"To je politika koja omogućava stabilnost i napredak Srbije i zato je veoma važno da budući predsednik Srbije u potpunosti i bezrezervno zastupa te političke ciljeve", navodi se u saopštenju Predsedništva DSS-a izdatom u sredu uveče.
U saopštenju stoji da su Srbiji u ovom trenutku najpotrebniji stabilnost, unutrašnji mir i ostvarivanje postupnog napretka. DSS podseća da se svojim učešćem u Vladi zalaže za prioritete državne politike - donošenje novog Ustava Srbije, jačanje državne zajednice Srbije i Crne Gore i borbu za provođenje plana o političkom rešenju za Kosmet. "Ovo je politika koja omogućava stabilnost i napredak Srbije i zato je veoma važno da budući predsednik Srbije u potpunosti i bezrezervno zastupa ove političke ciljeve... u ostvarivanju ove politike predsednički kandidat Boris Tadić ima podršku DSS-a", stoji u saopštenju.
U ime G17 plus, Mlađan Dinkić je za B92 izjavio: "Prošlo je vreme kada neke sitne razmirice treba da budu kamen spoticanja za postizanje jedinstva demokratskih snaga i G17 plus pozdravlja, naravno, i ovu odluku Predsedništva DSS-a i svi ćemo zdušno da podržimo Borisa da pobedi na ovim izborima, a nadam se da će to biti samo prvi korak ka budućem jedinstvu demokratskih snaga u Srbiji kao bi ostvarili svoje ciljeve koje građani demokratske orijentacije od nas očekuju."
Podsetimo da su Koštunica i Tadić su u utorak razgovarali o drugom krugu predsedničkih izbora i priroritetu državne politike.
Kako je saopšteno iz Vlade Srbije, premijer Srbije Vojislav Koštunica i predsednički kandidat Demokratske stranke Boris Tadić razgovarali su i o stabilnosti institucija u Srbiji i državnoj zajednici, ali i o neophodnosti borbe protiv korupcije i kriminala.
Posle sastanka, novinarima se obratio Tadić, koji nije precizirao da li će od Koštunice dobiti podršku u drugom krugu predsedničkih izbora. “To ćete morati da pitate njega. Dakle, bilo bi krajnje nekorektno s moje strane da govorim o tome ko će meni dati podršku u drugom krugu. Ja, dakle, i svojim ponašanjem želim da doprinosim političkoj stabilnosti. Imaću razgovore sa svim relevantnim političkim činiocima u zemlji i sa svima koji smatraju da je evropski put Srbije put političkih i ekonomskih reformi”, rekao je Tadić.
Tadić je naveo i da se s Koštunicom saglasio o tome da je neophodno očuvati stabilnosti državnih institucija. “Niti ja, niti Koštunica, niti drugi lideri u Srbiji, svako na svojoj poziciji, ne želimo da doprinesemo političkoj nestabilnosti. Ja sam potpuno ubeđen u svoju pobedu na ovim predsedničkim izborima i jedna od institucija u Srbiji, posebno važna za političku stabilnost, jeste institucija predsednika, a moja namera je da toj stabilnosti doprinosim sa pozicije predsednika Srbije”, rekao je Tadić.
S druge strane, šef diplomatije Srbije i Crne Gore Vuk Drašković izjavio je u Luksemburgu da će krajem ove godine biti održani vanredni parlamentarni izbori u Srbiji. Drašković je posle razgovora s predstavnikom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijerom Solanom izjavio kako je uveren da će na tim izborima pobediti demokratske snage koje će dobiti podršku Evrope.
“Mi u ovoj godini idemo u susret vanrednim parlamentarnim izborima i bilo bi veoma dragoceno za demokratske snage u Srbiji da nas Evropa konkretno podrži. U slučaju da odlučno zakoračimo ka Evropi, mislim da možemo da računamo na podršku u liberalizaciji viznog režima i stavljanje zemlje na 'belu' Šengen listu pre pristupanja EU”, rekao je Drašković.
Solana je rekao da veruje da građani SCG ne žele da budu odvojeni od onoga što predstavlja i znači EU. “Građani su glasali i rekli svoje, a mi o tome ne želimo da sudimo. Jedino što bi trebalo da znaju jeste da će od rezultata izbora zavisiti mnogo toga. Izbori mogu imati uticaj i na odnose Srbije i Crne Gore i Srbije i ostatka sveta, uključujući EU”, rekao je Solana.