Glas javnosti,
 
Ponedeljak, 23.avgust, 2004.
 
Drustvo:
 

Reporter "Glasa javnosti" u Albaniji - otvaraju li se putevi saradnje između dve zemlje

Zajedničke su nam vrline i mane, često i koreni

Ministar spoljnih poslova SCG Vuk Drašković zalaže se za najbolje odnose sa Albanijom. U intervjuu tiranskom dnevniku "Dokoriera", Drašković je naglasio da bolji odnosi između Beograda i Tirane znače i bolje izglede za iskreno pomirenje, dijalog i dogovor između Albanaca i Srba na Kosovu.

Glavni urednik ovog lista Ben Andoni u razgovoru za "Glas" kaže da se Tirana zalaže za unapređenje odnosa s Beogradom.
- Kao što reče vaš ministar, zajednički su nam prostor na kome živimo, vrline i mane, često i koren. Imamo slične mitove i običaje - kaže Andoni.

Naš sagovornik ističe da su odnosi između Beograda i Tirane poslednjih godina bili veoma konstruktivni.
Predsednik Udruženja Morača - Rozafa, koje okuplja Srbe i Crnogorce i potpredsednik paralamentarne Partije za ljudska prava Milan Brajović kaže da veze između ove dve zemlje polako idu uzlaznom linijom.

- Česti su kontakti između predstavnika vlasti iz Beograda i Podgorice s kolegama u Tirani, ali i privrednici sve bolje sarađuju. Predsednik crnogorske i albanske vlade Darko Uskoković i Viktor Doda potpisali su početkom jula u Podgorici Memorandum o razumevanju vlada Crne Gore i Albanije. Povod je bio izgradnja visokonaponskog dalekovoda između dveju zemalja, što je prvi korak ka unapređenju saradnje u oblasti energetike - saznajemo od Brajovića.

- Taj projekat vodi EU, a visokonaponski dalekovod nije od važnosti samo za Crnu Goru i Albaniju, već i ostale zemlje u regionu. Cena čitavog projekta je oko 89 miliona evra. Zajednička konstatacija potpredsednika Skupštine Crne Gore Rifata Rastodera i ministra inostranih poslova Albanije Kastriota Isljamija je da su politički i diplomatski odnosi Crne Gore i Albanije dobar model za saradnju u regionu. Rešenje otvorenih pitanja u Tirani vide u dijalogu i saradnji s međunarodnom zajednicom.

Mnogo je otvorenih pitanja na relaciji Beograd-Tirana koje se tiču odnosa između dve zemlje.
U Draču se nalazi vila koju je kralj Leka Zogu poklonio kralju Aleksandru. Vila se nalazi na samoj obali u blizini hotela "Adriatik". Da li će biti vraćena našoj državi zavisiće od razvoja odnosa između dve zemlje. Da ne govorimo o desetinama kvadratnih kilometara naše teritorije koja je potopljena za potrebe hidroelektrane "Fierza". Takođe, SCG je vlasnik jednog placa u Tirani, na kome je izgrađen austrijski hotel "Ragner".

Na teritoriji Albanije žive pripadnici srpske i crnogorske nacionalne manjine, koji još nemaju adekvatno rešen status.
U Tirani, gde se prate svi događaji vezani za Kosmet, očekuje se da uz ostale predstavnike međunarodne zajednice, u razgovore o konačnom statusu budu uključena i Albanija.

Lj. Staletović


Одговори путем е-поште