BEOGRAD - Suština poslednjeg
izveštaja Međunarodne krizne grupe (MKG) je upozorenje da će se Kosovu u ovoj
godini ili dati nezavisnost, ili će doći do novog rata na Balkanu, kaže za Glas
Tomislav Kresović, politički analitičar.
- S druge strane, takav izveštaj je
jedna vrsta prejudiciranja u odnosu na Rezoluciju 1244 Ujedinjenih nacija,
odnosno deluje kao instrument albanskog lobija, kako bi se na taj način uticalo
na pridobijanje podrške svetskih lidera.
Takođe, Krizna grupa je svesna da su se Albanci već pripremili za oružani sukob i da je Kosovski korpus praktično prerastao u albansku armiju, navodi Kresović. On kaže da je, prema njegovim izvorima, akcija borbe za nezavisnost planirana u tri faze, a prva će krenuti već u februaru organizovanjem masovnih protesta i šetnji sa zahtevima za nezavisnosti definitivno odvajanje od Srbije.
- Druga faza je u planu za početak marta, a tada bi Albanci izvršili još veći pritisak na Kfor i Unmik kako bi se problem internacionalizovao, a moguće je i da albanske partije izađu iz parlamenta. Takođe, planirano je i izazivanje incidenata s međunarodnim snagama i Srbima i baš zato Unmik izlazi maksimalno u susret kosovskoj Vladi, pogledajte samo primer uklanjanja barikada s mosta u Mitrovici, a na zahtev Haradinaja. Treća, poslednja faza bila bi indukovana izazivanjem sukoba u Preševskoj dolini, kaže Kresović.
- Pored toga, uskoro možemo očekivati da će u kongresu albanski lobisti ponovo pokrenuti zahtev za nezavisnošću, kojom bi se sprečio rat na Kosovu. Pored toga, sve ove aktivnosti imaju za cilj destabilizaciju srpske zajednice, kao i potpuno dezavuisanje plana vlade Srbije. To sve govori da Beograd mora hitno da traži alternative i nove saveznike u svetu, kako bi sprečio nezavisnost pokrajine i obezbedio očuvanje svojih interesa, zaključio je Kresović.
Međunarodni sud za Kosovo BEOGRAD - Poslanici Parlamentarne skupštine Saveta Evrope danas će u Strazburu, drugog dana januarskog zasedanja, raspravljati o izveštaju ljudskih prava na Kosovu, britanskog poslanika Tonija Lojda i glasati o Predlogu rezolucije za uspostavljanje međunarodnog suda i međunarodne sudske kontrole u ovoj pokrajini. Osnivanje ovog suda omogućilo bi stanovnicima Kosmeta pristup Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, što za sada nije bio slučaj, iako je SCG prošle godine ratifikovala Evropsku povelju o ljudskim pravima što je svim njenim građanima dalo pristup ovom sudu. Lj. S. |
||||
Republički poslanici, međutim, nisu dovoljno ozbiljno shvatili izveštaj MKG, ocenivši gotovo jednoglasno da je reč o nevladinoj organizaciji, koja, kako je objasnio Dušan Proroković, predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju, "ne snosi odgovornost koju snosi zvanična diplomatija za bilo koji izveštaj ili izgovorenu reč". On je istakao da je situacija na KiM mnogo složenija nego što je to predstavljeno u izveštaju MKG i dodao da je u izveštaju mnogo više intervjuisanih Albanaca nego Srba.
Njegov stranački kolega Vuko Antonijević ocenio je da
su ljudi koji učestvuju u radu MKG lobisti, "koji od početka lobiraju za
nezavisno Kosovo"
- Srpska vlada i svi ostali državni organi treba da
insistiraju da u rešavanje kosovskog pitanja treba da bude uključena Kontakt
grupa, a ne MKG- rekao je Antonijević.
Zamenik šefa poslaničke grupe SRS Aleksandar Vučić
ocenio je izveštaj MKG kao skandalozan.
- Ne znam u čije ime oni istupaju i
čije interese štite. Oni govore o zaštiti interesa manjina valjda misleći na
Srbe, a Srbi su narod, Albanci su manjina i to treba neko da im objasni.
Očigledno je da političko nejedinstvo predsednika vlade i predsednika Srbije i
naroda dovodi do katastrofalnih posledica. Krajnje je vreme da upozorimo
predsednika i premijera da se uozbilje i postignu jedinstvo - naglasio je
Vučić.
Ocenjujući izveštaj MKG, šef poslaničke grupe DS Dušan Proroković je rekao da će izgledi Srbije na KiM biti daleko manji ukoliko ona ne bude ispunjavala svoje međunarodne obaveze, uključujući i punu saradnju sa Hagom.
M.Mijajlović
O. N. Slavković
Predlog MKG pravno nemoguć
BRISEL - Šef diplomatije SCG Vuk Drašković izjavio je juče u Briselu da bi rešenje za Kosovo koje predlaže Međunarodna krizna grupa (MKG), bilo "katastrofalno" i pravno nemoguće, prenosi Beta.
Osvrćući se na stav MKG da je za Kosovo jedino rešenje nezavisnost, Drašković je naglasio da je u Savetu NATO rekao da bi to rešenje bilo "katastrofalno po generacije i generacije, po budućnost srpsko-albanskih odnosa", kao i da je "pravno nemoguće, osim da se pogazi Povelja UN".
"Ne mogu se, po Povelji UN formirati suverene države na teritoriji suverenih država protivno njihovoj volji, a Srbija i Crna Gora su protiv nezavisnosti Kosova", rekao je Drašković novinarima posle susreta sa ambasadorima zemalja NATO i generalnim sekretarom Alijanse Japom de Hopom Sheferom.