ï
 
U Kongresu SAD osnovan srpski kokus | 09:00 -> 18:56 | Izvor: B92
VaÅington -- Srbija je dobila svoju â doduÅe neformalnu â poslaniÄku grupu u ameriÄkom kongresu.

Ova vest je obradovala graÄane, naviknute uglavnom na grupe koje sluÅe za pritiske na Srbiju. Naime, Administrativni komitet PredstavniÄkog doma Kongresa SAD usvojio je zahtev za uspostavljanje neformalne poslaniÄke grupe - Srpskog kokusa. To, meÄutim, ne znaÄi da su svi problemi u odnosima sa SAD reÅeni, veÄ da sada u ameriÄkom kongresu postoji neko ko Äe tumaÄiti probeleme Srbije.

Svoje kokus grupe u ameriÄkom kongresu do juÄe su imale sve zemlje Balkana, osim Srbije. Grupa koja je zastupala Srbiju postojala je u Kongresu sedamdesetih godina proÅlog veka, ali se u meÄuvremenu ugasila. Ambasador SCG u SAD Ilija VujaÄiÄ kaÅe da je ovo jedan od naÄina za poboljÅanje odnosa sa SAD i prilika â kakvu do sada nismo imali â da organizovano nastupamo u ameriÄkom kongresu. "UticaÄe svakako na stav administracije u smislu nekog boljeg razumevanja. Ja, naravno, oÄekujem da taj kokus omoguÄi veÄu razmenu ljudi i parlamentaraca i da, sa druge strane, utiÄe na kreiranje bolje atmosfere za ulaganja i za biznis", kaÅe VujaÄiÄ.

AnalitiÄar spoljne politike SAD Obrad KesiÄ, meÄutim, najveÄi znaÄaj ove grupe vidi u ravnopravnosti Srbije sa ostalim drÅavama, koje su takve grupe imale i ranije. "Pa to nije znaÄajno u politiÄkom kontekstu, u smislu da iÅta menja konkretno, supstantivno, Åto se tiÄe stavova. Ali, znaÄajno je simboliÄno, jer Älanovi te grupe javno priznaju da podrÅavaju pozitivniji pristup ameriÄke spoljne politike Srbiji", kaÅe KesiÄ.

Ipak, ambasador VujaÄiÄ upozorava da kokus grupa nije svemoÄna: postoje stvari koje ona moÅe, ali i stvari koje ne moÅe da uradi. Ona nije reÅenje svih problema u odnosima sa SAD, a ne treba je brkati ni sa grupama za lobiranje. "To nisu naÅi predstavnici u ameriÄkom Kongresu, to su ameriÄki predstavnici u ameriÄkom Kongresu, koji su, naravno, bliski administraciji ili svojoj stranci, i koji Äe, isto tako, vrÅiti, da tako kaÅem, uticaj na nas da neke stvari pokrenemo i da nam pomognu u tome", kaÅe VujaÄiÄ.

PredsedavajuÄi srpskog kokusa biÄe uticajni republikanac iz Indijane Ben Barton, Älan Komiteta PredstavniÄkog doma za meÄunarodne odnose, koji je i predloÅio formiranje kokusa, a kopredsedavajuÄi kongresmen Rahm Emanuel iz redova demokrata, Älan BudÅetskog  komiteta PredstavniÄkog doma. ObjaÅanjavajuÄi njihove motive da formiraju grupu, KesiÄ kaÅe da su oni predstavnici drÅave Ilinoj i grada Äikaga, gde Åivi veliki broj Srba. "Uspostavljanjem kokusa, oni pokazuju da shvataju da su Srbi znaÄajni u njihovoj opÅtini i da imaju znaÄajnu ulogu kada se izlazi na izbore. Ovo je jedno priznanje i sada je srpska zajednica, nakon viÅe od 10 godina, priznata kao jedna ozbiljna zajednica u Americi i da ima uticaj u politiÄkom Åivotu Amerike", kaÅe KesiÄ.

Kokus grupa u SAD oÄigledno Äe imati dosta posla, s obzirom da je demokratski kandidat za predsednika DÅon Keri poruÄio u zahvalnici srpskim glasaÄima u Americi da Äe problem Kosova biti brzo reÅen, i to na osnovu Åelje stanovnika pokrajine.

Одговори путем е-поште