Title: B92 bilten vesti
 
 

STRUČNJACI O OTKUPU VOJNOG ROKA
Izvor: Beta

Beograd -- Stručnjaci za pitanja odbrane i ljudskih prava saglasni su da bi otkup vojnog roka bio diskriminacija.

Omogućavanje državljanima SCG koji žive u inostranstvu da otkupe vojni rok predstavljalo bi jednu vrstu diskriminacije, saglasni su stručnjaci. Međutim, ne postoji saglasnost oko toga da li tu mogućnost treba uvesti.

Stručnjak za pitanja odbrane Zoran Dragišić izjavio je za agenciju Beta da bi omogućavanje dijaspori da otkupi služenje vojnog roka bila "jedna od najgorih stvari koja može da nam se dogodi". "Ideja o otkupu vojnog roka uvodi neravnopravnost među građane. Deli ih na one koji žive u zemlji i one koji žive u inostranstvu. Ako se to proširi, deliće nas na bogate i siromašne, što nas vraća u predgrađansko društvo i ostavlja estetski veoma ružne konotacije, jer neodoljivo podseća na prostituciju", rekao je Dragišić. "Mislim da bi to apsolutno degradiralo sistem odbrane i vojnu obavezu kao takvu. To, međutim, ne treba brkati sa profesionalizacijom vojske. Ja mislim da je profesionalna vojska odlična stvar i da to treba da uvedemo čim budemo mogli, ali to ne uvodi podelu među građane. Tu vojsku izdržava svako prema svojim mogućnostima", rekao je Dragišić.

Vojni analitičar Ljubodrag Stojadinović izjavio je da u otkupu vojnog roka ne vidi "ništa loše", te da bi to "za vojsku bila bolja solucija od civilnog služenja". "Ako je ovdašnje zakonodavstvo prihvatilo princip civilnog služenja vojnog roka, onda nema razloga da se ne prihvati i otkup. Dilema je da li bi to dovelo u podređen položaj ljude slabijeg materjalnog stanja. Sigurno da da, ali to pitanje se može rešiti dobrom uredbom koja bi obezbedila da se očuva ravnopravnost građana", rekao je on dodajući da "ni na koji način ne treba uvesti diskriminaciju građana na osnovu materijalnog statusa". Stojadinović je, međutim, napomenuo da inicijativa za omogućavanje državljanima SCG u dijaspori da otkupe služenje vojnog roka "predstavlja lični stav ministra za dijasporu" Borislava Vukčevića, te da Savet ministara SCG i Ministarstvo odbrane o tome uopšte nisu razmišljali.

Predsednik Jugoslovenskog komiteta pravnika za ljudska prava Biljana Kovačević Vučo izjavila je da otkup vojnog roka "ne bi bio baš najpopularnije rešenje", ali da, imajući u vidu konkretne slučajeve, treba razmisliti o tome. "Kada je otkup vojnog roka u pitanju, ja se lomim između onoga što je princip, jer to na određeni način predstavlja diskriminaciju, i onoga što bi bilo praktično", rekla je ona dodajući da pitanja otkupa vojnog roka, prigovora savesti i oslobađanja od vojne obaveze "treba da budu rešena jednako za sve". "Međutim, imajući u vidu konkretne slučajeve ljudi koji žive u inostranstvu i koji ne mogu da reše svoj status tamo, da završe školovanje, završe poslove i moraju da se vrate u zemlju iako su samo formalni državljani, za njih je jedino rešenje bilo da otkupe svoj vojni rok", rekla je ona dodajući, ipak, da "ne zna da li je otkup najbolji način za to".

Zamenik ministra za dijasporu Aleksandar Čotrić izjavio je, po povratku iz zapadne Evrope gde je obišao državljane SCG u dijaspori, da će njegovo ministarstvo podneti inicijativu da se mladima iz dijaspore omogući da dobrovoljno služe vojni rok, da im se skrati vojna obuka ili da otkupe vojni rok. "Novac od otkup vojnog roka bio bi uložen u modernizaciju i profesionalizaciju Vojs ke SCG", rekao je Čotrić.

<<B92logo.gif>>

Одговори путем е-поште