INTERVJU
PREDSEDNIK SKUPSTINE SRBIJE PREDRAG MARKOVIC Srbija ima samo jednu himnu Javnost mozda nije toga svesna - Srbija ima samo jednu himnu, svecanu pesmu 'Boze pravde', pa samim tim nema nacina ni potrebe da bira izmedu vise predloga. Za himnu je najvaznije da je ona opsteprihvacena, od razlicitih stranaka, pozicije i opozicije i od strane gradana, a svaki put kada se na nekoj svecanosti intonira 'Boze pravde' ljudi spontano ustaju, kaze za " Dnevnik" predsednik Skupstine Srbije Predrag Markovic. Stoga se ovoga puta drzavni simboli - grb, zastava i himna nece uspostaviti referendumom, vec preporukom Skupstine Srbije, koja ima podrsku sefova poslanickih grupa i pri samom predlogu potpise 187 poslanika. Nacin na koji je samo osvanula vest da je zakazana skupstinska sednica na kojoj ce biti izmenjeni drzavni simboli moze navesti na utisak da se o drzavnim simbolima odlucivalo iza ociju javnosti, zbog cega nije bilo javne rasprave? - O tome nema ni govora. Dan nakon sto je izabran predsednik Skupstine, odrzao sam sastanak sa sefovima poslanickih grupa na kome smo razgovarali o nekoliko drzavnih pitanja koja prioritetno treba da budu resena u parlamentu, a medu njima su bili i drzavni simboli. Za konkretan predlog simbola koje imamo pred sobom - himnu "Boze pravde", Veliki i Mali grb iz 1882. godine i trobojka sa dve standarte za predsednika Srbije i narodne skupstine, moramo da se zahvalimo i strucnjacima koji su prethodnih godina u razlicitim institucijama i na razlicitim mestima razjasnili sve sto je laicima moglo biti sporno. Verujem da ce biti novog ustava Nasuprot jednoglasju oko simbola, cujemo i neka razlicita videnja vezana za ustav. Da li ste jos uvek optimista da se u skorije vreme ovakav konsenzus moze postici i oko najviseg pravnog akta? - Onog trenutka kada je skupstina konsenzusom donela odluku da ce se ustav menjati na ustavan nacin, zamolio sam medije da mnogo ne "talasaju" dok se na Odboru za ustavna pitanja ne nade usaglasen predlog. Javnost je veliki izazov za mnoge politicare, pa ne mogu da odole da o necemu ne govore. Jos tada sam upozorio na dve stvari. Prvo, na cinjenicu da je usaglasavanje oko ustava tehnicko pitanje, jer strucne rasprave traju godinama i argumenti su iscrpljeni, pa je sada je u pitanju samo gola politicka volja i tehnika strucnjaka. Drugo, da ne mozete biti sigurni da su stranke sposobne da postuju svoje odluke. U svakom slucaju mislim da na ustavu nije moguc ozbiljan rad u predizbornim vremenima i to niko ni ne pokusava u ovom trenutku. Vrlo brzo cemo imati priliku da proverimo da li su stranke, a sve su glasale za to da se ustav menja na ustavom predviden nacin i da se menja u celini, u stanju da ispostuju sopstvenu odluku. Ja verujem u sve poslanike jer verujem u suvereno pravo gradana koji su za njih glasali. I verujem u korist od razlicitih misljenja i razlicitih argumenata ali prezirem strast sa kojom se politicke elite svadaju na stetu sopstvene drzave. Red, zakon i postenje, kategorije za koje se zalazem, su jednake za sve ali za sve nam treba i mnogo strpljenja. Zahvaljujem i poslanicima i medijima i gradanima koji to strpljenje imaju. Kada vec govorimo o tekstu himne, to je himna o pravdi, a pravda je nesto sto mozda najvise nedostaje nasoj drzavi. Sam tekst pesme izvoden je u nekoliko verzija, u razlictim vremenima, a posto je Srbija danas Republika prirodno je da aktuelna varijanta teksta insistira na narodu i srpskim zemljama. Isti je slucaj i sa grbom na kome kruna nije simbol monarhije, vec je to kruna Nemanjica kao simbol drzavnosti. Moze li neko to sto se u himni spominju srpske zemlje protumaciti kao hegemonizam? - Slicne stvari