DŽEFRI T. KUNER: AMERIČKA VLADA NAPRAVILA DRAMATIČAN ZAOKRET U ODNOSU NA HAŠKI TRIBUNAL
SVET - Ponedeljak, Oktobar 25, 2004 18:53  RTS
hag1123456 Vlada američkog predsednika Džordža Buša učinila je dramatičan zaokret u odnosu na Haški tribunal, insistirajući da se slučajevi ratnih zločina počinjenih 90-ih godina u ratovina na Balkanu ili prenesu na domaće sudove ili, pak, da se počinioci amnestiraju, ocenio je, u članku za 'Vašington tajms', renomirani američki analitičar Džefri T. Kuner.

'Ovakva promena stava znači ne samo da je došlo do dramatične promene u američkoj politici prema Haškom tribunalu, već i da se time, što je još važnije, zadaje smrtonosan udarac moći i kredibilitetu gospođe Karle del Ponte', piše Kuner, dodajući:

'Nedavno mi je zamenik državnog sekretara za kontrolu oružja, Džon Bolton, rekao u intervjuu da Vašington strahuje da je Haški sud, umesto da doprinese etničkom pomirenju, postao pretnja po regionalnu stabilnost'.

'Postoji realan rizik da Haški tribunal ne doprinese poboljšanju situacije na Balkanu, već da može izazvati nova neprijateljstva koja bi u budućnosti mogla da izazovu jačanje napetosti', navodi Kuner Boltonovu izjavu.

Bolton i drugi visoki funkcioneri Stejt departmenta konačno shvataju da Karla del Ponte i njene kolege odbijaju da priznaju da je Haški tribunal postao politizovan - sud koji nije uspeo da ispuni svoj prvobitni mandat, ističe Kuner, dodajući da je osnivanjem toga suda 'čudovište pušteno na slobodu'.

'Umesto da bude nepristrasan sud koji kažnjava one koji su počinili ratne zločine ili naredili njihovo izvršavanje, Haški tribunal je postao sredstvo kojim gospođa Del Ponte hoće da prekroji istoriju balkanskih ratova' piše Kuner, ocenjujući da je Karla del Ponte zloupotrebila svoj položaj podizanjem optužnica koje nisu potkrepljene dovoljno jasnim dokazima i da je najočigledniji primer za to optužnica protiv odbeglog hrvatskog generala Anta Gotovine.

Kao što Bolton primećuje, problem s Haškim sudom je u tome što on nije demokratski. Zato ne postoji provera eventualne zloupotrebe položaja. Stoga je Bušova vlada zaključila da je jedino rešenje da se slučajevi ratnih zločina vrate domaćim sudovima, piše Kuner.

'Visoki funkcioner Bušove vlade je naglasio da bi odgovornost za suđenje za navodne ratne zločine 'trebalo da snose ljudi koji će morati da žive sa odlukama koje budu doneli... Stoga, SAD s pravom veruju da je Haški tribunal postao ne samo nedemokratska institucija, već i direktna pretnja razvoju demokratije u čitavoj bivšoj Jugoslaviji', ističe Kuner, dodajući da je njegova najveća mana što, kao međunarodni sud bez mnogo odgovornosti, usporava razvoj nezavisnih sudova i vladavine zakona u Hrvatskoj, Srbiji i Bosni.

'Da bi iz kamenitog tla Balkana iznikao trajan demokratski poredak, neophodno je da se izgrade potpuno funkcionalne pravosudne institucije' piše Kuner, navodeći izjavu Boltona da jedna od mana bilo kog suda koji deluje na daljinu jeste što on odnosi odgovornost.

'Ja, međutim, mislim da to ne doprinosi političkom sazrevanju društava za koja se nadamo da će postati demokratska i shvatiti da moraju da se suoče sa onim što su radile njihove prethodne vlade. Zato je naš stav prema Haškom tribunalu i prema sudu za zločine počinjeine u Ruandi da treba izgraditi institucije u zemljama u kojima su zločini počinjeni i na njh preneti odgovornost za kažnjavanje počinilaca', rekao je Bolton.

'Sada je jasno - Haški tribunal je potpun promašaj. Suđenje bivšem srpskom diktatoru Slobodanu Miloševiću nastavlja da se vuče bez kraja na vidiku. Ozloglašeni lideri bosanskih Srba, general Ratko Mladić i Radovan Karadžić, i dalje su na slobodi. Optužnica protiv Gotovine preti da destabilizuje Hrvatsku. Bosanski muslimani i kosovski Albanci misle da pravda nikada neće biti zadovoljena, a Srbi smatraju da je tribunal usmeren protiv njih', ocenio je Kuner i zakljčio:

'Karla del Ponte je uspela da postigne ono što pre nje nikome nije uspelo - da privremeno ujedini zaraćene narode bivše Jugoslavije u otporu koji joj pružaju. Ona je balkanska ledi Magbet, beskrupulozni politički karijerista sa iluzijom o sopstvenoj veličini. I baš kao u slučaju ledi Magbet, pohlepa Del Ponteove za vlašću dovela je do njene propasti'.

U Haškom tribunalu nije do sada bilo moguće dobiti zvaničnu reakciju na pisanje današnjeg 'Vašington Tajmsa'. Florans Artman, portparol glavnog tužoca Tribunala, izjavila je dopisniku Tanjuga da ne može dati nikakvu izjavu jer je na odmoru, a nije ni pročitala članak američkog analitičara Džefrija T. Kunera.

Artman je nezvanično prokomentarisala da je Kunerova analiza njegovo privatno mišljenje i da se ne može identifikovati sa stavom administracije predsednika Džordža Buša. Ona rekla da se zvanično reagovanje može očekivati sutra u Hagu.

http://www.rts.co.yu/




Одговори путем е-поште