Title: Message
SPC: Teroristički napad Sfora na sveštenika
BANJALUKA, 1. aprila 2004. (Beta) - Članovi Sinoda Srpske pravoslavne crkve (SPC) i sveštenici mitropolije dabrobosanske kritikovali su večeras Sfor zbog ranjavanja sveštenika Jeremije Starovlaha i njegovog sina Aleksandra.

Ocenjujući taj napad kao "teroristički", članovi Sinoda i mitropolije dabrobosanske zatražili su da taj incident osudi i Visoki predstavnik u Bsni i Hercegovini Pedi Ešdaun i predstavnici vlasti na entitetskom i federalnom nivou.

Sinod SPC i sveštenstvo Mitropolije poručilo je da će prekinuti saradnju i komunikaciju sa svima iz medjunarodne zajednice, kao i vlasti Republike Srpske i BiH koji ne osude napad na sveštenika i ne zatraže "kažnjavanje zločinaca".

"Ovim činom pokazano je da se danas usred Evrope vrši teror ne samo nad nevinima koji putuju vozom obavljajući svoje svakodnevne dužnosti, ne sluteći da mač zločinca visi nad njihovim glavama. Zločin terorizma je u ovom slučaju specifičan i ima posebnu težinu jer teror vrše oni koji sebe predstavljaju glavnim borcima protiv terorizma", navodi se u saopštenju izdatom na Palama.

Takodje, ističe se da je "druga osobenost ovog nehumanog napada taj da je napadnut hrišćanski sveštenik".

Ocenjeno je da se "duže vreme ciljanom medijskom kampanjom kompromituje SPC, njeno sveštenstvo, koje se bez dokaza optužuje za pomaganje osumnjičenima za ratne zločine, čime se na najperfidniji način stavlja na stub srama čitav jedan hrišćanski narod".

"Više je nego jasno da ovaj zločinački akt nije imao za cilj navodno hvatanje optuženih za ratne zločine, nego da je jedini cilj napasti dušu ovog naroda, a to je njegova crkva. Mi, sveštenici, javno postavljamo pitanje da li su životi nas i naših porodica ovog časa u rukama naoružanih, a koji su, opet, očigledno u rukama jednostrane i zaslepljene mržnjom štampe u BiH, koja takodje nikom nije odgovorna za svoje laži", navodi se u saopštenju.

Sarajevski "Dnevni avaz" je pre nekoliko dana preneo navodnu izjavu sveštenika Starovlaha iz podgoričke "Publike" prema kojoj je "dužnost svakog sveštenika SPC da štiti Radovana Karadžića". Sveštenik Starovlah je to demantovao.

U saopštenju Sinoda i Mitropolije se navodi da će dokumentacija o napadu na sveštenike na Palama biti upućena svim evropskim institucijama, hrišćanskim crkvama u celom svetu, od kojih će biti zatražena pomoć i zaštita za osnovna ljudska prava na život i ispovedanje vere.

U akciji potrage za Radovanom Karadžićem pripadnici Sfora su prošle noći na Palama upali u parohijski dom i teško ranili sveštenika Jeremiju Starovlaha i njegovog sina Aleksandra. Oni su operisani u Kliničkom centru u Tuzli i u kritičnom su stanju.

U crkvi Uspenja presvete Bogorodice na Palama je večeras služen moleban za sveštenika Jeremiju Starovlaha i njegovog sina Aleksandra.

Na Palama su večeras bili predstavnici Srpske pravoslavne crkve, najviše rukovodstvo RS, kao i delegacija Sinoda SPC iz Beograda.


http://www.beta.co.yu/

Одговори путем е-поште