Title: Message

ODRŽANA KOMEMORACIJA ŽRTVAMA LOGORA U JASENOVCU
SVET - Nedelja, April 25, 2004 18:22  RTS
U Spomen području Jasenovac danas je polaganjem venaca i komemoracijom kod spomenika 'Kameni cvet' odana počast svim stradalim, kao i preživelim zatvorenicima koji su na današnji dan 1945. godine pokušali bekstvo iz tog ustaškog koncentracionog logora.

Velikom broju okupljenih gostiju, medju kojima je bila i manja grupa preživelih logoraša, obratio se pokrovitelj komemoracije, predsednik Sabora Vladimir Šeks, koji je naglasio kako je Jasenovac i danas sinonim za neizmerno stradanje i ljudsku patnju.

'Ljudi su ovde pogubljeni samo zbog činjenice da su pripadali drugom narodu ili veri', rekao je Šeks i dodao kako jasenovački zločin ostaje trajni simbol ljudske netrpeljivosti i mržnje i večni spomenik tragičnih posledica fašizma, nacizma i ustaškog režima.

On je takodje istakao da je antifašizam, koji se postavio kao brana tim ideologijama, danas univerzalno načelo savremenog sveta i neizostavan element svake demokratije. Šeks je podržao istoričare i naučnike koji žele da dodju do što potpunije istine o žrtvama jasenovačkog logora.

Dodao je da je Hrvatska odlučna 'u osudi svih oblika ekstremizma i radikalizma, kao i nacionalne i verske netrpeljivosti, bez obzira na njihove izvore ili nosioce'. Predsednik Saveta javne ustanove Spomen-područja Jasenovac Slavko Goldštajn rekao je da je dve i po godine nakon osnivanja Saveta otkrivena 'prava istina o karakteru jasenovačkog logora, dok je približno odredjen i broj stradalih'.

'Prema rezultatima opsežnih istraživanja, ne može se govoriti o manje od 70.000 ili više od 100.000 žrtava, ali tačan broj se nikada neće saznati', rekao je Goldštajn. On je dodao kako je više od polovine jasenovačkih žrtava bilo srpske nacionalnosti, odnosno njih oko 50.000, zatim Jevreja kojih je bilo oko 17.000, Hrvata oko 12.000 i Roma kojih je stradalo oko 10.000.

Stradalo je i oko 2.000 pripadnika raznih drugih nacionalnosti, najviše Bošnjaka. 'Ovim približnim brojkama pobijaju se preuveličavanja prema kojima je u Jasenovcu stradalo oko 700.000 ljudi, ali i umanjivanja koja su tvrdila da broj žrtava ne prelazi dve hiljade', rekao je Goldštajn.

On je, medjutim, dodao da je sa sigurnošću utvrdjen karakter jasenovačkog logora, koji je u prvom redu bio logor smrti, ali i radni, tranzicijski i kažnjenički logor. Osim preživelih logoraša i posetilaca, na komemoraciji su bile i delegacije predsednika države i vlade, koordinacije jevrejskih opština, ambasadori akreditovani u Hrvatskoj, kao i predstavnici udruženja nacionalnih manjina.

Na komemoraciji su pročitani telegrami Srpskog narodnog veća, Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske i predstavnika romskih udruženja. Održane su i molitve za stradale logoraše, koje su predvodili vladika slavonski Sava, glavni rabin Hrvatske Kotel Da-Don i sisački imam Alem Crnkić, dok je umesto katoličke mise biskup Anton Škvorčević nedavno u jasenovačkoj crkvi služio misu za sve stradale.


Reply via email to