Title: Message
Akcelerator za ubrzavanje nauke
B. ĐORĐEVIĆ - V. POPOVIĆ  02.07.2004, 17:52:44

VEST pristigla iz Moskve pre nekoliko dana, da je Mlađan Dinkić, republički ministar finansija, postigao dogovor da ruska vlada jedan deo klirinškog duga Srbiji i Crnoj Gori izdvoji za akcelerator u Institutu za niklearne nauke "Vinča", otvorila je realnu šansu da Srbija, za najviše dve godine, postane jedan od naučnih centara jugoistočne Evrope.
Šta bi se dobilo sa novcem iz Rusije?
Najavljeni milioni dolara, kako je saopšteno iz Moskve, otišli bi na nastavak državnog projekta "Tesla", koji je Vlada Srbije inicirala još u avgustu 1989. godine. Reč je o izgradnji Akceleratorske instalacije Tesla (AIT), u laboratoriji za fiziku INN "Vinča", objašnjava za "Novosti" dr Nebojša Nešković, rukovodilac ovog projekta.
- Glavni deo postrojenja je ciklotron, koji bi proizvodio radiofarmaceutik FDG. Ovaj radiofarmaceutik koristi se za pozitronsku emisionu tomografiju, vrhunsku dijagnostičku metodu u onkologiji. Vrlo lako otkriva i male tumore, veličine milimetra i pokazuje da li su benigni ili maligni - objašnjava dr Nešković. - Kada imate preciznu dijagnostiku, ne idete u hirurške intervencije bez razloga. Procene su da bi akcelerator uštedeo Srbiji 25 miliona dolara godišnje.
Korišćenje farmaceutika FDG ometa njegov period poluraspada koji iznosi svega 110 minuta i može da se dopremi samo u bolnice koje su udaljene do 300 kilometara.
Dr Nešković objašnjava da naša medicina ima velike potrebe za ovakvom dijagnostikom, ali je uvoz FDG-a praktično nemoguć, s obzirom na to da bi se farmaceutik raspao pre nego što dođe do pacijenta! "Vinča" bi svakog dana morala da počne sa prizvodnjom FDG-a u 3.30 ujutru, kako bi on stigao do bolnica u našoj zemlji do 9.45 časova. Prvi pozitronski emisioni tomograf u Institutu za nuklearnu medicinu Kliničkog centra Srbije, a drugi u Institutu za onkologiju "Sremska Kamenica".
- Svaki od njih omogućiće oko 1.700 dijagnoza godišnje - kaže dr Nešković. - Za ovo je potrebno još 5,5 miliona dolara i ako novac "krene" ovog meseca, rutinska proizvodnja FDG-a u Srbiji počela bi 2006. godine.
Proizvodnja farmaceutika FDG je izuzetno profitabilna za državu, ističu naučnici "Vinče". Koliko bi koštao takav pregled i dijagnoza pomoću tomografa?
- Cena kompletnog pregleda je oko 1.800 evra, u koju ulazi i cena FDG-a koja je oko 400 evra. Postoji velika mogućnost da Zavod za zdravstveno osiguranje pokriva jedan deo troškova dijagnostike, a ukoliko bi država pristala da pomogne oko održavanja postrojenja, mi bismo snizili cenu FDG-a - kaže naš sagovornik.
Akcelerator bi prvenstveno imao medicinsku ulogu i programe koji su dobro isplativi. Međutim, on bi, kako kaže dr Nešković, prizvodio i srpske doktore nauka.
- Svetom vladaju postdoktori, a Srbija nema postdoktorske studije. Nemamo ljude za svetsku utakmicu. Instalacije kao "Tesla" stvaraju i vrhunske naučnike.

TERAPIJA TUMORA
POSLE završetka prve faze i druge faze, za koju je potrebno 4,3 miliona dolara, pristupilo bi se i trećoj: izgradnji kanala za protonsku terapiju, koja bi koštala oko 6,4 miliona dolara. Protonska terapija je ultramoderna metoda za terapiju tumora. Zrači se tumor, ali se ne oštećuje okolno tkivo.

ATOMSKA BOMBA
NA pitanje da li akcelerator može da se iskoristi za pravljenje atomske bombe, dr Nešković odgovara:
- Nikako. Nemamo veze sa takvim nuklearnim programom i suludo je o tome razmišljati. Nekada je teoretski moglo, "Vinča" je imala sveže nuklearno gorivo, oko 50 kilograma, od kojih je moglo da se napravi četiri, pet bombi. Prema dogovoru, gorivo je predato Rusima.


http://www.novosti.co.yu/

Reply via email to