UPOZORENJE: Ovaj e-mail ne sadrži slike ili fajlove kao Attachment. Ako e-mail sadrži attachment ili neki .exe fajl, obavezno ga odmah obrišite, bez otvaranja,
jer je verovatno zaražen nekim virusom. Hvala
10.11.2005.
EVROPSKA UNIJA OZBILjNO UPOZORILA CRNU GORU
SNAŽNA OPOMENA PODGORICI
Crna Gora ne sme da srlja u referendum o nezavisnosti, već treba da se usredsredi na pregovore o Stabilizaciji i pridruživanju i na jačanje državne zajednice, opšti je zaključak poruka koje je juče Evropska unija saopštila u Podgorici i Briselu
Evropska unija je jučerašnjom porukom evropske "trojke" Podgorici i preporukama Evropske komisije objavljenim u Briselu uputila vlastima u Crnoj Gori dosad najsnažnije upozorenje o svojoj rezervisanosti po pitanju eventualnog referenduma o nezavisnosti, govri se u izveštaju Tanjugovog dopisnika iz Brisela.
"Poruka je jasna: Podgorica bi trebalo da čeka, a ne da srlja u referendum", izjavio je u Briselu jedan visoki funkcioner u Savetu ministara EU. U poruci evropske "trojke", predstavljenoj u Podgorici, Brisel jasno stavlja da znanja crnogorskim vlastima da EU snažno podržava državnu zajednicu i da se protivi najavama crnogorskih zvaničnika o
skorašnjem određivanju datuma održavanja referenduma pre nego što budu "u potpunosti razjašnjeni" stavovi međunarodnih organizacija o neophodnim standardima za njegovo održavanje.
EU, takođe, demantuje tvrdnje pojedinih crnogorskih zvaničnika da referendum i njegovi rezultati neće uticati na proces evropskih integracija Crne Gore i upozorava Podgoricu na «ozbiljne negativne posledice» ukoliko se ne bude «dovoljno pridržavala kriterijuma» međunarodne zajednice.
Snažna opomena Podgorici nije iznenađenje, već kombinacija kontinuiteta politike Brisela prema SCG i stavljanja tačke na različite interpretacije oko stava EU kojima su poslednjih nedelja crnogorski zvaničnici pokušali da minimiziraju podršku Unije državnoj zajednici.
Činjenica da iza najnovije poruke stoji ne samo Evropska komisija, već i predstavnici sadašnjeg i budućeg predsedništva EU (Velike Britanije i Austrije), morala bi da mnogima u Podgorici otvori oči i dokaže im da iza podrške državnoj zajednici ne stoji samo visoki predsavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana, već čitava
Evropska unija. Poruku predstavljenu u Podgorici su dodatno ojačale jučerašnje preporuke Evropske komisije po pitanju prioriteta vezanih za Srbiju i Crnu Goru u narednih nekoliko godina. Kao prvi ključni prioritet u periodu koji se odnosi na naredne dve godine navodi se "puno poštovanje Ustavne povelje i efikasno funkionisanje državne zajednice".
Komisija zahteva efikasno funkcionisanje skupštine i suda državne zajednice i usvajanje zakonodavstva o finansiranju njenih organa, te pozdravlja promene Ustavne povelje koje su, po njoj, dovele do "restauracije legitimnosti" skupštine SCG. Činjenica da Evropska komisija stavlja državnu zajednicu u svoj višegodišnji plan prioriteta takođe je poruka da Unija računa na njen opstanak. Tome u prilog ide i stav Komisije u kojem se od Beograda i Podgorice traži da "ukinu postojeće i izbegnu nove prepreke u okviru zajedničkog tržišta državne zajednice". Komisija traži i da se na nivou državne zajednice obezbedi pristup tržištu domačhih i stranih operatera po pitanja dobara, servisa, kapitala i ljudskih resursa, kao i da se obezbedi sloboda kretanja kapitala između dve republike. Razvoj "integrisane granične kontrole na nivou državne zajednice" je još jedan od zahteva Evropske komisije za naredni dvogodišnji period.
Činjenica da su ovi zahtevi izneti u nedelji u kojoj su zvanično počeli pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju takođe je znak da EU želi da otkloni prepreke za njegovo zaključenje, te da računa da će do njega doći, kao što je najavljeno, u narednih 12 meseci, što je juče još jednom potvrdio i evropski komesar za proširenje Oli Ren, izveštava za Tanjug iz Brisela Aleksandar Mitić.
10.11.2005.
VLADETA JANKOVIĆ
PREPORUKE EU PODGORICI DOBAR POTEZ
Po našem viđenju stvari, ovo je korak u dobrom pravcu, jer bi eventualno održavanje referenduma bez saglasnosti unutar Crne Gore i van nje izvesno dovelo do nove nestabilnosti
Savetnik srpskog premijera Vladeta Janković ocenio je u izjavi Bi-Bi-Siju da preporuke Evropske unije vlastima u Podgorici u vezi sa dugo najavljavanim referendumom u Crnoj Gori nisu iznenađenje i da su dobar potez.
Crnogorcima je iz Brisela juče, između ostalog, poručeno da se uzdrže od koraka vezanih za referendum, uključujući određivanje datuma, pre potpunog razrešenja tog pitanja sa međunarodnom zajednicom, opozicijom u Crnoj Gori, ali i sa Srbijom. "Te preporuke su dočekane bez iznenađenja. Na izvestan način su opravdana očekivanja da će evropska zajednica pokazati racionalan i uravnotežen pristup problemu.
Po
našem viđenju stvari, ovo je korak u dobrom pravcu, jer bi eventualno održavanje referenduma bez saglasnosti unutar Crne Gore i van nje izvesno dovelo do nove nestabilnosti", istakao je Janković.
Janković je dao potvrdan odgovor na pitanje da li je Beograd
otvoren za dijalog sa Podgoricom, pošto su predsednik i premijer Crne Gore već pokazali spremnost da poštuju zahteve Brisela. "
Beograd je apsolutno otvoren za svaku vrstu dijaloga. Jedino o čemu nismo spremni da raspravljamo je ideja crnogorskog rukovodstva o savezu nezavisnih država, što bi značilo osamostaljenje Crne Gore bez referenduma, uz zadrzavanje određenih privilegija", rekao je Janković.
10.11.2005.
SAOPŠTENjE
OSUDA HULIGANSKOG PONAŠANjA U NOVOM SADU
Primenjivanje fizičke sile i maltretiranje građana nedopustivo je i DSS je uveren da će pravosuđe sankcionisati huligansko ponašanje u najskorijem vremenskom roku.
Demokratska stranka Srbije najoštrije osuđuje incident na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i zahteva od nadležnih organa da huligane privede pravdi.
Ideologija mržnje nikada nije mogla da nađe većinsko uporište u našem društvu i zbog toga je zadatak demokratske države da protiv pojedinaca koji takvu ideologiju promovišu preduzme sva zakonska sredstva. Srbija je demokratska država koja neguje i štiti ljudska prava, slobode i vladavinu prava.
Primenjivanje fizičke sile i maltretiranje građana nedopustivo je i DSS je uveren da će pravosuđe sankcionisati huligansko ponašanje u najskorijem vremenskom roku.
Informativna služba DSS