VESTI, nezavisni dnevni list dijaspore na srpskom jeziku za Evropu, Ameriku i Australiju
 obj. 02.novembar 2004.
  

POSLE URUČIVANJA PRIZNANJA MILI ALEČKOVIĆ IZ PARIZA

SVAĐA ZBOG ZAHVALNICA

• Zahvalnice dodeljujemo po izuzetno strogim i visokim kriterijumima, kaže za "Vesti" Aleksandar Čotrić, zamenik ministra za dijasporu

Zahvalnice Ministarstva za dijasporu Vlade Srbije, posle uručenja ovog priznanja Mili Alečković iz Pariza, podelile su deo srpskog rasejanja u Evropi i izazvale oštre reakcije u Francuskoj, mada je prvi javno protestovao Nikola Janić, predsednik Srpskog saveza iz Švedske. On je ministarstvu vratio dobijenu zahvalnicu, obrazlažući, između ostalog, da se stidi da bude u takvom društvu. Istovremeno, u evropskoj srpskoj dijaspori nametnulo se pitanje - ko su predlagači i kakvi su kriterijumi za dodelu priznanja države Srbije zaslužnim pojedincima iz rasejanja?
- Ministarstvo za dijasporu zahvalnice dodeljuje po izuzetno strogim i visokim kriterijumima. O tome odlučuje Kolegijum ministarstva, koji čine ministar Vojislav Vukčević, pomoćnici ministra Milorad Jakšić, Vukman Krivokuća i Miodrag Božović i ja kao zamenik ministra, i to posle dobijenih predloga od organizacija i uglednika iz dijaspore, velikog broja prikupljenih informacija i mnogih provera kako preko Ministarstva spoljnih poslova SCG, tako i putem naših dugogodišnjih kontakata u dijaspori.

Bez konsultacija

Negodujući što je zahvalnica dodeljena Alečkovićevoj, u Administrativnom savetu dijaspore Francuske kažu: "Poznato je da je na zahtev ovdašnjih klubova i udruženja Mila Alečković isključena iz Svesrpske zajednice Francuske i iz Skupštine dijaspore, da tokom dve protekle godine nije došla ni na jedan sastanak, da nije ničiji član, nijednog kluba i udruženja, da ne zna jesmo smo li i kako udruženi, ne zna imamo li probleme i koji su i slično. Stoga se potpuno ograđujemo od imena Mile Alečković, a ne pristajemo da istupa i dobija priznanja na račun srpske dijaspore u Francuskoj". Oni napominju da po pitanju priznanja Alečkovićevoj "niko nije konsultovao Ambasadu SCG u Parizu, kao ni Skupštinu dijaspore u Francuskoj".

Istovetna je procedura i u slučajevima kad Ministarstvo dijaspore predlaže uglednike iz našeg rasejanja za državna odlikovanja SCG, koja ukazom dodeljuje predsednik Svetozar Marović - tvrdi Aleksandar Čotrić.
Budući da je, napominje on, "do sada podeljeno svega 20-ak zahvalnica, a u dijaspori živi oko tri i po miliona naših sunarodnika i da je daleko veći broj onih koji zaslužuju priznanje matice Srbije i državne zajednice SCG, jasno je da su na snazi oštri kriterijumi, kao i da se ne može govoriti o inflaciji zahvalnica i devalvaciji te vrste priznanja".
Na pitanje "Vesti" da li na odluku o priznanjima imaju uticaj stranačka pripadnost ili simpatije prema otadžbinskim vlastima u datom trenutku, Čotrić tvrdi da se Ministarstvo za dijasporu "ne rukovodi nikakvim stranačkim i političkim kriterijumima, već isključivo zaslugama".

Nemam ništa sa udruženjima

Mila Alečković je za "Vesti" potvrdila da ona "nema ništa sa pomenutim srpskim udruženjima iz Francuske": - Nemam ništa protiv njih, želim im svaki uspeh u radu i sreću u ličnom životu, ali ni ne sarađujemo. Jer, Kongres Srba Evro-Azije je međunarodno udruženje visokih intelektualaca iz srpskih redova u dijaspori, koji zastupaju degolističku ideju da Evropa bez Rusije ne postoji. Borimo se za pravedniji multipolarni svet u kojem neće postojati jedan centar svetske moći, već ravnoteža među narodima, kao i da Srbija nađe pravo mesto na evroazijskom kontinentu - kaže Alečkovićeva.

- Tome u prilog govori i činjenica da smo, iako je Ministarstvo za dijasporu po koalicionom sporazumu vladajućih stranaka pripalo Srpskom pokretu obnove (SPO), najmanji broj priznanja dodelilo članovima Odbora SPO koji u inostranstvu postoje unazad 14 godina i koji su svakako dali odgovarajući doprinos demokratizaciji Srbije i povezivanju dijaspore i otadžbine - kategoričan je zamenik ministra dijaspore.

Mila Alečković

Aleksandar Čotrić

R. LONČAR

Одговори путем е-поште