ZORAN LONČAR, LIST POLITIKA

PUN LEGITIMITET BEOGRADA

 

Albanci su morali da naprave ustupak i više ne mogu nazad


Najznačajniji rezultat bečkih razgovora sa političkim predstavnicima kosmetskih Albanaca jeste činjenica da je samim njihovim održavanjem Priština konačno priznala pun legitimitet Beograda kao sagovornika, kaže za naš list Zoran Lončar, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu u Vladi Srbije. U štampi na albanskom je bilo spekulacija o tome da je ovo početak pregovora o statusu – što nije tačno. U pitanju je, naime, prvi nezvanični razgovor Beograda i Prištine na jednom visokom nivou, sa ciljem razmene mišljenja.

Albanci su morala da naprave taj ustupak. Sada su nam dali legitimitet i nema više nazad. Od sada pa ubuduće
Beograd je ravnopravan sagovornik. Međunarodna zajednica nam je i do sada to potvrđivala, ali kosmetski Albanci nisu hteli.

Srpska strana je predložila da se radi na jednom, zajedničkom dokumentu. O čemu je reč?

– Ovo je bio prvi, početni razgovor o procesu decentralizacije na Kosovu i Metohiji, na kojem su obe strane iznele svoja viđenja. Mi smo predložili da se zajednički radi na novom dokumentu koji bi predstavljao politički okvir za regulisanje procesa decentralizacije vlasti na Kosovu i Metohiji u opštinama u kojima su Srbi u većini. Osnova za taj dokument mogla bi da budu rešenja koja su u svom pismu Petersenu ponudili predstavnici kosmetskih Srba. Pre svega, to je znatno proširivanje nadležnosti u oblastima koje su od vitalnog interesa za opstanak i povratak Srba, zatim povećanje broja opština sa većinskim srpskim stanovništvom, kao i vremensko ograničavanje procesa decentralizacije na jun sledeće godine, pre održavanja lokalnih izbora na Kosmetu. Zvanični Beograd podržava predlog kosmetskih Srba jer je zasnovan na principima i idejama koje su sadržane u Planu Vlade Srbije za rešavanje političke situacije na Kosovu i Metohiji koji je vlada prošle godine izradila, a Narodna skupština jednoglasno prihvatila.

Kako su Albanci reagovali na ovaj predlog?

– Na ovom sastanku nismo uspeli da dobijemo odgovor na tu ponudu. U nekom narednom periodu očekujemo odgovor kosmetskih Albanaca da li su spremni na takav vid posebne decentralizacije vlasti kada su u pitanju kosmetski Srbi. Jedino tako, kroz neka dodatna ovlašćenja, mogla bi da se obezbedi sigurnost i normalan život kosmetskih Srba i time stvore preduslovi za povratak prognanih. Decentralizacija vlasti, onako kako to žele da urade Albanci, podrazumeva stvaranje lokalne samouprave kao servisa svih građana koji žive na Kosmetu.

To za nas nije prihvatljivo rešenje?

– Upravo tako. Oni predlažu povećanje nadležnosti svih opština na teritoriji Kosova i Metohije, bez obzira na njihovu nacionalnu strukturu. Ali, mora se imati u vidu da je na Kosmetu nealbansko, a posebno srpsko stanovništvo izuzetno ugroženo, pa njihova prava kroz neke dodatne garancije i ovlašćenja treba zaštititi na drugačiji način od onog kako je to učinjeno s pravima kosmetskih Albanaca.

Da li se, izuzev o decentralizaciji, razgovaralo o još nekim spornim pitanjima?

– Jedina tema razgovora bila je decentralizacije vlasti, kao što je i dogovoreno. Kosmetski Albanci su iskazali interesovanje za još neke druge oblasti, kao što su zemljišne knjige ili potpisivanje protokola o povratku, ali se o tome nije sad raspravljalo. U ovom trenutku politički prioritet je decentralizacija, a u nekim narednim razgovorima, do kojih će svakako doći, biće reči i o temama koje su predložili Albanci.

Da li ste zadovoljni rezultatima ovog razgovora?

– Razgovor je način da se određeni problemi političke prirode između Beograda i Prištine reše. Da smo ranije razgovarali, kako je to
Beograd predlagao, već bismo imali neke rezultate. Bez obzira na to koliko budu trajali, oni za rezultat moraju da imaju kompromis. Nadam se da će ubuduće svi politički problemi između nas biti rešavani kompromisnim putem, a ne nekim drugim sredstvima koja su korišćena u bližoj i daljoj prošlosti. Posebno je značajno i to što je u dijalogu sa kosmetskim Albancima nastupila jedinstvena delegacija Srba, na čelu sa političkim predstavnicima Beograda. Razgovorima su prisustvovali i savetnik premijera Slobodan Samardžić, savetnik predsednika Leon Koen i četvorica predstavnika kosmetskih Srba – Ranđel Nojkić, Goran Bogdanović, Marko Jakšić i Milorad Todorović. Zadovoljni smo načinom na koji je Kaj Ejde vodio razgovore i iskreno se nadamo da će on, ili neko ko će biti isto tako neutralan, predsedavati narednim sastankom.

Novinar: Jelena Cerovina

 

Одговори путем е-поште