Državna izborna komisija je najavila da će prve rezultate saopštiti u ponoć. Odziv birača dva sata pre zatvaranja birališta u Makedoniji je, prema podacima nevladina organizacija Most, oko 21 odsto. Ta organizacija je najavila da će svoje rezultate referenduma saopštiti u 22 sata.
Organizator referenduma Svetski makedonski kongres, međutim, tvrdi da je odziv birača 30 minuta pre kraja iznosio 40 odsto i da je bilo mnogo incidenata, dok je vladajući Socijaldemokratski savez saopštio da je, na osnovu 90 odsto obrađenog materijala, izlasnost na referendumu 23 odsto. Za uspeh referendupa potrebno je da izlaznost birača bude 50 odsto plus jedan birač.
Kako javlja dopisnik B92 Safet Biševac, makedonski građani odgovarali su na pitanje "da li ste za zadržavanje zakona o teritorijalnoj organizaciji iz 1996. godine." Nešto više od milion i sedamsto hiljada građana trebalo je da odluči o dva ključna pitanja Ohridskog sporazuma – novoj organizaciji lokalne samouprave i upotrebi albanskog jezika kao drugog zvaničnog jezika u Skoplju. Referendum se održavao na inicijativu Svetskog makedonskog kongresa koji je sakupio potrebnih 150.000 potpisa.
Razlog raspisivanja referenduma je taj što makedonski nacionalisti smatraju da je Ohridskim mirovnim dogovorom, Albancima dato previše prava, jer je novim zakonskim rešenjem koji je usvojen u parlamentu, Vlada izvršila reorganizaciju lokalne samouprave, odnosno prekrojila je granice nekih opština, tako da je sada, na primer, Struga grad sa većinskim albanskim stanovništvom. To će takođe, biti i Kičevo 2008. Treći ključni problem koji je izazvao revolt u makedonskoj javnosti, je činjenica da će Skoplje, novom teritorijalnom organizacijom, postati grad u kom će albanski postati drugi službeni jezik.
Sa duge strane, međunarodna zajednica jasno je stavila do znanja makedonskim građanima da bi uspeh referenduma, odnosno odbacivanje predloga Vlade, praktično značio korak nazad za Makedoniju i njen put ka Evropi i NATO-u.
Birači iz albanske zajednice bojkotuju današnji referendum. Ranije je, međutim, javljeno da se na periferiji Skoplja na putu ka Tetovu pojavila velika grupa uniformisanih Albanaca, više od 200 ljudi, kojima navodno komanduje izvesni Krasnići. Njihova pojava se ocenjuje kao vrsta pritiska na Makedonce i poruka da bi uspešan referendum mogao otvoriti vrata za novi sukob.
Na manji odziv mogla bi uticati iznenadna odluka SAD da, samo nekoliko dana pre referenduma, priznaju Makedoniju pod njenim ustavnim imenom "Republika Makedonija", iako u Ujedinjenim nacijama oko toga još traju pregovori Skoplja sa Atinom, koja smatra da je ime Makedonija deo grčkog istorijskog nasleđa.
Inače, nekoliko desetina hiljada građana Makedonije prisustvovalo je u subotu uveče proslavi u centru Skoplja povodom odluke SAD da priznaju tu zemlju pod njenim ustavnim imenom Republika Makedonija. Trg Makedonija u centru grada bio je pun ljudi koji su došli na skup u organizaciji oko 190 makedonskih nevladinih organizacija.