Glas javnosti,
 
Ponedeljak, 18.oktobar, 2004.
 
Politika:
 

Kosovo i Metohija pred naredne parlamentarne izbore 23. oktobra

Rugovi najveće šanse, koalicije neizbežne

Nijedna srpska lista neće imati legitimitet ni srpskih glasača, ni Vlade Srbije i biće odbačeni i u nezavidnom položaju - mišljenja je Dušan Janjić

BEOGRAD - Neposrednim glasanjem 1.400.000 birača 23. oktobra izabraće 100 poslanika Skupštine Kosova za naredni četvorogodišnji mandat. Preostalih 20 mesta rezervisano je za pripadnike Srba i pripadnika ostalih nealbanskih grupa. U izbornoj trci, drugih po redu parlamentarnih izbora od uspostavljanja mirovne misije su 32 politička subjekta, među kojima su i dve srpske liste: Građanska inicijativa Srbija i Lista za Kosovo i Metohiju.

Prema istraživanjima prištinskog Instituta za Demokratiju i etničke odnose Kosova, izlaznost na ovim izborima biće 75,5 odsto, 15 odsto je neodlučnih, a 7,7 odsto neće izaći na birališta. Najveći broj glasova (34, 2 odsto) daje se Demokratskom savezu Kosova (DSK) Ibrahima Rugove, potom Demokratskoj partiji Kosova (PDK) Hašima Tačija (19,6 odsto), Alijansi za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja 12 odsto, a Građanskoj inicijativa "Ora" (Vreme) Vetona Suroija 3,4 odsto birača.

Moguće koalicije

Tri vodeće parlamentarne partije na Kosovu teško će moći da formiraju vladu i koalicije su neizbežne, a Suroi bi mogao da bude balans na kosovskoj političkoj sceni. Poznati novinar i urednik "Koha ditore"će dobiti na značaju ukoliko dobije 15 odsto glasova i bude učestvovao u Vladi. Ukoliko se ovo ostvari analitičar Tomislav Kresović veruje da bi Suroi predstavljao "neku vrstu nade za poboljšanje položaja Srba".

- Srpska zajednica, sa rasporedom snaga u Parlamentu koji se malo razlikuje od sadašnjeg, bez Suroija nema šanse. On bi bio neka vrsta amortizera između radikalnih Tačija i Haradinaja i umerenog Rugove. Ukoliko sastav Vlade bude zavisio od Suroija, on će pre podržati Rugovu, čime bi bilo neutralisano radikalno krilo sa kriminalnom prošlošću - tvrdi Kresović.

Izborna kampanja, za razliku od one od pre tri godine, protiče bez incidenata i međupartijskih oružanih obračuna, ali naš sagovornik ne isključuje mogućnost otvaranja sukoba među albanskim partijama ubrzo posle izbora. Glavni razlog biće međupartijska borba za to koja od njih će proglasiti nezavisnost. U tom slučaju Srbi, koji će se naći u senci albanskih sukoba u Parlamentu, povućiće se, a nije isključeno, smatra Kresović, da u tom slučaju Unmik raspiše nove izbore.

Velika obećanja

Partijski lideri obećavaju biračima punu zaposlenost i nezavisno Kosovo. Tači svoju izbornu kampanju vodi pod sloganom "Rad, Država i Dostojanstvo", Haradinaj poručuje "Samo pravo". Na "Pravac nacionalnog ujedinjenja" upućuje nekadašnji predsednik vlade Kosova u egzilu Bujar Bukoši, a Ibrahim Rugova garantuje nacionalno ujedinjenje i formiranje države. Suroi će u Parlamentu postaviti pitanje bezbednosti, tražiti formiranje ministarstva policije i pravde i za 12 meseci omogućiti Kosovu da ima svoj Ustav i zakone u celosti. Za Suroija je pitanje statusa Kosova najvažnije pitanje i zalaže se za konsenzus svih albanskih partija po tom pitanju.

Uloga Suroija

Prištinski analitičar Škeljzen Maljići, imajući u vidu nagli rast Rugovine popularnosti, očekuje da se 60 odsto birača ipak odluči za partiju aktuelnog predsednika Kosova a Dušan Janjić, predsednik Foruma za etničke odnose, smatra da je prerano davati procene na osnovu rezultata istraživanja, koje je obavljeno još pre početka kampanje.

- Ne treba zanemariti ni nagli rast uticaja Narodnog pokreta Kosova, koji preti da pretekne Suroija koji u ovom trenutku, nedelju dana pred izbore, nema garancije da će ući u Parlament. Raspored snaga unutar Parlamenta neće bitnije biti izmenjen. Ostaće tri vodeće partije, a prema najnovijem istraživanju Tači je jači od Rugove. Ukoliko uđe u Parlament, Suroi će da unese novu kulturu dijaloga, ali ako bude u kosovskoj skupštini Suroi će biti u Vladi i, kada krenu pregovori s Beogradom, biće u igri - istakao je Janjić.

Bura tek posle izbora

I Janjić je mišljenja da će politički život na Kosovu biti buran tek posle izbora. Prva dva do tri meseca, "biće ključna i nije isključeno ponavljanje scenarija od 17. marta, obzirom na sve veću i sve otvoreniju netrpeljivost Albanaca prema međunarodnoj zajednici". Nervoza kod albanskog stanovništva zbog toga što Kosovo još uvek nije nezavisno je velika, što glasno ističe i Arben Kurti, jedan od Albanaca koji je viđen na čelu novih protesta protiv Unmika i Kfora. Nisu isključeni ni napadi na Rugovine saradnike, na šta je nedavno upozorila Edita Tahiri.

Kako će se u svemu ponašati srpski poslanici. Za tri meseca, tvrdi Janjić, neće se ništa promeniti u odnosu na položaj Srba, kao ni izlaznom varijantom za koju se zalaže predsednik Srbije Boris Tadić. Sagovornik Glasa veruje da nije važno ko će od Srba da uđe u kosovski Parlament, jer nijedna lista neće imati legitimitet ni srpskih glasača, ni Vlade Srbije "i odbačeni naći će se u nezavidnom položaju".

U svakom slučaju, Srbi na Kosovu moraju biti spremni na razne scenarije i samo ako se zajednički organizuju, delotvornije će delovati.

Ljiljana Staletović


Reply via email to