravlja, Osnovnu školu Sveti Sava i Belu zgradu, u kojoj je sakupljeno oko 150 preostalih Srba u tom mjestu.
Na Kosovo je sa Solanom doputovao i komesar EU za spoljne poslove Kris Paten, koji je upozorio da bi oni koji dozvoljavaju nedopustive akcije trebalo da shvate da na taj način uništavaju sopstvenu budućnost".
Solana je posjetio Kosovo na dan kada je prije pet godina NATO počeo vazdušne napade na Jugoslaviju, a bombardovanje je obrazloženo zaštitom ljudskih prava Albanaca na Kosovu i Metohiji.
On je ocijenio da su poslednji događaji na Kosovu nanijeli veliku štetu demokratizaciji pokrajine i da teško može povjerovati da napadi Albanaca na Srbe nisu bili organizovani.
- To je korak unazad u odnosu na snove i ciljeve o demokratskom i prosperitetnom Kosovu, u kome sve nacionalne zajednice mogu živjeti zajedno, izjavio je Solana. On je ocijenio da je u poslednjim događajima na Kosovu narušena i uloga međunarodne zajednice, jer je i Kfor bio napadnut.
- Teško se mogu oteti utisku da napadi Albnaca nijesu bili organizovani. Uostalom i obavještajni podaci govore o tome da su takozvani spontani događaji dobro organizovani - dodao je Solana.
Havijer Solana napustio je i sednicu Skupštine Kosova, nezadovoljan izlaganjima albanskih predstavnika koji ni jednom riječju nijesu spomenuli nasilje prema Srbima i rušenje njihovih kuća i crkava.
Predsjednik Skupštine Nexad Daci je u uvodnom izlaganju rekao da je "ovo godina jubileja" i "ulizički se zahvaljivao Solani i međunarodnoj zajednici za sve što su uradili za njih i Kosovo".
Za riječ se javilo još nekoliko poslanika i svi su poltronski hvalili Solanu, što je njega iznerviralo da lupi rukom o sto i izađe za govornicu.
- Ne interesuju me riječi hvale. Mene interesuje da govorimo o ubijenim Srbima, popaljenim kućama i manastirima i da čujem kada će početi obnova manastira i izgorelih kuća - uzviknuo je Solana.
On je istakao da će Albanci koji su počinili nedjela sigurno odgovarati i poručio da će morati da plate porušeno.
- Kada ste rušili moraćete i da platite obnovu porušenog - uzviknuo je Havijer Solana. M. P.




http://www.revijad.cg.yu/dan/

Одговори путем е-поште