' HABL '' DOGURAO CARA DO DUVARA


Prvi optički teleskop – refraktor, instrument sa staklenim sočivima, pronašao je i patentirao 1608. godine flamanski optičar Hans Liperšej. Godinu dana kasnije Galileo Galilej konstruiše svoj teleskop. Njegovo uvećanje iznosilo je 60 putač ; bilo je 6 puta veće od Liperšejevog. Galilej ga okreće ka nebu i zahvaljujući brojnim otkrićima koja je učinio ulazi u istoriju astronomije. Predanje kaže da je on mnoga svoja osmatranja izveo sa krivog tornja u Pizi.

U 17. veku živi i Isak Njutn (1643-1727). U svojoj 25. godini Njutn dolazi do otkrića nove vrste teleskopa – reflektora. U njemu se umesto sočiva koriste ogledala. Ubrzo će ova vrsta teleskopa pokazati velike prednosti nad refraktorima i zavlada će optičkom astronomijom novijeg doba. U našem vremenu prečnici glavnih ogledala reflektora dostižu više metara. Tako, na primer, prečnik ogledala teleskopa Keck 1 iznosi 9,82 metara!

Uprkos grandioznim razmerama savremeni optički teleskopi imaju izvesna ograničenja. Ona su nametnuta njihovim ovozemaljskim lokacijama. Za rad teleskopa neophodni su idealni vremenski uslovi. Tako oni ne mogu da rade po kiši, po oblačnom i snežnom vremenu. Međutim, i u najpovoljnijim meteorološkim uslovima, Zemljina atmosfera utiče na kvalitet dobijenih slika nebeskih objekata. Prvo, zbog apsorpcije svetlosti, a zatim zbog stalnih fluktuacija gustine njenih slojeva. Ova fundamentalna ograničenja navela su naučnike da iznesu optički teleskop u kosmos.

NASA se prva prihvatila tog neverovatnog poduhvata. Tako je konstrukcija ''Hablovog kosmičkog teleskopa'' završena 1985. godine. Ali, kako je sledeće godine došlo do katastrofe šatla ''Čelendžer'', teleskop je lansiran u kosmos tek 25. aprila 1990. Njega je šatl postavio u orbitu oko Zemlje iz koje je on posle nekoliko dana počeo da šalje prve slike ka Zemlji. Na nesreću, pokazalo se da slike nisu strogo u ''fokusu''. Da je za taj nedostatak odgovorna ''mala greška'' u velikom ogledalu čiji prečnik iznosi 2,4 metra. Odstupanja od idealnog bila su mikronskih razmera, oko 1/50 dela prečnika čovekove vlasi.

                                                                                                         ...........................SKRACENO...........................

NASTAVAK SA FOTOGRAFIJAMA SE NALAZI NA............. http://www.antic.org/Nauka_kao_bajka/


Prof. Dr.Vladimir Ajdacic

Одговори путем е-поште