desavale su se i u drugim zemljama u tranziciji. Slicna polemika vodena je i u Madarskoj i na kraju je kruna ostala kao simbol drzanosti, a himna im pocinje gotovo identicno kao i srpska himna recima 'Boze pravde svih Madara'. Potom bilo je polemika u Madarskoj, ako ne gresim, oko simbola tri brda sa tradicionalnog madarskog Grba i raspravljalo se nije li to mozda remecenje medudrzavnih odnosa, buduci da se sada jedno brdo nalazi u Madarskoj, a ostala dva u Rumuniji i Slovackoj. Preovladalo je uverenje za koje se i mi ovde zalazemo da tradicionalni himna, grb i zastava ne treba da budu sporni, jer oni ne govore ni o cemu aktuelnom, vec su naprosto licna karta, deo identiteta jedne drzave. Simboli cak ne govore ni o proslosti, vec samo o kontinuitetu drzavnosti - i nista vise od toga, pa je vazno da oni budu nesporni a onog trenutka kada budu prihvaceni vi ni ne razmisljate sta je sve na njima. To je slucaj u vecini zemalja tako da se nadam da ce svi poslanici glasati. Ima li ovaj predlog podrsku svih poslanickih grupa? - Predlog je potpisalo 187 poslanika iz cetri poslanicke grupe, jer tehnicki nisu bili prisutni potpisi predstavnika DS-a i SPS-a. Sasvim je sigurno da bi u potpisu bila barem jos jedna poslanicka grupa. Ocekujem da ce ovo kao zajednicko, kao nesto sto nije inicijativa ni jednog coveka, ni jedne poslanicke grupe nesporno biti usvojeno i da ce Srbija do 19. avgusta imati nove drzavne simbole. U Srbiji je bilo dosta polemika i rasprava na ovu temu, ciji rezultat je samo to da nemamo ni grb, ni zastavu, ni himnu. Svi argumenti u tim ranijim rasprava su iscrpljeni, a mi danas nista nismo pametniji i bilo bi apsurdno otvarati nove price kada smo vec dosli do nespornih simbola. Sustinski nista nije nesporno, pa i nema razloga da se vodi nova javna rasprava, a podsecam da su ovde u skupstini ljudi koji predstavljaju tri miliona biraca. Mogle bi da se cuju zamerke sto na izjasnjavanje nije data i himna 'Hej Sloveni', za koju je jos uvek vezano dosta gradana. - Potpuno razumem te emocije. Jedan od razloga zasto je neophodno da Srbija dobije svoju himnu jeste da drzava uz koju se ta himna pevala vise ne postoji. Nije fer da sada gradani Srbije zvizde toj himni, jer ona treba da pripadne istoriji, i to na castan nacin. Potpuno je jasno da Hej Sloveni ne moze da bude himna Srbije zato sto takva drzava vise ne postoji i ona treba da bude nekome lepa, a nekome mozda ruzna, ali svakako uspomena. Srpska pravoslavna crkva negodovala je i trazila skidanje sa dnevnog reda himne drzavne zajednice. Ocekujete li da se to mozda desi i u republickom parlamentu? - Ne ocekujem. Moze li se zbog toga sto nije doslo do referenduma desiti da novi drzavni simboli 'padnu' pred Ustavnim sudom Srbije. - Nema razloga da se referendum odrzi jer se oni ustanovljavaju preporukom. Dakle, na isti nacin na koji je sa zastave Srbije uklonjena zvezda.Veoma je vazno da se oko stvari koje su nesporne i koje cine jednu drzavu postigne konsensus i da se ne vodi nepotrebna rasprava po svaku cenu. Mislim da cemo to i ovom prilikom dokazati i pokazati zrelost politickih elita, svejedno da li su one u parlamentu, ili van njega. Kao i sto je i do sada bila moja praksa, konsultovao sam sve relevantne politicke faktore i kljucne institucije, kojih se ova problematika tice, pa i predsednika Ustavnog suda Srbije Slobodana Vucetica. Iz svih tih razgovora sledi da je ovo jedini legalan nacin, sem onog drugog koji podrazumeva ustavni zakon, koji bi se donosio na isti nacin na koji bi se usvojio novi republicki Ustav. Svetlana Stankovic http://www.glas-javnosti.co.yu/ Srpska Informativna Mreza [EMAIL PROTECTED] http://www.antic.org/

