INTERVJU

PREDSEDNIK SKUPSTINE SRBIJE PREDRAG MARKOVIC

Srbija ima samo jednu himnu

Javnost mozda nije toga svesna - Srbija ima samo jednu himnu, svecanu pesmu
'Boze pravde', pa samim tim nema nacina ni potrebe da bira izmedu vise
predloga. Za himnu je najvaznije da je ona opsteprihvacena, od razlicitih
stranaka, pozicije i opozicije i od strane gradana, a svaki put kada se na
nekoj svecanosti intonira 'Boze pravde' ljudi spontano ustaju, kaze za "
Dnevnik" predsednik Skupstine Srbije Predrag Markovic. Stoga se ovoga puta
drzavni simboli - grb, zastava i himna nece uspostaviti referendumom, vec
preporukom Skupstine Srbije, koja ima podrsku sefova poslanickih grupa i pri
samom predlogu potpise 187 poslanika. 
Nacin na koji je samo osvanula vest da je zakazana skupstinska sednica na
kojoj ce biti izmenjeni drzavni simboli moze navesti na utisak da se o
drzavnim simbolima odlucivalo iza ociju javnosti, zbog cega nije bilo javne
rasprave?
- O tome nema ni govora. Dan nakon sto je izabran predsednik Skupstine,
odrzao sam sastanak sa sefovima poslanickih grupa na kome smo razgovarali o
nekoliko drzavnih pitanja koja prioritetno treba da budu resena u
parlamentu, a medu njima su bili i drzavni simboli. Za konkretan predlog
simbola koje imamo pred sobom - himnu "Boze pravde", Veliki i Mali grb iz
1882. godine i trobojka sa dve standarte za predsednika Srbije i narodne
skupstine, moramo da se zahvalimo i strucnjacima koji su prethodnih godina u
razlicitim institucijama i na razlicitim mestima razjasnili sve sto je
laicima moglo biti sporno.

Verujem da ce biti novog ustava

Nasuprot jednoglasju oko simbola, cujemo i neka razlicita videnja vezana za
ustav. Da li ste jos uvek optimista da se u skorije vreme ovakav konsenzus
moze postici i oko najviseg pravnog akta?
- Onog trenutka kada je skupstina konsenzusom donela odluku da ce se ustav
menjati na ustavan nacin, zamolio sam medije da mnogo ne "talasaju" dok se
na Odboru za ustavna pitanja ne nade usaglasen predlog. Javnost je veliki
izazov za mnoge politicare, pa ne mogu da odole da o necemu ne govore. Jos
tada sam upozorio na dve stvari. Prvo, na cinjenicu da je usaglasavanje oko
ustava tehnicko pitanje, jer strucne rasprave traju godinama i argumenti su
iscrpljeni, pa je sada je u pitanju samo gola politicka volja i tehnika
strucnjaka. Drugo, da ne mozete biti sigurni da su stranke sposobne da
postuju svoje odluke. U svakom slucaju mislim da na ustavu nije moguc
ozbiljan rad u predizbornim vremenima i to niko ni ne pokusava u ovom
trenutku. Vrlo brzo cemo imati priliku da proverimo da li su stranke, a sve
su glasale za to da se ustav menja na ustavom predviden nacin i da se menja
u celini, u stanju da ispostuju sopstvenu odluku. Ja verujem u sve poslanike
jer verujem u suvereno pravo gradana koji su za njih glasali. I verujem u
korist od razlicitih misljenja i razlicitih argumenata ali prezirem strast
sa kojom se politicke elite svadaju na stetu sopstvene drzave. Red, zakon i
postenje, kategorije za koje se zalazem, su jednake za sve ali za sve nam
treba i mnogo strpljenja. Zahvaljujem i poslanicima i medijima i gradanima
koji to strpljenje imaju.

