interNacional
Milo i Koštunica ruše državu
25.02.2002.
Najveće stranke u Srbiji tvrde da srpski i crnogorski premijer rade u dogovoru
Ponašanje zvaničnika u Crnoj Gori je tipičan primer neokomunističkog shvatanja države, ocenjuje Slobodan Gavrilović Radikali su uvereni da Koštunica sve ovo radi sinhronizovano s Milom Đukanovićem, rekla je Gordana Pop-Lazić.
Najveće stranke u Srbiji tvrde da srpski i crnogorski premijer rade u dogovoru
Ponašanje zvaničnika u Crnoj Gori je tipičan primer neokomunističkog shvatanja države, ocenjuje Slobodan Gavrilović Radikali su uvereni da Koštunica sve ovo radi sinhronizovano s Milom Đukanovićem, rekla je Gordana Pop-Lazić.
BEOGRAD - Odgovor Vojislava Koštunice crnogorskim vlastima, koji je usledio posle predloga Filipa Vujanovića i Mila Đukanovića da se Srbija i Crna Gora dogovore oko pravljenja saveza dve nezavisne države, jasno nam je pokazao da do rešavanja pitanja odnosa između država članica državne zajednice neće brzo doći. Naime, Koštunica je u pismu jasno iskazao stav da se ustavna povelja mora poštovati i da, ukoliko neko u Crnoj Gori želi nešto da promeni u njoj, onda to mora da učini po ustavno predviđenoj proceduri. Praktično, Koštunica je na indirektan način odgovorio da ne namerava da pravi bilo kakav dogovor oko saveza nezavisnih država. Put Mila Đukanovića ka nezavisnoj Crnoj Gori dodatno je iskomplikovan i stavom EU, u kome se jasno stavlja do znanja da EU podržava državnu zajednicu SCG, što će reći da ukoliko želi nezavisnost, moraće u najhitnijem roku da raspiše referendum. Većina analitičara predviđa da zagovornici ideje nezavisne Crne Gore na tom referendumu nemaju šta da traže, jer nema nikakve šanse da izguraju dovoljan broj onih koji su za nezavisnu Crnu Goru na birališta.
- Zarad partijske politike koju vodi zvanična Crna Gora, prekršena je Ustavna povelja i to nešto nedopustivo - kaže za Nacional Slobodan Gavrilović, potpredsednik DS. - Svetozar Marović je bio dužan da raspiše izbore za parlament državne zajednice. Ako ne u Crnoj Gori, gde zakon o izboru poslanika nije donet, onda je morao da to učini makar na teritoriji Srbije, jer je Srbija donela zakon. Sada je povelja grubo prekršena i nalazimo se u vanustavnom stanju, tako da bilo koja odluka da se donese nema legitimitet. Ponašanje zvaničnika u Crnoj Gori je tipičan primer neokomunističkog shvatanja države - rekao je Gavrilović.
Najveća politička partija u Srbiji SRS takođe se oštro suprotstavlja nameri crnogorskog vrha za stvaranjem dve nezavisne države, ali ujedno koristi priliku da naglasi kako zajedno s Milom Đukanovićem sinhronizovano na kršenju ustavne povelje radi i Vojislav Koštunica.
- Lepo je to što je Vojislav Koštunica poslao pismo Milu Đukanoviću i Filipu Vujanoviću i što je svestan na koji način se može doći do promene ustavne povelje, ali on sam je učestvovao u njenom kršenju time što su poslanici iz njegove stranke pristali da ostanu u parlamentu državne zajednice posle isteka njihovih mandata. Čovek očigledno ne ume ili neće da primeni odredbe iz ustavne povelje. Samim tim, kako da mi u SRS ozbiljno shvatimo to njegovo pismo, kad je i on prekršio Ustavnu povelju? Mi smo uvereni da on sve ovo radi sinhronizovano s Milom Đukanovićem - rekla je Gordana Pop-Lazić.
V. Đ.
Crnogorsko nasilje
Crnogorsko nasilje
Potpredsednik SNP i jedan od lidera pokreta za zajedničku i evropsku Srbiju i Crnu Goru Zoran Žižić ističe da će ova partija podržati svako odbijanje zahteva crnogorskih vlasti za stvaranjem dve nezavisne države.
- To što radi crnogorska vlast je čisto pravno nasilje i nema nikakvog utemeljenja u beogradskom sporazumu i ustavnoj povelji. Dva su razloga zašto je Đukanović podneo ovakav predlog. Pre svega jer se plaši referenduma, drugi proističe iz prvog, jer baš zbog toga što su svesni da većina građana u Crnoj Gori podržava zajedničku državu, crnogorske vlasti žele da tim ljudima prikažu kako oni nisu za rušenje svih veza sa Srbijom, ali da će stanje u Crnoj Gori u slučaju saveza nezavisnih država biti poboljšano - rekao je Žižić.