Glas javnosti,
 
Utorak, 24.avgust, 2004.
 
Politika:
 
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/P04082302.shtml
 

Demokratska stranka Srbije nije za povlačenja tužbe protiv NATO

Vlada Srbije za sada ima potrebnu većinu

BEOGRAD - Vlada Srbije ima većinu u parlamentu i o gubljenju podrške se ne može pričati - izjavio je juče Andreja Mladenović, portparol DSS.

On je ujedinjenje stranaka Nebojše Čovića i Slobodana Orlića, prokomentarisao kao "normalan proces" na političkoj sceni.
- Ne verujem da će, zbog ujedinjenja SDP i DA, doći do promene u stavovima poslanika SDP u Skupštini Srbije - nada se Mladenović.

Portparol DSS je ponovio da je ta stranka protiv povlačenja tužbe SRJ protiv devet članica NATO i dodaje da Skupština Srbije nije nadležna za rezoluciju kojom se traži zabrana povlačenja tužbe. Srpski parlament bi danas trebalo, na predlog radikala, da raspravlja o rezoluciji.

- Tužbu ne treba sada povlačiti već treba videti kako će se Međunarodni sud pravde u Hagu izjasniti o nadležnosti povodom tužbi Hrvatske i Bosne i Hercegovine protiv SCG - objasnio je Mladenović. On nije mogao da kaže, da li će poslanici DSS glasati protiv rezolucije.

Govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji, Mladenović je kazao da njegova stranka ostaje pri stavu da nisu stvoreni uslovi za izlazak kosovskih Srba na oktobarske izbore. Mladenović je rekao da će DSS razmotriti ponudu zamenika predsednika SRS Tomislava Nikolića o pomoći za očuvanje državne zajednice SCG.
- Za sva ključna pitanja potrebno je imati konsenzus. To se nedavno desilo kada se odlučivalo o državnim simbolima - rekao je Mladenović, dodajući da o tome najpre očekuju razgovore u vladajućoj koaliciji i da se nadaju dobrom rešenju.

D. G.

 
#####
 
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/P04082301.shtml
 

Mada je rok "istekao juče", i dalje se opušteno licitira s Tribunalom

Optuženi u Hagu kad prođu izbori

Paunović: Svi u vlasti znaju da je došlo vreme za konkretne akcije. Protić: Ključ je u Koštuničinim rukama. Tadić ne želi sukob, pa je Srbija žrtva

BEOGRAD - Svi licitiraju oko datuma, mada smo jasno čuli da je rok za isporučivanje haških optuženika bio juče - rekao je za "Glas" lider Građanskog Saveza Srbije i bivši šef diplomatije SCG Goran Svilanović, reagujući na informacije da je poslednji rok za isporuku generala Hagu 1. oktobar.

Goran Paunović, šef poslaničke grupe i član Predsedništva G17 plus, stranke koja participira u srpskoj vladi, kaže da mu nije poznato da je definisan rok za izručenje, a da "sumnja da je tako nešto poznato i ljudima u Vladi Srbije".

Rok za isporučenje generala obelodanio je predsednik Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Nebojša Čović, u intervju "Fonetu", i upozorio kako to "niko neće javno da kaže".

- Iskreno se nadam da je 19. septembar poslednji dan kada će se završiti improvizacija saradnje sa Haškim tribunalom - odgovara Paunović i dodaje da nije dobro da se u javnost izlazi sa neproverenim informacijama.
- Svi u vlasti znaju da je prošlo vreme fiktivne saradnje sa Hagom i da je vreme za konkretne rezultate i akcije - zaključuje Paunović.

Visoki funkcioner Demohrišćanske stranke Srbije i bivši ambasador SCG u Americi Milan St. Protić smatra, međutim, da predizborni rejting nema veze s Hagom.

Zašto je to tako, Protić objašnjava ovim rečima:
- Zato što u vladi postoji prećutni sporazum da se o Hagu - ne raspravlja! To je zabetonirao Koštunica još onda kada je izjavio "Hag je za mene deveta rupa na svirali!". Od tada se ništa nije promenilo. Ključ je u Koštuničinim rukama, ali je on tu bravu zaključao za sva vremena. On predstavlja nastavak politike Slobodana Miloševića, i na spoljnom i na unutrašnjem planu. Tadić ne želi sukob sa Koštunicom i dolazimo do toga da je Srbija podređena pojedinačnim interesima - kaže Protić.

Srbija zbog toga trpi, ocenjuje Protić, a Svilanović upozorava da teški dani tek dolaze.

Svilanović: Ju, šta to bi

- Optuženi su ovde, optužnice su stupile na snagu, vlada ćuti, svet okolo gleda. Pa, kad nam evro bude 80 do 85 dinara, onda ćemo da se pitamo da li je to zbog lošeg vremena. Formalne sankcije nikada više nećemo imati, ali ćemo za dve godine shvatiti kako "nešto loše živimo" - upozorava Goran Svilanović.

D. Đevori


Одговори путем е-поште