Kada vec govorimo o tekstu himne, to je himna o pravdi, a pravda je nesto
sto mozda najvise nedostaje nasoj drzavi. Sam tekst pesme izvoden je u
nekoliko verzija, u razlictim vremenima, a posto je Srbija danas Republika
prirodno je da aktuelna varijanta teksta insistira na narodu i srpskim
zemljama. Isti je slucaj i sa grbom na kome kruna nije simbol monarhije, vec
je to kruna Nemanjica kao simbol drzavnosti.
Moze li neko to sto se u himni spominju srpske zemlje protumaciti kao
hegemonizam?
- Slicne stvari desavale su se i u drugim zemljama u tranziciji. Slicna
polemika vodena je i u Madarskoj i na kraju je kruna ostala kao simbol
drzanosti, a himna im pocinje gotovo identicno kao i srpska himna recima
'Boze pravde svih Madara'. Potom bilo je polemika u Madarskoj, ako ne
gresim, oko simbola tri brda sa tradicionalnog madarskog Grba i raspravljalo
se nije li to mozda remecenje medudrzavnih odnosa, buduci da se sada jedno
brdo nalazi u Madarskoj, a ostala dva u Rumuniji i Slovackoj. Preovladalo je
uverenje za koje se i mi ovde zalazemo da tradicionalni himna, grb i zastava
ne treba da budu sporni, jer oni ne govore ni o cemu aktuelnom, vec su
naprosto licna karta, deo identiteta jedne drzave. Simboli cak ne govore ni
o proslosti, vec samo o kontinuitetu drzavnosti - i nista vise od toga, pa
je vazno da oni budu nesporni a onog trenutka kada budu prihvaceni vi ni ne
razmisljate sta je sve na njima. To je slucaj u vecini zemalja tako da se
nadam da ce svi poslanici glasati. 
Ima li ovaj predlog podrsku svih poslanickih grupa?
- Predlog je potpisalo 187 poslanika iz cetri poslanicke grupe, jer tehnicki
nisu bili prisutni potpisi predstavnika DS-a i SPS-a. Sasvim je sigurno da
bi u potpisu bila barem jos jedna poslanicka grupa. Ocekujem da ce ovo kao
zajednicko, kao nesto sto nije inicijativa ni jednog coveka, ni jedne
poslanicke grupe nesporno biti usvojeno i da ce Srbija do 19. avgusta imati
nove drzavne simbole. U Srbiji je bilo dosta polemika i rasprava na ovu
temu, ciji rezultat je samo to da nemamo ni grb, ni zastavu, ni himnu. Svi
argumenti u tim ranijim rasprava su iscrpljeni, a mi danas nista nismo
pametniji i bilo bi apsurdno otvarati nove price kada smo vec dosli do
nespornih simbola. Sustinski nista nije nesporno, pa i nema razloga da se
vodi nova javna rasprava, a podsecam da su ovde u skupstini ljudi koji
predstavljaju tri miliona biraca. 
Mogle bi da se cuju zamerke sto na izjasnjavanje nije data i himna 'Hej
Sloveni', za koju je jos uvek vezano dosta gradana.
- Potpuno razumem te emocije. Jedan od razloga zasto je neophodno da Srbija
dobije svoju himnu jeste da drzava uz koju se ta himna pevala vise ne
postoji. Nije fer da sada gradani Srbije zvizde toj himni, jer ona treba da
pripadne istoriji, i to na castan nacin. Potpuno je jasno da Hej Sloveni ne
moze da bude himna Srbije zato sto takva drzava vise ne postoji i ona treba
da bude nekome lepa, a nekome mozda ruzna, ali svakako uspomena.
Srpska pravoslavna crkva negodovala je i trazila skidanje sa dnevnog reda
himne drzavne zajednice. Ocekujete li da se to mozda desi i u republickom
parlamentu?
- Ne ocekujem.
Moze li se zbog toga sto nije doslo do referenduma desiti da novi drzavni
simboli 'padnu' pred Ustavnim sudom Srbije.
- Nema razloga da se referendum odrzi jer se oni ustanovljavaju preporukom.
Dakle, na isti nacin na koji je sa zastave Srbije uklonjena zvezda.Veoma je
vazno da se oko stvari koje su nesporne i koje cine jednu drzavu postigne
konsensus i da se ne vodi nepotrebna rasprava po svaku cenu. Mislim da cemo
to i ovom prilikom dokazati i pokazati zrelost politickih elita, svejedno da
li su one u parlamentu, ili van njega.
Kao i sto je i do sada bila moja praksa, konsultovao sam sve relevantne
politicke faktore i kljucne institucije, kojih se ova problematika tice, pa
i predsednika Ustavnog suda Srbije Slobodana Vucetica. Iz svih tih razgovora
sledi da je ovo jedini legalan nacin, sem onog drugog koji podrazumeva
ustavni zakon, koji bi se donosio na isti nacin na koji bi se usvojio novi
republicki Ustav. 

Svetlana Stankovic
 
http://www.glas-javnosti.co.yu/

                           Srpska Informativna Mreza

                                [EMAIL PROTECTED]

                            http://www.antic.org/

Одговори путем е-поште